1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İran, Güney Lübnan'dan Amerika ve İsrail'i Kuşattı
İran, Güney Lübnan'dan Amerika ve İsrail'i Kuşattı

İran, Güney Lübnan'dan Amerika ve İsrail'i Kuşattı

A+A-

İsrail askeri istihbarat kaynaklarına yakınlığı ile bilenen DEBKA internet sitesi, Hizbullah'ın İran ve Suriye'nin desteğiyle gelecekte savaşın kaderini belirleyecek strtajik Güney Lübnan tepelerinde radar ve hava savunma sistemleri kurduğunu yazdı.

DEBKA'nın "Iran commandeers strategic Lebanese peak for radar station, anti-air missiles" (Lübnan Tepesinde İran Erken Uyarı Sistemi ve Uçaksavar Füze Üssü) başlıklı haberini Ozan Kemal SARIALİOĞLU'nun çevirisiyle sunuyoruz.

LÜBNAN TEPESİNDE İRAN ERKEN UYARI SİSTEMİ VE UÇAKSAVAR FÜZE ÜSSÜ

Son birkaç hafta içersinde Hizbullah; İran ve Suriye’nin emriyle 7800 fitlik Mt.Sannine zirvesini -ki bu tepe gelecek savaşın sonucunu belirleyebilecek önemde bir stratejik nokta- fethetmiş durumda. Radar güdümlü füze menzilleri ve erken uyarı sistemi bu zirveye kurulmuş, böylelikle Doğu Akdeniz’deki 6. filonun hareketliliğinin ve İsrail uçaklarının izlenmesi ve bunlar için tehdit oluşturma imkanı elde edilmiş.

Bu gelişme İsrail savunma bakanı Ehud Barak için o kadar hayati önemde ki haftanın pek çok günü ve her günde 3 kez olmak üzere İsrail ordusunun kuzey sınırlarındaki hadiseleri, özellikle Suriye ve Hizbullah arasındaki derinleşen bağlantıları yakından takip ettiğini söylemek zorunda kaldı. Barak bu hafta Washington’u ziyaret ediyor.

Sannine tepesi Beyrut’u ve Şam’ı birbirine bağlayan yollara hakim ve bölgenin en stratejik alanlarından biri. Bu önemli zirveye hakim olabilmek ve Doğu Akdeniz, Kuzey İsrail ve Şam mıntıkası için erken uyarı sistemi tesis edebilmek için Suriye ve İsrail yıllarca savaşmıştı.

Buranın Tahran adına ele geçirilmiş olması İsrail’in güvenliği için çok büyük bir tehdit arz ediyor. Bu konunun bu hafta gerçekleşecek olan Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozi ile  Esad arasındaki görüşmede ele alınması bekleniyor.

DEBKA’nın askeri kaynaklarının bildirdiğine göre son Hizbullah’ın son iki haftadır İran ve Suriye ile birlikte düzenledikleri tatbikatları sadece savaş hazırlığı olarak yorumlanabilir. Lübnan kaynakları ise açıkça Suriye, İran ve Hizbullah’ın yeni bir Orta Doğu çatışması için pozisyon aldıklarını belirtiyorlar.

Bu gelişmeyse Başbakan Olmert, savunma ve devlet bakanları ile Genelkurmay başkanı Eşkenazi tarafından sıkı örtüler arasında gizleniyor.

Üst düzey İsrailli subayların DEBKA’ya söylediğine göre : “Eğer Lübnan’la ilgili askeri gerçekler aynı minvalde değişmeden kalırsa, gelecek bir savaşta İsrail kendisini Hizbullah, İran ve Suriye karşısında büyük bir stratejik dezavantaj karşısında bulacak. Henüz ortada İsrailli politikacıların kımıldadığına dair bir işaret yok”

Olmert ve Livni Paris’teki Akdeniz Konferansına katılmak için 12 Temmuz gecesi yola çıktılar. Orta Doğu kaynaklarımızın bildirdiğine göre Sarkozy, Bush ve Olmert’e Lübnan’da Esad ve General Süleyman ile birlikte savaşçı bir politika izlemesi sözünü vermiş. Fakat politik kaynaklar Olmert hükümetinin İsrail’in askeri problemlerini dış adreslere mal etme geleneğinin artık ne İran’ın nükleer dosyasında, ne Hizbullah’ın ele çeçirdiği tepe meselesinde ne de Hamas konusunda işe yaramadığını vurguluyorlar.

İran ve Suriye de bu arada, Beyrut’ta kendi kontrollerindeki iki terörist grup tarafından yürütülen radikal bir hükümet tesis ederek politik cephede önemli bir adım atmış oldular."

İsra Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.