1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İsrail ve Mısır'ın Gazze'ye Ambargosunun Acı Tablosu
İsrail ve Mısır'ın Gazze'ye Ambargosunun Acı Tablosu

İsrail ve Mısır'ın Gazze'ye Ambargosunun Acı Tablosu

A+A-

 

1.5 milyon nüfusa sahip olan Gazze halkının temel besin ihtiyaçlarına ulaşma hakkını engelleyen İsrail ve Mısır rejiminin seferberliğinin, son günlerde başarıya ulaştığının işaretleri alınıyor.

 

İsrail Gazze Şeridi’ni 20 aydır muhasara altında tutuyor ve son savaşıyla birlikte ekonomiyi felce uğratarak Gazzelileri 1.6 milyar dolar zarara uğratmayı başardı.

 

Gazze’deki Remal mahallesinin bir zamanlar en kalabalık dükkanında şimdilerde boş boş oturan tavuk satıcısı Ebu Ömer Ebu Kerş savaştan önce canlı bir tavuğun kilosunun fiyatının yaklaşık olarak 2.6 dolar olduğunu, Gazze’ye düzenlenen askeri operasyonların sonucunda ise bu fiyatın 5 kat arttığını söylüyor.

 

“İsrail’in 11 tavuk üretme çiftliğinden 3’ünü buldozerle yerle bir ettiğini ve diğer ikisine de ciddi zarar verdiklerini” söyleyen Ebu Ömer “üretim gücünün azalmasından dolayı görece sessizliğin bile fiyatları olumlu yönde değiştiremediğini” belirtiyor.

 

Ebu Ömer “Tavuk yoksul insanların yiyebileceği yegane et ama fiyatların yükselişi insanları bunu satın almaktan vazgeçirdi ve benim satışlarım da yüzde 90 azaldı” diyor.

 

Dünyanın her yerinde doktorlar en çok kazanan meslek gruplarından olmalarına rağmen Gazze’deki olumsuz koşullar bu kamu görevlilerine bile merhamet etmiyor.

 

Gazze’deki hastanelerin birinde çalışan ve 5 kişilik bir aileye bakmak zorunda olan  Mattar adlı doktor “Her hafta ikişer kiloluk iki tavuk alırdım. Şimdiyse bunu yapmak çok pahalı” diyor.

 

Kırmızı et fiyatları da çok artmış, bölgeye giren zayıf insani yardım ise herkese ulaştırılamıyor. Gazze’deki ailelerin çoğunluğu, kilosu 18 dolar arttığı için kuzu veya sığır eti yeme hayalinden vazgeçmiş durumdalar.

 

Matar “Gazze’de yaşamak giderek daha da zor hale geliyor. Nereye gideceğimizi ve bu durumun ne kadar süreceğini bilemiyoruz gerçekten” diyor.

 

Gazze’deki fiyatların artışı bölgedeki yüzlerce fabrikanın kapanmasından ve 2008 verilerine göre işsizliğin %70 artmasından kaynaklanıyor.

 

Filistinli ekonomist Ömer Şaban ise “Savaşın bitiminden bu yana Gazze nüfusunun %90’ı Arap ülkeleri ve diğerlerinden aldıkları gıda yardımına bağımlı hale geldiler. Gazze’de yaşamak çok zor artık ve bu durumun böyle devam etmesi halinde ekonominin tamamen çökeceğine ve yoksulluğun her ferdi etkileyeceğine inanıyorum” diyor.

 

Başka bir tavuk çiftliği sahibi Ahmed Sawaferri de “çiftliğinin savaşta zarar görmemiş olmasına rağmen üretiminin yarı yarıya azaldığını, soğuk havada kümesleri ısıtmak için gereken gaz yağını bulamadığından” şikayet ediyor.

 

Tel Aviv Gazze’ye yeni bir savaş açmaya niyetli olduğunu ima etmiş olmasına rağmen Mısır’ın Gazze’ye koyun sürülerinin girmesini engellemek için sıkı önlemler alması ve İsrail’in de balıkçı gemilerine saldırması Filistinlilerin acılarını katmerliyor.

 

İSRA HABER

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.