1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Irak Parlamentosu'nda Kürdistan Bölgesi'nin bütçe oranı belirlendi
Irak Parlamentosu'nda Kürdistan Bölgesi'nin bütçe oranı belirlendi

Irak Parlamentosu'nda Kürdistan Bölgesi'nin bütçe oranı belirlendi

A+A-

Irak Parlamentosu'nda bu akşam yapılan oturumda, 3 yıllık bütçenin Kürdistan Bölgesi’nin ilgilendiren maddelerden 2, 9, 10, 11 ve 12. maddeleri oylandı. Oturum devam ediyor. Oylanan maddeler ile birlikte Kürdistan Bölgesi'nin toplam bütçe içindeki payının yüzde 12,67 olması kesinlik kazandı.

Irak Parlamentosu'nda  2023, 2024 ve 2025 yılı bütçe tasarısının oylanması devam ediyor.

Bu akşamki oturumda yasa tasarısının 2, 9, 10, 11 ve 12. maddeleri oylanarak kesinlik kazandı. Kürdistan Bölgesi'nin payına ilişkin 12. Madde, daha önce Irak Maliye Komitesi'nde oylanan şekliyle kabul edildi. Buna göre, Irak bütçesinin yüzde 12,67'sinin Kürdistan Bölgesi'ne ayrılması kesinleşti.

Oylamada kesinleşen bütçe yasasının 12. maddesine göre, 2023 Irak Bütçesi 197 trilyon dinar olarak belirlendi. Bu çerçevede Kürdistan Bölgesi'nin payı 24 trilyon dinardan fazla, yani 19 milyar dolar olarak kesinlik kazanmış oldu.

 Kürdistan Bölgesi'nin bütçe kanun tasarısında itiraz ettiği 13 ve 14. maddelerin görüşülmesine ise devam ediliyor.

13 ve 14. maddelerde Kürdistan Bölgesi’nin petrol ihracatının oranı, Kürdistan Bölgesi Hükümeti Mali Yönetim Yasası uyarınca petrol dışı gelirlerini devlet hazinesine sunması, Kürdistan petrolünün iç piyasada satışının SOMO'ya teslim etmesi, Kerkük ve Ninova petrolünün Kürdistan Bölgesi tarafından çıkarılmasının engellenmesi gibi maddeleri içeriyor.

Öte yandan Başbakan Mesrur Barzani, Irak Parlamentosu'nda Irak 2023, 2024 ve 2025 yılı bütçelerinin görüşüldüğü oturumda, Bağdat'taki Kürt fraksiyonlara “ulusal sorumluluk” ve Kürdistan’ın “anayasal haklarını” koruyacak bir tavır içerisinde olma çağrısı yapmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.