1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İsrail'e Kabus Olan "Grad"ın Bilinmeyen Özellikleri
İsrail'e Kabus Olan "Grad"ın Bilinmeyen Özellikleri

İsrail'e Kabus Olan "Grad"ın Bilinmeyen Özellikleri

A+A-

“Grad” füzeleri… Filistin direnişinin, İsrail’in Gazze’ye sınırı olan bölgelere yönelik yapılan füze saldırılarını durdurmak için başlattığı ve Filistin direnişçilerinin Furkan savaşı olarak adlandırdıkları savaşta ilk defa yoğun olarak kullandığı yeni bir füze çeşidi.

Gerginliği Tırmandırma

Bu savaş bütün dünyanın gözü önünde bütün vahşiliğiyle sürerken İsrail uluslar arası yasaklı silahların da aralarında olduğu her çeşit silahı kullandı. Bunun amacı ise Filistin direniş saflarında korku ve vurgun hali oluşturmaktı. Savaşın başlamasından birkaç saat sonra Filistin direnişi şunları söyledi: “Ey Siyonistler eğer bu savaşı başlatmaktaki amacınız Gazze’ye sınırı olan gasp edilmiş topraklara füze saldırılarını durdurmak ise buradan size şunu müjdeliyoruz; bu füzeler daha önce ulaşmadıkları ve ulaşacağını tahmin etmediğiniz yerlere düşecek.”

Filistin direnişi özellikle de Hamas’ın askeri kanadı olan Kassam Tugayı bu tehdidi uyguladı. Yüzlerce yerel füze ile bu savaşta yoğun olarak kullanılan ve daha önce benzerinin kullanılmadığı Grad füzeleriyle İsrail şehirlerini yerle bir ettiler. Bu yeni silahla savaş meydanına girip, yıkıcı İsrail savaş aletlerine karşı koymak için daha uzak menzilleri vurdular.

Kassam Tugayı, savaşın akabinde yayınlanan istatistiklerde, 980 civarında füze ve bombayı İsrail şehirlerine fırlattıklarını açıkladı. 345 adet “Kassam”, 213 adet “Grad” füzesi, 402 adet havan bombası fırlatıldı. İstatistiklerde, bu füzelerin sayısı , menzili ve etkisinin yanı sıra bu füzelerle İsrail'i korkutacak ve Kassam Tugayları için istihbarat başarısı sağlayacak şekilde hayati şehirlerin ve stratejik askeri üslerin vurulmasının herkesi şaşırttığına dikkat çekildi.

Füzelerin Özellikleri

Grad füzeleri bir çeşit füze topudur. Bu füzeler 218-240 cm uzunluğunda düz bir namludan oluşuyor. Bu namlunun içine üç kısımdan oluşan füze yerleştiriliyor: 25-30 kg ağırlığında bir başlık, füzeyi yönlendiren gövde ve füzeyi fırlatacak pervane şeklindeki taban. Bazen menzili artırmak için itici bir motor yerleştiriliyor. Bu füzenin çapı çeşidine göre 122 ile 230 mm arasında değişiyor. Füzenin boyu 3 metreye ağırlığı 77 kg’a ulaşıyor.

Bu füzeler ya tekli ya da arabalara sabitlenmiş olarak toplu şekilde kullanılıyorlar. Füzelerin menzili kullanılan çapa göre 18-45 km arasında değişiyor. Parçalayıcı başlık ağırlığı oranında 25 ile 50 km²’lik bir alanı etkileyebiliyor. Ve füze hedefe çarptığı anda patlıyor.

“Kassam” Parlıyor

Bu füzeleri fırlatanlardan biri ve Kassam Tugayı üyelerinden olan Ebu Muhammed künyeli bir kişi, tugayın bu füzelere uzun zamandır sahip olduğunu vurguladı. Tugay bu füzelere, kaçak yollarla sahip oluyor. Kassam Tugayı, kendisinin bu füzelere sahip olduğunu savaştan çok kısa bir zaman önce, İsraillilerin işlediği suçlara ve ateşkesi delmesine bir karşılık olarak işgal altındaki Ashdod şehrine 6 adet füze gönderdiğinde ilan etti.

Ebu Muhammed, Grad tipi füzelerin fırlatıldığı ilk günün Furkan savaşının beşinci gününe tekabül ettiğini açıkladı. Grad tipi iki füze Beersheba şehri yönünde ateşlendi ve şehrin merkezinde bir eve isabet etti, birçok kişinin yaralanmasına sebep oldu.

Ebu Muhammed Gazze’ye yapılan yoğun bombardımana ve İsrail'in insansız uçaklarının gökyüzünü kaplamasına rağmen bu füzelerin kesintisiz bir şekilde fırlatıldığına işaret etti.

Kassam Tugayı’nın bu füzeleri bu şartlar altında fırlatabilmesi, kullandığı yeni ve farklı metotlar sayesinde olmaktadır. Bu metotlar arasında füze patlayıcısının toprağın altına koyulması yer alıyor. Füze patlayıcının içine yerleştiriliyor ve uzaktan kumanda ya da zaman ayarlama sistemi yerleştirerek kontrol ediliyor.

Füze Savaşı

Askeri ve stratejik işler uzmanı tuğgeneral Saffet Ez-Zeyyat işgalcinin Gazze’ye açtığı savaşın başında dile getirdiği en önemli hedeflerin Hamas’ın askeri ve siyasi gücünü zayıflatma meselesi olduğuna işaret etti.

Ancak İsrail, Hamas ve diğer direniş hareketlerinin askeri gücüne kayıp verdirmesine rağmen savaşta istediği amacı elde edemedi. Bu başarısızlık direnişçi Filistin tarafının füze savaşını kontrol etmedeki başarısını gösteriyor. Direnişçi güçler savaş sırasında 980 füze fırlatarak güçlerini gösterdiler.

Ez-Zeyyat ilk iki hafta her gün ortalama 40 füze son hafta ise günlük 20 füze fırlatıldığını vurguladı. Bu füze fırlatma operasyonu savaştan etkilenmedi. İlk gün İsraillilerin yoğun ve sürpriz hava saldırısı altında 53 füze fırlatıldı. Operasyonun yirminci günü karadan ve havadan yapılan yoğun saldırılar altında 40 füze fırlatıldı.

Ez-Zeyyat bu füzelerin menzillerinin güney bölgelerdeki İsraillileri 23 gün boyunca vuruş alanı içine aldığının ve onları erken uyarı sistemini harekete geçirip sığınaklara sığınmaya mecbur ettiğinin altını çizdi.

Uzun Menziller

Ez-Zeyyat devamla; bu füzelerin İsraillilerce hava üsleri, balistik füze savunma üsleri ve Beersheba ile Ashdod şehirleri gibi hayati ve stratejik önemi olan bölgelerle hedefleri vurduğunu söyledi. Füzeler daha önceden bu bölgelere fırlatılamıyordu.

Ebu Muhammed bunun sebebinin, Kassam Tugayı’nın bu savaşta kullandığı 122 mm çapındaki Grad füzelerinin fırlatılma menzilinin 18-45 km olmasına bağladı. Ancak Tugayın mühendisleri Allah’ın yardımıyla bu füzeleri geliştirdiler ve menzilini 50 km’ye çıkardılar.

Bu, savaş esnasında bulunan son menzil. Bu füzeler Tel Aviv şehrinin güneyinde bulunan, keşif uçakları ile Kobra uçaklarının yer aldığı, yer altında fırlatılmaya hazır bekleyen füze tarlası mahiyetindeki ve Gazze’den yaklaşık 50 km uzağa düşen hava savunma üssünü yerle bir etti.

Ez-Zeyyat işgal altındaki Filistin’in orta ve güney bölgelerindeki sivil İsrail toplulukların savaş süresinde İsrail füze savunması olmaksızın füze saldırılarına maruz kalmasının başarısızlığı katmerleştirdiğini düşünüyor.

Bu, 2006 Lübnan savaşında olan olayların tekrarını, Ben Gurion’un “kutsal” savaş zamanı sivil İsrail halkı koruma inancının heder olmasını, füze tehlikesinin genişleyip hayati, stratejik hedefleri ve insanları içine almasını, Filistinli direniş gruplarının İsrail’in tek taraflı ateşkes ilanından sonra da İsrail, hedeflere füze darbeleri indirmesini temsil ediyor.

isra haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.