1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAŞGETİREN

  3. İpten döndü, ama...
Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

İpten döndü, ama...

A+A-

Raportör Osman Can, raporunda "Parti kapatma idam gibidir" demişti. Evet, parti kapatılmadı. Ama Başkan Kılıç'ın ifadesiyle "ciddi bir ihtar" çıktı.

Buna ipten döndü demek mümkün ama hemen başı üzerinde bir Demokles Kılıcı'nın asılı duracağı da ortaya çıktı. Ciddi ihtar, Hazine yardımının yarısının kesilmesi yolunda oldu. Ama "Ciddi ihtar"ın gerekçesi önemli: Başkan Kılıç'ın ifadesine göre gerekçe, "partinin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu ancak odak olmanın yeterince yoğun olmadığı" kanaatine dayanıyor.

Kararda oylar 6'ya 5 şeklinde çıktı, oysa kapatma için nitelikli çoğunluk, yani 7'ye 4 bir sonuç olması gerekiyordu. 6 kişi kapatılmayı istedi, diğer 5 kişiden dördü ise, yukarıdaki gerekçeyle Hazine yardımı cezası ile yetinilmesi gerektiğini ifade etti.

Başkan Kılıç ise, davanın reddedilmesi yönünde oy kullandı. Bu sonuçla, ayrıca, parti kapatılmadığı için, parti kapatılmaya bağlı bir ceza olan herhangi bir kişiye siyasi yasaklılık da gelmiyor. Bu durumda, Hükümet yerinde, Başbakan yerinde, parti yerinde duruyor.

Dolayısıyla kaosa yönelik değerlendirmeler geçersiz kalıyor. Bu, içeride dışarıda pek çok çevreye rahat nefes aldırabilir. İç-dış ilişkiler açısından gerçekten akıl almaz bir boşluk oluşturulmamıştır. Ancak, bu kararın, üyeler arasında "doz"u farklı görenler olmasına rağmen "laiklik karşıtı eylemlerin odağı olma" suçlamasını bir ölçüde vaki görüyor olması boyutu, AYM üyelerinin laiklik yorumlarında herhangi bir değişiklik olmadığı sonucunu doğurmaktadır. Bu yorum, başsavcının çizgisine yakındır, aynı tarzda CHP'nin çizgisine de yakındır.

Oysa, Ak Parti ile ilgili olarak asıl problem "Laikliğin yorumu"nda toplanmaktaydı. Ak Parti, hiçbir zaman ilke olarak laikliğe karşı bir misyon üstlenmiş değildi. Ancak laikliğin Batı'daki kıstaslara uygun bir içerik kazanması yönünde görüşleri seslendirmişti. Uygulamaları da, bu anlamda bir özgürlük açılımını öngörüyordu. AYM, bu açılımı benimsemiyor.

Ve AYM, kendi bakışları istikametinde değerlendirmeler yapmaya devam ediyor. Başkan Kılıç'ın açıklamasından, AYM'de, Ak Parti'nin bu değerlendirmeler ışığında kendini hizaya sokması beklentisinin dillendirildiği, aksi halde benzeri davaların yine geleceği tarzında bir görüntü de çıkıyor.

Bunlar, AYM'nin üye yapısı açısından beklenen bir durum olabilir. Ancak, toplum beklentileri açısından, Ak Parti'den bağımsız olarak, daha özgürlükçü bir laiklik yorumu yönünde taleplerin devam edeceğinde kuşku bulunmamaktadır. Diyelim bir başörtüsü sorunu, toplum açısından asla çözülmüş kabul edilmeyecektir. Burada Başkan Kılıç'ın altını çizdiği bir husus var.

O da, partilerin anlaşarak anayasa değişiklikleri yapması ve partilerin kapatılma davalarının AYM önüne getirilmemesi yönündeki bir temennidir. Evet, bu talep yerindedir. Halktan yüzde 47 oy almış ve iktidarda bulunan bir siyasi partinin kapatılma davası, Türkiye'nin kaderinin 11 kişinin reyine bağlı hale gelmesi sonucunu doğuruyor ki, millet iradesinin belirleyiciliği açısından son derece büyük bir problem niteliği taşımaktadır. TBMM, parti kapatmayı zorlaştıran yasa-anayasa değişiklikleri yapmış ama bunun bile yeterli olmadığı ortadadır.

Öyleyse TBMM, millet iradesinin iptali noktasında daha kısıtlayıcı bir düzenlemeyi acilen gündemine almalıdır.

DEVLET DE KİM?

Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan, AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu'nun (Gül'ün hâlâ oğlu ve eniştesi) Çukurambar'daki evinde buluşup 4.5 saat görüşmüşler. Vatan'ın başyazarı Güngör Mengi bununla ilgili yazısında şöyle diyor:

"Ülkenin 1 ve 2 numaralı adamları devletten gizli buluşuyorlarsa güvenle ilgili bir sorunları, şüpheleri var demektir. O zaman devletin de onlardan şüphe etmeye hakkı olacaktır." Mengi'ye kestirme sorum şu:

-Ülkenin 1 ve 2 numaralı adamlarının buluşması "devletten gizli" buluşma ise "devlet" değilse, devlet kim? Sakın Ergenekon olmasın!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.