1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İslam Ümmeti'nin Gururu Hizbullah Savaşçıları
İslam Ümmeti'nin Gururu Hizbullah Savaşçıları

İslam Ümmeti'nin Gururu Hizbullah Savaşçıları

A+A-

 

İslam Online sitesinde, Ağustas 2006 tarihinde, Hizbullah-İsrail savaşının ardından "Direnişin Gururu Hizbullah Savaşçıları" başlığı altında yayınlanan haberi sunuyoruz.

 

DİRENİŞİN GURURU HİZBULLAH SAVAŞÇILARI

 

Aileleri ile normal ve barış içersinde bir hayat yaşıyorlardı fakat ülkelerine İsrail saldırısının başladığını işitir işitmez İsrail işgalci güçleriyle savaşmak için hızlıca direniş güçlerine katıldılar.

 

Kendisini Haydar olarak tanıtan bir Hizbullah savaşçısı, 18 Ağustos Cuma günü İslam.Online.net’e Bint Cübeyl direniş üssünde “eşimi ve oğlumu geride bıraktım ve vatanımı ve onurumu savunmak için silahımı elime aldım” diyor

 

Bilgisayar mühendisliğinde okuyan bir öğrencinin babası da “Hizbullah bütün dünyaya onurumuzun satılık olmadığını ve bunu savunmak için her şeyi feda edebileceğimizi öğretti” dedi.

 

Arkadaşı, dört çocuk babası savaşçı Ebu Zer de “Kendimizi onurumuza adadım” diyor. En genç oğlu 12 Temmuz’da, İsrail’in Lübnan saldırısının ilk gününde doğmuş. Buna rağmen Ebu Zer iki kere bile düşünmemiş ve vazifeye koşmuş hemen.

 

“Haklarınız gaspedilirken yaşamanın anlamı yok” diyor o da.

 

İsrail büyük kara saldırısını Hizbullah tarafından esir alınan 2 askerini salıverme amacıyla gerçekleştirdi. Şimdiye kadar 1200’den fazla Lübnanlı sivil öldü, bunların üçte biri çocuk. Yaklaşık olarak da 1 milyon kişi İsrail bombardımanları sonucu yerlerinden göç etmek zorunda kaldı, binlerce ev, onlarca köprü ve yüzlerce kilometre yol tahrip edildi.

 

Sebat ve Azim

 

Güney Lübnan köylerinde direnişçiler karşısındaki komando operasyonları için uygun bir yer arayan İsrail uçakları, Bint Cübeyl’deki bir köydeki siper üzerinde gizlenen 2 savaşçı üzerinde uçuyorlar.

 

Fakat İsrail savaş taktikleri her defasında Lübnan direniş savaşçılarının sebatının çetin kayasına çarparak akim kalıyor.

 

Haydar “İsrail güney Lübnan köyleri üzerinde uçarak bizi korkutmak istiyor. Fakat birlikleri çatışma meydanına geldiklerinde gerçek doğaları ortaya çıkıyor. Onlarla yüz yüze geldiğimizde panikle kaçarlar ve hemen hava desteği isterler” diyor.

 

Haydar direnişe henüz bir öğrenciyken, 1986 yılında katıldığını söylüyor: “İsrail tarafından tahliye edildiğimiz işgal edilmiş Güney Lübnan’da yetiştirildim. İsrailliler ailelerimizi ve kardeşlerimizi öldürürler ve uşakları güney Lübnan ordusunu da bize işkence etmekte kullanırlardı.”

 

Haydar “Bu İsrail saldırıları bize direnişe katılmaktan başka yol bırakmadı” diyor.

 

Hizbullah’a 1989 yılında katılan Ebu Zer ise oğlunu Lübnan’ın İsrail işgaline karşı savabilmesi için eğiteceğine söz veriyor. “Şüphesiz babasının yolunu takip edecek diyor.”

 

Sofistike

 

Ebu Zer Lübnan direnişinin taktiklerinin giderek daha da geliştiğini söylüyor. “Geçmişte düşmanı izlemek ve hakkında bilgi toplamak zorundaydık, şimdi ise düşmana sızmayı başarmış durumdayız. Düşman hakkında istediğimiz her şeyi biliyoruz” diyor.

 

Ebu Zer Hizbullah’ın politik kanadının direnişin finans yönünü bütünüyle karşılayabildiğini söylüyor. “Parti mücahitlere düzenli aylık ödüyor ama para direniş savaşçıları için öncelikli mesele değil” diye vurguluyor.

 

“Sadece şehadetle meşgulüz” diyor.

 

İyi eğitilmiş Hizbullah savaşçıları karşısında en az 123 İsrail askeri öldü ve binlercesi yaralandı.

 

Hizbullah ayrıca en az 4 Apaçhi helikopteri düşürdü ve bir savaş gemisini, bir inzibat devriyesini ve 124 özel Merkava tankını yok etti ki bu tankların her biri yaklaşık 4.4 milyon dolar ediyor.

 

Savaş sırasında 12 tane zırhlı personel taşıyıcı da zarar gördü. Bu sayılar İslam Online tarafından İsrail basını taranarak hazırlanmıştır..

 

Kemal Saral tarafından İsra Haber için çevrilmiştir.

 

İSRA HABER

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.