1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İRAN: Erbil ile Bağdat'ın yakınlaştırılmasında rol üstlenmeye hazırız
İRAN: Erbil ile Bağdat'ın yakınlaştırılmasında rol üstlenmeye hazırız

İRAN: Erbil ile Bağdat'ın yakınlaştırılmasında rol üstlenmeye hazırız

A+A-

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani, istenmesi halinde Tahran’ın Erbil ile Bağdat arasındaki ihtilafın çözümünde rol oynamaya hazır olduğunu söyledi.

 İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani haftalık basın toplantısında İran'ın Irak ve Kürdistan Bölgesi'ndeki yetkililer ve liderler ile uzun yıllara dayalı devam eden yakın ilişkileri olduğunu söyledi.

Kenani "Iraklı dostlarımız ve kardeşlerimiz, Erbil ve Bağdat'ın  yakınlaştırılması veya ihtilafların çözümüne yardımcı olmak için İran İslam Cumhuriyeti'nin kapasitesini, olumlu rolünü ve yakın ilişkilerini kullanmasına ihtiyaç duyduğunda, bu rolü oynamaktan çekinmeyeceğiz" dedi.

 “İran, Irak'ın istikrarına ve bölgede birleşik bir ülke olarak konumunun güçleneceğine inanıyor” diyen Kenani, “Bunu sadece sözle değil fiilen de gösterdi. İran  Irak halkı ve hükümetini desteklemeye devam ediyor” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi ile de dostluk ilişkileri içerisinde olduklarını ifade eden İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü "Biliyorsunuz ki Irak Kürdistan Bölgesi'nde Erbil ve Süleymaniye'de olmak üzere iki konsolosluğumuz var; İran İslam Cumhuriyeti ile Kürdistan Bölgesi arasında sürekli bir ilişki var. İlişkimiz iyi niyet ve dostluğa dayanıyor" şeklinde değerlendirdi.

Bağdat ile Erbil arasında gaz-petrol krizi

Irak Federal Yüksek Mahkemesi (FYM), 15 Şubat 2022’de Kürdistan Bölgesi Petrol ve Gaz Yasasının "Anayasaya aykırı olduğuna ve ihraç gelirlerinin Bağdat'a teslim edilmesi gerektiğine" dair karar aldı.

Karar, Kürdistan Bölgesi yönetimi tarafından sert bir şekilde kınanarak reddedildi.

Kürdistan Bölgesi Yüksek Yargı Konseyi, 17 Mayıs 2022 tarihli açıklamasında, Federal Yüksek Mahkemesi’nin kararına yanıt verdi.

Konsey, Kürdistan Bölgesi hükumetinin petrol ve doğalgaz dosyasına yaklaşımı ile bu konuda attığı adımların Irak anayasası ve Kürdistan Parlamentosu'nun çıkardığı petrol ve gaz yasasıyla uyumlu olduğuna vurgu yaptı.

Irak anayasasının 110’uncu maddesine göre, petrol ve doğalgaz dosyası hakkındaki özel yetkilerin federal hükumetin yetki alanı dışında olduğuna vurgu yapan Konseyi, Irak anayasasının 112’inci maddesinin, federal hükümet, Kürdistan Bölgesi hükumeti ve petrol üreten vilayetlere, 2005 yılından sonra keşfedilen petrol sahalarında imtiyaz yetkisini yerel hükumet veya yönetime verdiğine dikkat çekti, Kürdistan Bölgesi'ndeki petrol ve gaz sahalarının da bu kapsama girdiğini belirtti.

Yüksek Yargı Konseyi, 2007’de Kürdistan Parlamentosu tarafından çıkarılan “Kürdistan Bölgesi Petrol ve Doğalgaz Yasası”nın da Irak Anayasasına aykırı olmadığını yineledi.

Kürdistan Petrol ve Gaz Yasası

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, 15 Şubat 2022’de Kürdistan Bölgesi’nin gaz ve petrol yasasının "Irak anayasasına aykırı olduğuna ve ihraç gelirlerinin Bağdat’a teslim edilmesi gerektiğine" dair karar çıkardı.

Kürdistan Parlamentosu, 6 Ağustos 2007’de "Kürdistan Bölgesi Petrol Yasası"nı kabul etmişti.

Parlamento’da onaylanan yasaya göre, bölgedeki petrollerin işletilmesi için "Kürdistan Ulusal Petrol Şirketi" kurulmasına karar verilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.