1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. “İşgale Karşı Kur'an Nesli İnşa Ediyoruz!”
“İşgale Karşı Kur'an Nesli İnşa Ediyoruz!”

“İşgale Karşı Kur'an Nesli İnşa Ediyoruz!”

A+A-

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Furkan yaz kamplarının hem Filistin Hükümeti, hem de Filistin halkı için büyük bir onur ve Allah'ın büyük bir lütfu olduğunu belirterek, Kur'an sofrasında buluşmak ve onun talebeleriyle konuşarak güne başlamanın çok güzel bir duygu olduğunu söyledi.

"Filistin hükümeti, var olan temelleri sağlamlaştırmak ve geleceği inşa etmek için çalışıyor" diyen Heniyye, "Akide ve toprağı hedef alan işgal güçlerine Kur'an'a bağlı medeni bir toplumla karşı koymak gerekir. Kur'an nesli hükümetin en önemli stratejilerindendir. Zira Kur'an ve iktidar hiçbir zaman birbirinden ayrılmaması gereken iki önemli husustur. İkisini ayırmak ümmeti yok etmek anlamına gelir" şeklinde konuştu.

Başbakan İsmail Heniyye bu açıklamalarını dün (06 Temmuz Pazartesi) Furkan ve Kenz'ul-Huffaz yaz Kur'an kurslarıyla Kur'an-ı Kerim radyosuna yaptığı sürpriz ziyaretlerden sonra yaptı.

Heniyye daha sonra "Allah'ın Kitabı'ndan bir ayeti öğreten, (öğrettiği) ayetler okundukça kendisine de sevap yazılır" diyen Hz. Peygamber (s.a.s)'in hadisini hatırlatarak, Kur'an merkezlerinde hafız yetiştiren öğretmen ve idarecileri takdir ettiğini, Kur'an hafızı yetiştirme işini yürüten Vakıflar Bakanlığı ve Vakıflar Bakanı Dr. Talib Ebu Şair'e teşekkür ettiğini ifade etti.

Vakıflar Bakanı Dr. Talip Ebu Şair ise şöyle dedi: "Bugün, Filistin ve Gazze halkının en güzel günlerinden biridir. Bugün Allah'ın kelamını ezberlemek isteyen binlerce kişiyi kaydettik. Bu iş ümmettin medar-ı iftiharıdır. Hayatı aydınlatacak ışıklara sahip Allah'ın Kitabı'na yönelmek gerekir".

Filistin Vakıflar Bakanı, "Bakanlık geçen yıl yaklaşık 2000 kız ve erkek hafız yetiştirdi. Bu yıl ise hafızlık için 6500 kişiyi kaydetti. Bu rakam, kuşatma altında her türlü sıkıntıyı çeken ve hür türlü eziyeti tadan Gazze halkı için büyük bir başarıdır" dedi.


Ebu Zuhri: "Ambargoya Karşı Halk Kendi Alternatifine Sahiptir"

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Filistin halkının yaşadığı kuşatmaya karşı koymak için alternatifine sahip olduğunu belirterek, Hamas Hareketi'nin Gazze'nin imarının başka dosyalarla ilişkilendirilmesine karşı olduğunu söyledi.

Ebu Zuhri yaptığı açıklamanın devamında, uluslararası camiadan da ambargonun kaldırılması ve Gazze'nin imarına yönelik sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini kaydederek, yaşadığı her türlü sıkıntı ve baskıya rağmen Filistin halkının yaşadığı topraklarda başı dik ve onurlu bir şekilde direnmeye devam ettiğini bildirdi.

Dr. Ebu Zuhri bu açıklamalarını, yüzlerce Filistinli çocuğun Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)'nın Gazze'deki bürosu önünde bugün (07 Temmuz Salı) düzenlediği gösteride yaptı.

Gösteriye katılan çocuklar "Dünya vicdanı nerede?", "Dünya çocukları gibi bizim de yaşama hakkımız var", "Filistin çocuklarına yardım edin", "Gazze ambargosunu kaldırın", "Bizim de sevinme, oynama hakkımız var; bundan bizi mahrum etmeyin" gibi dövizler taşıdılar.
 
Gösteride yaptığı konuşmada Arap ülkelerine de seslenen Ebu Zuhri, "Bu ambargonun birinci derece Siyonistlerin uyguladığı bir ambargo olduğu nasıl bir gerçekse, Arap ülkelerinin irade göstermeleri halinde onu kesinlikle kaldırabilecek güce sahip olduğu da bir gerçektir. Üzülerek belirtelim ki, şu anda böyle bir irade görünmüyor" dedi.
 
Ebu Zuhri, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ambargo, Filistin halkını cezalandırmayı ve iradesini kırmayı hedefliyor. Bazıları Hamas Hareketi'nin işgal devletini tanıyacağını, Ortadoğu Dörtlüsü'nün şartlarını kabul edeceğini ve sonuçta ilke ve sabitelerinden taviz vereceğini düşünüyor olabilir. Onlara diyoruz ki; yanılıyorsunuz ve boşuna mesai harcıyorsunuz. Halkımız, şimdiye kadar yapılan dayatma ve baskıları başarısız kıldığı gibi bundan sonra da başarısız kılacaktır".

(Filistin Enformasyon Merkezi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.