1. HABERLER

  2. EYLEMLER VE STK

  3. İstanbul ve Ankara'da Mısır protestosu!
İstanbul ve Ankara'da Mısır protestosu!

İstanbul ve Ankara'da Mısır protestosu!

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye\'nin her tarafında SiTK üyeleri, Mısır\'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto ederek hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

A+A-

Mısır'da Cunta Yönetimi tarafındann gerçekleştirilen katliam, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin her ilinde Sivil Toplum Kuruluşları tarafından protesto edildi. İstanbul Taksim'de 'da toplanan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) üyeleri, Mısır'daki katliama lanet yağdırdı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyelerinin de aralarında bulunduğu bir grup, Galatasaray Lisesi önünde toplandı. 

Gruptakiler, "Darbeye sessiz kalanlar bu katliamın suç ortaklarıdır", "Zorbalık ve hukuksuzluk yenilecek, İslami direniş kazanacak" ve "Mısır'da darbenin karşısında Müslüman kardeşlerimizin yanındayız" yazılı pankartlar açtı. 

Grup üyeleri, Mısır bayrakları, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin posterleri ve üzerinde "Darbeciler, firavunlar döktükleri kanda boğulacak", "Darbeciler yenilecek, İslami hareket kazanacak", "İslami yönetime evet, laik azınlığa hayır", "Zorbalığa hayır, Mursi'ye evet", "Tahrir'in gezicileri paşalarıya katliam yapıyor" ve "Kör BM, kukla Ban Ki Mun" şeklinde yazılar bulunan dövizler taşıdı. 

Tekbir getiren gruptakiler, "Defol Sisi, seninleyiz Mursi", "Direne direne kazanacağız", "İhvana selam direnişe devam" şeklinde sloganlar attı. 

Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruptakiler, polisin izin vermemesi üzerine Galatasaray Lisesi önünde bir süre oturma eylemi yaptı. 

"ESMA DA SİZİN GİBİ DİRENİŞE DESTEK VERİYORDU"

Oturma eylemi sırasında açıklama yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Mısır'da ordunun katliamını sürdürdüğünü ve şu an dahi masum çocukların öldürüldüğünü söyledi. 

Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Biltaci'nin kızı Esma'nın bir süre önce kendisini ziyarete geldiğini aktaran Yıldırım, Esma'nın Mavi Marmara gemisinin Gazze ablukasını kaldırmak için Filistin'e gitmesinden sonra kendisini çok geliştirdiğini ve yürekli bir kız olduğunu dile getirdi. 

Yıldırım, Esma'nın da alanda bulunanlar gibi direnişe destek verdiğini kaydederek, "Biz sadece konuşmuyoruz, yürüyoruz, siz yürüyorsunuz, Mavi Marmara denizde yürüdü. Şimdi Halep, Şam, Kahire yürüyor. Bu yürüyüş bir gün mutlaka İstanbul'u, Kudüs'ü, Kahire'yi ve Şam'ı alacak" dedi. 

Mısır'da darbenin asıl nedeninin Filistin olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"Filistin'in yanında diye Mursi hükümetini devirdiler. ABD Mısır hükümetini devirmek için harekete geçtiğinde, AB ve İsrail darbeye destek verdi. 'Mısır ordusunun çoğu namaz kılıyor' diyorlar. İşbirlikçi olduktan sonra namaz kılsan ne olur? Kurşunu İsrail'e değil meydanlardaki, kundaktaki bebeklere sıktınız. Siz Mısır'ın değil ABD'nin ordususunuz." 

İslam devleti liderlerinin Müslümanlara destek vermesini isteyen Yıldırım, Mısır halkına yardım edilmesi gerektiğini anlattı. 

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak ise darbecilerin zihniyetinin aynı olduğunu belirterek, "Bunun Arabı, Türkü, Mısırlısı yok. Biz bir ümmetiz. Ümmet olduğumuzu göstermek için buradayız" şeklinde konuştu. 

RUSYA BAŞKONSOLOSLUĞU'NA SURİYE BAYRAĞI

Açıklamaların ardından Tünel'e doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen gruptakiler, Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu binasının önünde "Rusya Suriye'den, Kafkasya'dan defol" sloganı attı. 

Konsolosluk binasının kapısına Suriye bayrağı asan grup, Tünel'e kadar yürüdü.

Buradaki protestoyu sonlandıran grup üyeleri, eylemin devam edeceği Fatih'teki Saraçhane Parkı'na yürüdü.

ANKARA'DA ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE GIYABİ CENAZE NAMAZI

AK Parti, Saadet Partisi, Anadolu Gençlik Derneği, İHH, Özgür-Der ve çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı bu ülkenin ve ABD'nin Ankara büyükelçilikleri önünde yaptıkları eylemle protesto etti. Bir grup, Mısır'da hayatını kaybedenler için ABD Büyükelçiliği önünde cenaze namazı kıldı.

AK Parti Ankara Gençlik Kolları üyeleri, akşam saatlerinde Mısır'ın Ankara Büyükelçiliğinin Atatürk Bulvarı girişinde toplandı.

Ankara Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Alperen Ayar, yaptığı açıklamada, Mısır'da yaşananların darbe olmaktan çıkarak katliama dönüştüğünü söyledi.

Ayar, bu insanlık suçunu kınadıklarını vurgulayarak, Mısır'da yaşananların Türkiye'de yaşanmış kadar kendilerini üzdüğünü kaydetti.

Mısır'da yaşananların tekrarını duymamayı temenni ettiklerini vurgulayan Ayar, halkın iradesinin halka iade edilmesini istedi.

Zaman zaman tekbir de getiren grup daha sonra dağıldı.

Mısır'ın Ankara Büyükelçiliğinin Atatürk Bulvarı tarafındaki girişinde ayrıca toplanan Özgür-Der üyeleri de "Susmadık susmayacağız, hakkı her zaman haykıracağız", "Dik dur eğilme, müslümanlar seninle", "Mısır halkı kefeniyle sokakta" yazılı dövizler ile Cumhurbaşkanı Mursi'nin fotoğraflarını taşıdı. Protestoya, İHH, MAZLUMDER ve çeşitli dernek ve vakıflar da destek verdi.

Özgür-Der Ankara Şube Başkanı Abdurrahman Çeliker, konuşmasında hem Mısır'da yaşananları, hem de Özgür-Der'in Van ve Diyarbakır'daki şubelerine saldırıları protesto ettiklerini söyledi.

Müslümanların kardeş olduğunu ve bu bilinçle zulme maruz kalan Müslümanların yanında durduklarını ifade eden Çeliker, hem Özgür-Der'e, hem de Mısır'da Müslümanlara yapılanları kınadıklarını kaydetti.

Özgür-Der'den Yahya Irmak da ortak hazırlanan açıklamayı okudu. Özgür-Der'e Van ve Diyarbakır'da saldıranların aslında İslami kimliğe, Suriye direnişine ve Adeviye direnişine saldıranlar olduğunu dile getirdi.

Saldırıların kendilerini susturamayacağını, gerçekleri örtemeyeceğini ifade eden Irmak, "Mısır'da ve Suriye'de Lebbeyk ya Allah diyerek direnen kardeşlerimizin yanlarında olduğumuzu ilan ediyor, katilleri lanetliyoruz" diye konuştu.

Grup, açıklamanın ardından Mısır bayraklarıyla ABD Büyükelçiliği'ne yürüdü.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE CENAZE NAMAZI

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan Saadet Partisi ve Anadolu Gençlik Derneği üyeleri de çeşitli dövizler açarak Mısır'da yaşanan katliamı protesto etti. Gruba, Özgür-Der, İHH, MAZLUMDER ve çeşitli dernek ve vakıflar da destek verdi.

Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Hüseyin Hacıabdullahoğlu, yaptığı açıklamada, dünyanın önemli bir coğrafyasında "vahim gelişmeler" yaşandığını belirterek, Mısır halkının darbeye karşı 46 gündür direndiğini, ancak darbecilerin alçaklıklarını kitlesel katilam yaparak devam ettiklerini söyledi.

"Bu manzara, bitmişliğin, acziyetin son noktasını, alçaklığınsa en yüksek rütbesini gösteriyor" diyen Hacıabdullahoğlu, yaşananların son derece üzücü olduğunu bildirdi.

Hacıabdullahoğlu, bu olayın faillerini de alkışlayanlarını da kınadıklarını belirterek, "Biz biliyoruz ki Mısır'da namluları kendi halkına çeviren Mısır ordusu değil, o orduyu o Sisi'leri kullanan İsrail ve ABD'dir" diye konuştu.

Darbecilerin yaptığı hiçbir açıklama ve yorumun doğruluk payı olmadığını ifade eden Hacıabdullahoğlu, İhvan'ın hep sorumlu davranmayı prensip edindiğini ve başardığını söyledi.

"Bugün her türlü alçaklığa başvurarak Adeviye'yi, Nahta'yı dağıtabilirler ama direnişi durduramayacaklar" diyen Hacıabdullahoğlu, dünyanın her yerinde akan kandan İsrail ve ABD'nin sorumlu olduğunu savundu.

Hacıabdullaoğlu, demokrasinin taraflara göre değil, herkes için olduğunu belirterek, Mısır'da darbecilerin kendine gelmesini istedi.

Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yazıcı da başından itibaren darbe süreci karşısında batının ikiyüzlülüğü ve çifte standartçılığının gün gibi aşikar olduğunu söyledi.

Yazıcı, Mısır'da işletilmeye çalışılan darbe sürecinin, Suriye'deki iç savaşın, Irak'ta patlayan bombaların da aynı merkezin kontrolünde bulunduğunu iddia ederek, dökülen kanın arkasındaki gerekçenin İsrail'in bölgedeki varlığını teminat altına alınması olduğunu savundu.

Yaşanılan katliam karşısında ABD ve AB'nin dilsiz kalmasının kendilerini şaşırtmadığını söyleyen Yazıcı, hükümetten "ABD, AB ve İsrail olmak üzere ikiyüzlü davrananlarla ilişkileri gözden geçirmesi, Mısır'ın darbeci yönetimine karşı sözde kalmayan yaptırımlar beklediklerini" bildirdi.

Grup, açıklamaların ardınan Mısır'da hayatını kaybedenler için cenaze namazı kıldı.

İZMİR: Peygamber Sevdalıları Platformu üyeleri Konak Meydanı'nda bir araya gelerek Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti.

Meydanda Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından platform adına basın açıklaması yapan Ferhan Genç, Mısır'da milyonlarca mazlum ve masum kişinin üzerine ateş yağdırıldığını belirtti.

Saldırının sadece Mısır'daki masumlara değil, siyonizm adına tüm İslam ümmetine yapıldığını söyleyen Genç, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Demokrasiyi hakim kılma bahanesiyle her türlü işgali ve katliamı meşrulaştıran İsrail ve ABD'nin halkların iradelerini çiğnemelerinin altındaki asıl sebep İslam'a olan düşmanlıklarıdır. Mısırlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ve onların haklı mücadelesini tüm kalbimizle desteklediğimizi tüm dünyaya ilan ediyoruz. Hangi dine veya hangi mezhebe bağlı olursa olsun tüm insanlara sesleniyoruz. Bu katliama sessiz ve tarafsız kalmayınız."

Türk Hükümeti'nin de bütün gücünü kullanarak uluslararası arenada gündem oluşturması gerektiğini dile getiren Genç, Mısır'daki yaralıların Türkiye'ye getirilerek iyileştirilmesini istedi. 

Platform üyeleri, Mısır'da hayatını kaybedenler için dua okuduktan sonra dağıldı.

BİNGÖL: Bingöl'de ikindi namazının ardından Genç Caddesinde bir araya gelen Bingöl-Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu üyeleri Mısır'daki darbeye karşı direnen halka destek sloganı attı.

ÇORUM: Çorum'da Mısır Müslümanlarıyla Dayanışma Platformu üyesi grup, Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliamı kınadı.

UŞAK: Uşak'ta bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti.

KAHRAMANMARAŞ: Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam, çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca Kahramanmaraş'ta protesto edildi.

AFYONKARAHİSAR: Afyonkarahisar'da sivil toplum örgütü temsilcileri, Mısır'da güvenlik kuvvetlerinin, Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki darbe karşıtı göstericilere yönelik gerçekleştirdiği katliamı kınadı. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Afyonkarahisar Şubesi öncülüğünde İmaret Cami bahçesinde toplanan grup, katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Afyonkarahisar Sivil Toplum Örgütleri adına Reşat Başer, açıklama yaptı.

ADANA: Adana'da bazı sivil toplum kuruluşları, ABD Adana Konsolosluğu önünde Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti.

MANİSA: Manisa'da Hatuniye Camisi'nde ikindi namazını müteakip gıyabi cenaze namazı kılan bir grup vatandaş daha sonra cami avlusunda Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti.

DİYARBAKIR: Diyarbakır Ulu Cami'de AK Parti İl Teşkilatınca Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Kılınan gıyabi cenaze namazının ardından camide AK Parti'nin 12. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kürtçe mevlit okutuldu. Etkinliğe AK Parti İl Başkanı Aydın Altaç'ın (ortada) yanı sıra bir çok vatandaş katıldı.

KOCAELİ: Kocaeli'de bazı sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu "Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu", Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti.

KÜTAHYA: Kütahya'da ikindi namazının ardından Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan Karagöz Camisi'nde toplanan grup Mısır'daki katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Ardından cami önünde toplanan grup, pankart ve dövizler açıp, çeşitli sloganlarla katliamı protesto etti.

SİVAS: Sivas'ta biraraya gelen sivil toplum kuruluşları, Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliamları kınadı.

VAN: Van'da gerçekleştirilen Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliama tepki amaçlı gösteride, vatandaşlar gözyaşları içerisinde cenaze namazı kılıp, dualar okudu. Müslüman Kardeşler ile Dayanışma İnsiyatifi öncülüğünde Hz. Ömer Cami avlusunda düzenlenen katilama tepki gösterisinde avluya toplanan vatandaşlar, Mısır'da katliam yapan ordu mensupları aleyhine dövizler taşıyıp slogan attı.

ERZURUM: Erzurum'da Lala Paşa Cami bahçesinde ikindi namazı sonrası toplanan, sivil toplum örgütleri ile sendika temsilcilerinin de aralarında bulunduğu grup katliamı attıkları sloganlarla kınadı.

SAKARYA: Sakarya'da bazı sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti.

EDİRNE: Edirne'de Eski Cami önünde ikindi namazı sonrası toplanan bir grup, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş, grup adına açıklama yaptı.

ANTALYA: Antalya'da bazı sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Antalya Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti.

ŞANLIURFA: Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bazı sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti. Vatandaşlar olaylarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

ESKİŞEHİR: Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliam Eskişehir'de bazı sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi, olayda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Grup adına Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Ömer Taşcı, konuşma yaptı.

dünyabülteni

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.