1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İsrail kıyımını canlı şahitler anlatıyor
İsrail kıyımını canlı şahitler anlatıyor

İsrail kıyımını canlı şahitler anlatıyor

A+A-

İsrail, uluslararası medya kuruluşları, insan hakları savunucuları ve yardım kuruluşlarını İşgal Altındaki Gazze’ye girişine izin vermediği için, İnsan Hakları Savunucuları şehre, Gazze’ye Özgürlük Tekneleri’yle denizden girdi. Gazze’ye Özgürlük tekneleri ablukayı geçtiğimiz aylarda beş kez delmeyi başardı.

Gazze’ye teknelerle gelen Lübnan, İngiltere, Polonya, Kanada, İspanya, İtalya ve Avustralya’dan İnsan Hakları Savunucuları, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği ve yüzlerce Filistinlinin hayatına mal olan hava saldırısını şöyle anlattı:  

 

Eva Bartlett (Kanada) –  Uluslararası Dayanışma Hareketi

“Saldırılar sırasında Ömer Muhtar Caddesi’ndeydim. Son roketin kalabalığın cesetleri çıkarmaya çalışmak için toplandıkları yerin 150 metre ötesine düştüğünü gördüm. Ambülânslar, kamyonetler, arabalarla ve bulabildikleri her araçla insanlar yaralıları hastanelere taşımaya çalışıyorlardı. Hastaneler yaralılara yer açmak için hastaları dışarı çıkarıyorlardı. Bana morglarda yer kalmadığı ve acil kana ihtiyaç olduğu söylendi. Az önce Jabalya kampındaki arkadaşlarımın annesinin saldırıda ölen siviller arasında olduğunu öğrendim.

 

Ewa Jasiewicz (Polonyalı ve İngiliz) – Gazze’ye Özgürlük Hareketi

“İsrail füzeleri çocuk parkını ve Diere Balah’daki kalabalık marketi vurdu. Birçok yaralı ve ceset gördük. Gazze Şeridi’ndeki her hastane yaralılarla doluydu ve ne onları tedavi edecek ilaçları ne de yatıracak yerleri vardı. İsrail, insanlığa karşı suç işliyor, uluslararası ve insan haklarını hiçe sayıyor, Birleşmiş Milletleri yok sayıyor ve daha büyük saldırılara hazırlanıyor. Dünya şimdi harekete geçmeli; İsrail’e karşı Boykot, Tecrit ve Yaptırım çağrılarını yoğunlaştırmalı; hükümetler kınamanın ötesine geçerek Gazze’deki ablukayı kaldırmalı ve İsrail’e acil ve aktif sınırlama getirmeli.

 

Dr. Haydar Eid, (Filistinli, Güney Afrikalı) –   el-Aksa Üniversitesi’nde Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Profesörü

“Şifa Hastanesi’nde cesetler için artık yer yok, hastanenin her yerine cesetler ve vücut parçaları dağılmış durumda”.

 

Sharon Lock (Avustralya) –  Uluslararası Dayanışma Hareketi

“Bombalar çocuklar okuldan eve dönerken yağmaya başladı. Dışarıya merdivenlere çıktım, 5 yaşındaki bir kız ağlayarak kollarıma koştu”.

 

Dr. Eyad Sarraj – Gazze Akıl Sağlığı Merkezi Başkanı

“Bu inanılmaz üzücü. Bu katliam İsrail Devleti’ne güvenlik getirmeyecek ya da Orta Doğu’nun bir parçası haline getirmeyecek. İntikam çağrıları artık her yerde”.

 

Jenny Linnel (İngiliz) –  Uluslararası Dayanışma Hareketi

“Konuşurken az önce 200 metre ötedeki binayı vurdular. Her yerde duman var. Bu sabah Refah’da yaşadığım yere yakın bir yerde vurulmuş bir binaya gittim. İki buldozer hızlıca enkazı kaldırmaya çalışıyordu. Tüm cesetleri bulduklarını sanıyorlardı. Fakat biz gittiğimizde bir tane daha buldular”.

 

Natalie Abou Shakra (Lübnan) – Uluslararası Dayanışma Hareketi:

 “Kaldığım ev güvenlik noktasının karşısındaydı. Evin tüm camları kırıldı ve ağır hasar gördü. Abluka nedeniyle evi tamir edecek ne cam ne da başka malzeme var. Evdeki küçük çocuk bayıldı. Sekiz yaşındaki küçük bir çocuk bir saat kadar yerde titredi durdu. Evin önünde, bir arabanın altında iki küçük kızın tamamen yanmış cesetlerini bulduk. Sadece okuldan geliyorlardı. Bu sadece kolektif cezanın ötesinde bir şey. Bizlere labaratuvar hayvanları gibi davranıyorlar. İsrail bombardımanı sırasında Beyrut’taydım ve İsrail’in Gazze’deki mesajı da aynı oradaki gibiydi: Sivillerin öldürülmesi. Şimdi bir patlama daha oldu!”.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.