1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İslam İşbirliği Teşkilatı Meclisler Arası Konferansı sonuç bildirisi
İslam İşbirliği Teşkilatı Meclisler Arası Konferansı sonuç bildirisi

İslam İşbirliği Teşkilatı Meclisler Arası Konferansı sonuç bildirisi

Tahran’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Meclisler Arası Konferansı dün akşam yayınlanan sonuç bildirisi ile sona erdi.

A+A-

 

Bildiride terörizmin bir düşünce, inanç ve yöntem olarak mahkum edilerek İslam ülkeleri hükümetlerinden terörizmin tüm şekillerini yok etmek için İslam ülkeleri arasında işbirliğinin artması istendi.

 

Bildiride Suriye ve Irak’ta terör örgütü  IŞİD aleyhindeki başarılara değinilerek bu başarılarda rolü olan tüm ülkelere özellikle İran’a teşekkür edildi.

Bildiride, dinler ve İslami mezhepler arası diyalog, radikalizmle mücadele, dinin doğru algılanması ve tekfirciliğin reddedilmesi ve şiddet yönelmesi ile mücadele istendi.

Bildiride ABD başkanının Afrika ülkeleri aleyhindeki sözleri ve İslam ile terörizmi birbirine bağlaması mahkum edilerek bu durumların kaygı verici olduğu vurgulandı.

ABD Başkanının Kudüs’ü ırkçı İsrail'in  başkenti olarak tanıması mahkum edilerek bunun dünya barış ve istikrarı için bir tehdit olduğu ve Filistin halkının haklarına tecavüz olduğu ifade edildi.

Bildiride Filistin sorunlarının çözümüne verilen desteğe vurgu yapılarak Kudüs'ün başkentliğinde Filistin bağımsız devletini kuruluncaya kadar direnişin Filistinlilerin meşru hakkı olduğu belirtildi.

Amerika’nın Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararından vazgeçmediği sürece Siyonist rejimle siyasi veya iktisadi olarak irtibatta olan üyelerden ilişkilerini Siyonist rejimle askıya almaları istenen bildiride, Amerika’nın tek taraflı diğer ülkeler aleyhine alınan adli kararların resmiyete tanınmadığı ve reddedildiği ifade edildi.

Bildiride Yemen ve Myanmar’daki insani durumdan kaygı dile getirilerek, üye ülkelerden İslami birliğe dayalı yeni bir iktisadi düzen kurmaları istendi ve İslam aleyhindeki kampanyalara direnilmesi gereğine vurgu yapıldı.

İİT üyesi ülkelerin 13.Meclisler Arası Konferansı, 20. Genel Komitesi 44 İslam ülkesinin Meclis Başkanları, Başkan Yardımcıları ve Parlamento Heyetlerinin katılımıyla bu hafta Tahran’da düzenlendi, bu toplantının yanında 7. Kadınlar Parlamentosu ve Afrika-Asya istişare toplantıları da yapıldı.

Konferans Cumartesi gününden itibaren Tahran’da yapılmaktaydı.  Konferansın birinci ve ikinci günlerinde çeşitli komitelerin toplantıları düzenlendi.

Düzenlenen komiteler arasında Filistin daimi Komitesi, Arap Gurubu İstişare Gurubu Komitesi, Siyasi ve Dış İlişkiler Komitesi, İnsan Hakları Uzmanlık Komitesi, Aile ve Kadınlar Komitesi, Hukuki ve Kültürel Komite, Medeniyetler ve Mezhepler diyalog Komitesi vardı.

 

 

 

             

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.