1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İran'ın Son Füze Denemesi Dünyayı Korkuttu
İran'ın Son Füze Denemesi Dünyayı Korkuttu

İran'ın Son Füze Denemesi Dünyayı Korkuttu

A+A-

ABD Savaş bakanı: Artık İran'la savaşacak durumda değiliz

 

ABD Savaş Bakanı Robert Gates İran’ın son askeri tatbikatının Washington’u Tahran ile çatışma durumuna yaklaştırmadığını söyledi.

 

Gates, İslam Devrim Muhafızları’nın düzenlediği son tatbikatın ardından yaptığı açıklamada Tahran ile Washington arasındaki bir askeri yüzleşme ihtimalini reddetti. Gazetecilerin kendisine yönelttiği ABD’nin İran ile bir savaşa yaklaşıp yaklaşmadığı şeklindeki net bir soruya “Hayır, sanmıyorum” diyerek cevap verdi.

 

“Ortada pek çok sinyalin olduğu bir vakıa ama herkes bu tip bir çatışmanın sonuçlarının ne olacağını biliyor” diyen Gates “ABD yönetiminin İran meselesini halletmek için diplomatik ve ekonomik yolları denediğini ve Washington’un İran yönetiminin politikasını değiştirmek için uğraştığını” sözlerine ekledi.

 

ABD savaş bakanı ayrıca, Rus hava savunma füzelerinin yakın bir zamanda İran’ın eline geçme  ihtimalinin çok az olduğunu söyledi. Bu ay başında üst düzey bir Pentagon yetkilisi İsrail’in, düşündükleri hava saldırısını çok güçleştirecek olan Rus savunma sistemi İranlıların eline geçmeden önce saldırı düzenleyebilecekleri uyarısında bulunmuştu.

 

Pentagon İran'ın füze denemsini analiz ediyor

 

Pentagon, İran’ın son testlerini hangi füzelerin fırlatıldığını ve Tahran’ın gerçek füze kapasitesini keşfedebilmek için mercek altına aldı.

 

İsimlerinin belirtilmesini istemeyen ABD savaş bakanlığı yetkilileri AP haber ajansına yaptıkları açıklamada “bu testin önemi tam bir analize tabi tutulmadıkça müphem kalacaktır” dediler.

 

Bu iki Pentagon yetkilisi Amerikan izleme sistemlerinin bugün erken bir saatte yedi füzenin ateşlendiğini keşfettiklerini belirttiler. Yetkililerden biri İsrail ve İran arasında yükselen gerilimi İran’ı bu füze testlerini gerçekleştirme noktasında kışkırttığını söyledi.

 

Obama: İran’ın Füze denemesi yeni siyaset gerektiriyor

 

Demokratların başkan adayı Barack Obama Tahran'ın füze denemesinin ardından ABD'nin de politikasını buna uyumlu hale getirmesi gerektiğini söyledi.

 

Başkan adayı senatör Obama Çarşamba günü NBC televizyonunun sabah programında “İran doğrudan diplomasi yoluyla gerçekleştirilecek olan ekonomik yaptırımların tehdidinin acısını çekmeli. Bizler, son yıllarda ne yazık ki yokluğuna şahit olduğumuz agresif diplomasiyi uygulamalıyız” dedi ve “İran’ın yarattığı büyük tehdidin karşısında ekonomik yaptırımların sıkılaştırılması” çağrısını yaptı

 

John McCain: Bütün Dünya İran'a Karşı Birleşmeli

 

ABD Cumhuriyetçi Başkan adayı John McCain, Büyük Peygamber 3 tatbikatının ardından yaptığı açıklamada, bütün dünyayı İran’ı etkisizleştirmesi için birleşmeye çağırdı.

 

“İran’ın son füze denemesi bütün bölgede, komşularına, özellikle de İsrail’e karşı ne denli tehlikeli olduğunu göstermiştir.” diyen senatör İran’ın son füze denemesinin Amerika’nın Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde kurmayı planladığı füze savunma sisteminin önemini ortaya koyduğunu söyledi.


ABDli senatör “İran tarafından kaynaklanan tehdide karşı Avrupalı ve bölgesel müttefiklerimizle birlikte bir araya gelmemiz en iyi yoldur” diyerek İran’a karşı  dünya çapında ve bölgesel bir ittifak oluşturulması çağrısını yineledi.

 

İngiltere: İran'ın Uzun Menzilli Füzeye İhtiyacı Yok

 

İngiliz Dışişleri Bakanlığı “İslam Cumhuriyeti’nin Şahab-3 gibi uzun menzilli nükleer silahlara ihtiyaç duyması için bir sebep göremediklerini” söyledi.

 

İngiliz Dışişleri Çarşamba günkü açıklamasında İran’ın gelişmiş orta ve uzun menzilli füzeleri hakkında alarm verdi ve Tahran’a uluslar arası düzenlemelere uyması uyarısı yaptı.

 

Açıklamada “Bu testleri hoş karşılamıyoruz ve sadece İran’ın niyetleri hakkındaki kaygılarımızı arttırmaya yarayacak bu çalışmalar” deniyor.

 

Dışişlerinin bildirisinde şöyle deniyor: “İran’ın bu türden uzun menzilli füzelere niçin ihtiyaç duyduğunu sormak zorundayız. Gördüğümüz  şey sadece nükleer meselede İran’ın uluslar arası yükümlülüklerine uyması gereği.”

 

İtalya: İran Füzelerinden Kaygılıyız

 

İtalya dışişleri bakanı İran’ın gelişmiş Şahab-3 füzesi testlerinin, uluslar arası toplumun Tahran’ın uranyum zenginleştirme programı hakkında duyduğu kaygıyı arttıracağını söyledi.

 

Bakan Franco Frattini Çarşamba günü yaptığı açıklamada “Bu test, bizim hakkında konuştuğumuz şeyi aydınlığa kavuşturuyor. Bu füzeler çok tehlikeli; işte bu yüzden sadece İsrail’in değil tüm uluslar arası toplumun bu tırmanışı kesin bir yolla durdurmakta çıkarı bulunuyor” dedi.

 

Fransa: Endişeliyiz

 

Fransız dışişleri sözcüsü Frederic Desagneaux da İran’ın son Şahab-3 füze denemeleri hakkındaki endişelerini dillendirdi. Sözcü “Bu füze testleri, tam da Atom Ajansı’nın başkanının son raporu İran’ın nükleer programının nükleer silahların dizaynı ve üretimiyle ilişkilendirilebilecek bazı aktiviteleri içerdiği bilgisini sunduğu bir zamanda, uluslar arası toplumun endişelerini arttıracaktır” dedi.

 

Devrim Muhafızları komutanı: Bu sadece küçük bir parçası

 

Tuğgeneral Selami, Devrim Muhafızlarının balistik füze sisteminin hızını da arttırdığına işaret ederek “Elbette bu dünyaya gösterdiğimiz, yatırımlarımızın küçük bir kısmı, gerçek cevabımız saldırıya uğradığımız takdirde çok daha hızlı, kesin ve sarsıcı olacaktır” dedi ve tatbikatın stratejik hedefinin vurgu yaparken de şunları ekledi: “Bu tatbikat İslam Cumhuriyeti’nin silahlı kuvvetlerinin milli iradesinin ve gücünün son haftalarda İran karşısındaki dış politikasını haşin ve tehditkar bir söylemle takip eden düşmanın tehhditlerine bir cevabımızıdır."

 

İslam Devrimi Muhafızları Hava Kuvvetleri Genel Komutanı “Bu tatbikatın diğer tatbikatlardan farkı füzelerin niteliksel olarak daha gelişmiş olmasıdır, füze sanayimizin uzmanları füzelerin yeteneklerini arttırmak için sürekli olarak çalışıyorlar ve bizler, herhangi bir saldırıya uğramamız halinde en kısa sürede kesin ve sarsıcı cevap vermeye kadiriz” dedi.

 

Kendisine Siyonist rejimin yürüttüğü psikolojik savaş sorulduğunda da “Bizler Siyonist rejimden de büyük düşünüyoruz ve şuna kesinlikle inanıyorum ki milletimizi Siyonist rejimle mukayese etmek bile abestir, ve bizim tehdidimiz ve vereceğimiz yanıt Siyonistlerin arz edeceği tehditten çok daha fazla olacaktır” ceabını verdi.

 

Uzmanlara göre tatbikatın ayırt edici başarılarından biri de füzelerin tüm olumsuz şartlarda, gece ve gündüz kullanımının başarıyla test edilebilmiş olması..

 

İran Savunma Bakanı: Füzelerimiz Sadece Savunma Amaçlı

 

İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar ülkenin füze kapasitesinin yurtlarını saldırganlardan korumak için kullanılacağını söyledi.

 

Neccar Çarşamba günü yaptığı açıklamada “Füze kapasitemiz sadece savunma amaçlı, İran ve Fars Körfezi’nde barışı korumak için. Füzelerimiz herhangi bir ülkeyi tehdit etmekte kullanılmayacak, sadece İran’a saldırmaya cüret edenler için planlanmışlar” dedi.

 

General Neccar bu açıklamaları İran’ın dokuz adet uzun ve orta menzilli füzenin test denemesini başarıyla gerçekleştirmesinden kısa bir süre sonra yaptı. Denenen bu füzeler arasında 2.000 km menzil içersindeki tüm hedefleri vurma kapasitesine sahip olan Şehab-3 füzeleri de bulunuyor.

 

Söz konusu test İranlı yüksek dereceli bir komutanın ABD ve İsrail’in saldırması durumunda ani bir karşılık verecekleri uyarısından bir gün sonraya rastladı.

 

İslam Devrimi Rehberi’nin Devrim Muhafızları Deniz Gücü’ndeki temsilcisi olan Ali Şirazi Salı günü yaptığı açıklamada “ Eğer Washington ve Tel Aviv İran’a saldıracak kadar ahmaklarsa şunu bilsinler ki ilk cevabımız İsrail’i hedeflemek ve ABD’nin Fars Körfezi’ndeki çıkarlarını ateşe vermek olacaktır” demişti.

 

Washington ve Tel Aviv, İran karşısında nükleer programını bahane ederek savaş tamtamları çalmaya devam ediyorlar. İsrail İran’ın nükleer programından vazgeçmemesi durumunda güç kullanacağı tehdidinde bulunmuştu.

 

New York Times’ın haberine göre İsrail’in Haziran başındaki askeri manevrası İran’ın nükleer tesislerine tek başına saldırı düzenleme hazırlığı amacıyla yapılmıştı.

 

İsra Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.