1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Irak Kürdistanı, Türkiye’ye petrol ve gaz ihracatından vazgeçmeyecek
Irak Kürdistanı, Türkiye’ye petrol ve gaz ihracatından vazgeçmeyecek

Irak Kürdistanı, Türkiye’ye petrol ve gaz ihracatından vazgeçmeyecek

Avusturya Devlet Başkanı Heinz Fischer ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Irak Kürdistanı’nın anayasal haklarından vazgeçmeye ve Türkiye’ye enerji hammaddesi ihraç etmeyi bırakmaya niyeti olmadı

A+A-

Avusturya Devlet Başkanı Heinz Fischer ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Irak Kürdistanı’nın anayasal haklarından vazgeçmeye ve Türkiye’ye enerji hammaddesi ihraç etmeyi bırakmaya niyeti olmadığını söyledi.

Barzani yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Federal Hükümet ile Kürt makamları arasındaki görüşmeler devam ediyor. Bu sorunu diyalogla çözmeyi umuyoruz. Bölgesel Yönetimi’nin petrol ihracat hakkı Irak Anayasası tarafından güvence altına alınmıştır ve bu hakkımızı feda etmeyi düşünmüyoruz”.

Uzmanlara göre Mesut Barzani’nin barışçıl üslubunun arkasında Federal Irak Hükümetinin baskısına taviz vermeme isteği yatıyor. Kürtlerin aşırı bağımsız hareketlerinden rahatsızlığı ifade eden Irak Hükümeti Türkiye’ye ‘yasadışı petrol ihracatını’ her türlü yöntemle durdurmak istiyor. Irak Başbakanı Nuri El-Maliki yaptığı açıklamada ‘Bu Anayasa’nın kaba bir ihlalidir. Kürtler ve Ankara böyle bir antlaşma için yasal zemine sahip değiller’ dedi.

Irak Petrol Bakanı Abdül Kerim El-Lueybi bir süre önce yaptığı açıklamada ‘Irak Kürdistan Makamlarına yönelik yaptırım planlarından’ bahsederek bölgenin federal bütçeden finansmanının yasadışı petrol ihracatından elde edilen gelir seviyesine indirileceğini söylemişti. Bu yaptırımların uygulanması durumunda Irak topraklarında Kürtlerle işbirliği yapan Türk şirketleri de etkilenecek ve buradaki faaliyetlerine son verecekler.

Irak yönetimi, Türk-Kürt petrol-gaz komplosundan emin ve bu sorunların gelecekte tekrar etmesini olasılık dışı bırakmak istiyor. Irak Hükümeti, Ankara ile enerji hammaddesi ihracatıyla ilgili tüm antlaşmaları iptal etme ve Türkiye’ye beş yeni petrol boru hattı projesini dondurma planları olduğunu duyurdu. Irak makamları Suriye veya İsrail üzerinden alternatif petrol ihracatı imkânlarının geliştirilmesi üzerinde çalışıyor.


turkish.ruvr.ru/

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.