1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İran'da Tarihi Cuma Namazı
İran'da Tarihi Cuma Namazı

İran'da Tarihi Cuma Namazı

A+A-

Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı adaylarını kabul ederek, cumhurbaşkanlığı seçin sonuçlarının açıklanmasından sonra çıkan yaşanan krizi hukuki yollarla çözmeleri tavsiyesinde bulunan Hamanei, bugün de Cuma namazı hutbesini okuyarak, İranlıları birliğe ve sukunete davet etti.

Hamanei'nin Cuma namazını kıldıracağını haber alan yüzbinlerce İranlı, namazın kıldırılacağı camiye akın etti. Caminin içerisi ve avlusu kısa bir sürede dolunca, camiye ulaşan yollara seccadeler serildi. İranlılar, sıcağa rağmen 1.5 saat süren hutbeyi dinlemeyi tercih ettiler.

Cuma namazına başta İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Meclis Başkanı Ali Laricani olmak üzere, seçimleri kaybeden üç aday da katıldı.

Hamanei, Cuma hutbesinde "İslam Devrimi, son 30 yıl içerisinde belki de diğer rejimleri yok edecek olaylara karşı durabildi. İslam Devrimi, büyük olayların üstesinden gelebildi" dedi.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra yaşanan krize eleştiren Hamanei, "Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizi siyasi kargaşaya çekmeye gerek yok" diye konuştu.

Hamanei, dünyada yaşanan çöküşe rağmen İran halkının devrim ve manevi değerlere bağlı kaldığını söyledi.

Hamanei, İran seçimlerine ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Seçimler, sizlerin sorumluluk duygunuzdan ötürü örnek bir seçimdi.. Seçimlere bu denli yüksek katılım, ilahi bir rahmetin ve benzeri görülmeyen bir tecellinin göstergesidir. Seçimlere aktif katılımınız, rejime olan güveninizi göstermektedir. Tüm demokrasilerde, bizim seçimlerin gibisi yoktur. Bazı gruplar arasında yada şahıslar arasında görüş farklılıklarına dayılı ihtilaflar var. Bu tabiidir. Seçim kampanyasındaki çekişme, bağımsız ve şeffaftı. İran seçimleri gösterdiki, bu ülkede diktatörizme karşı dini demokrasi var."

Hamanei ayrıca, İran'ın düşmanlarının seçimlerle halkın rejime olan güvenini sarsmayı hedeflediklerini söyledi. Hamanei, konuşmasına şöyle devam etti: "İran seçimleri, düşmanları sarsan siyasi bir deprem olurken dostları da sevindirdi. Düşmanın hedefi, rejimin meşruiyeti üzerinde şüphe oluşturmaktır. İran'ın düşmanları, halkın rejime olan güvenlerini sarsmayı hedeflediler. Fakat İran halkı, seçimlere katılımıyla, düşmanların bu hedeflerini boşa çıkardı. Seçimler, halkın rejime olan güvenini gösterdi."

Hamanei, "Amerika, İngiltere ve Siyonistlerin iddia ettiği gibi seçimlerdeki çekişme, rejime muhaliflerle rejim yanlıları arasında olmadı. Seçimlerdeki çekişme İslami rejim yanlısı adaylar arasında oldu" diye konuştu. Hamanei, İran halkının düşmanlarının seçimlerde gerçekleştirdiği zaferi, hezimete çevirmek istediğini kaydetti.

Hamanei "Şayet seçim sonuçlarına ilişkin şüpheler varsa bunun kanuni yollarla çözüme kavuşturulması gerekmektedir" dedi.

Ahmedinejad ile en yakın rakibi Musevi arasında 11 milyon oy farkının olmasına dikkat çeken Hamanei, seçimlere hile karıştırıldığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Hamanei, "Kimin Cumhurbaşkanı olacağına, halkın kendisi karar verir" dedi.

Hamanei, seçim kampanyası süresinde, her tarafın da asılsız ithamlarda bulunduğunu, bu ayıbın silinmesi gerektiğini belirtti. Hamanei "Bazıları, İran Cumhurbaşkanının yalan söylediğini iddia ettiler. Bu utanç verici bir şeydir. Bazıları, Haşimi Rafsancani'nin yolsuzluk yaptığını söylediler. Bu iddiaları kabul edemem. Rafsancani, meşhur bir siyasetçidir. Devrimin tesisinde üstün hizmetleri olmuştur. Ona iftira atılamaz. Ahmedinejad'la Rafsancani arasında ihtilaflar var. Bu tabiidir." dedi.

Hamanei, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra İran'da yaşanan çatışmalarının sona erdirilmesi için sonuçlara itraz eden ve protesto gösterilerini destekleyen adaylara, hukuki yollara başvurmaları çağrısında bulunmuştu.

Hamanai, gerekli görüldüğü takdirde, sonuçlara itiraz edilen noktalarda oyların yeniden sayılabileceğini söylemişti.

isra haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.