1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. İrade Dışı Düşünceler/Maarif
İrade Dışı Düşünceler/Maarif

İrade Dışı Düşünceler/Maarif

A+A-

 

Soru: Însanın aklına bazen iradesi dışında bazı düşünceler meydana gelmektedir. Acaba bundan dolayı günah işlemiş olur muyuz?

Cevap: Günah olan bir şeyin zihinde canlanması başlı başına günah sayılmaz. Ama insan hayırlı bir işi zihninde canlandırır ve o ameli yerine getirmeye niyet ederse sevab işlemiş olur ve eĝer o ameli işlerse 10 katı sevab amel defterine yazılır. Günahta durum öyle deĝildir. Günah işleyen bir kimse tövbe etmediĝi takdirde amel defterine bir günah yazılır. Elbette dikkat edilmelidir ki, günahın zihinde canlanması hiç bir olumsuz etki yaratmayacaĝı anlamına gelmez. Azaba tabi tutulmaz ama muhakkak manevi anlamda insanda kötü etkiler bırakacaktır. Eĝer zihinde istemsizce oluşan günahlardan kasıt itikadi anlamdaki düşünceler ise , bu düşünceler günah ile adlandırılmaz. Zira bazı günahlar kalbidir. Şirk, Allah ve muminlere su-i zan beslemek, kin, kendini beĝenmek gibi. Bunlara günah denilmez. Günah, kötü bir amele ve onu yapmaya dair alınan karara denir.

 Eĝer insanın aklında itidaki anlamda bir soru ve şüphe oluşursa, örneĝin biri Allah'ın adil olduĝuna inanır da sonradan inancının doĝruluĝunu sorgular ise, bu düşünce eylemi günah deĝildir. Çünkü konu ilmi bir konudur ve insan bu konuda mutlak doğruya ulaşmak istemektedir. Ama Şeytan bazen bu yol ile insanı yoldan saptırmak için uĝraşır. Bundan kurtulmanın yolu ise, cismi bir rahatsızlıĝa yakalanan bir insanın doktara muracaat etmesi gibi, ruhi (fikri) hastalaĝa yakalanmış olan birinin de bir bilene müraccat etmesinden geçer. Eĝer zihinde oluşan şüphenin amacı hakka/ hakikate ulaşmak ise, bu şüphe kutsal/mukaddes bir şüphedir ama eĝer oluşan şüphenin amacı hakk ve hakikate ulaşmak deĝilse bu, şeytani bir vesvesedir ki, insan bu düşünceden uzak durmalı ve Allah’a (cc) sığınmalıdır.

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.