1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İntikamı Alınacak mı? İsrail'de İmad Muğniye Sendromu
İntikamı Alınacak mı? İsrail'de İmad Muğniye Sendromu

İntikamı Alınacak mı? İsrail'de İmad Muğniye Sendromu

A+A-

Lübnan İslami Direnişi Hizbullah’ın askeri kanat sorumlusu şehit İmad Muğniye’ye düzenlenen suikastin yıl dönümüne günler kala, İsrail’deki tedirginlik de artıyor. İsrail, her an bir intikam eyleminin gerçekleşmesini bekliyor.

İsrail'in, elçiliklerde ve İsrail’e ait diğer kurumlardaki siyasi ve askeri liderleri korumak için güvenlik önlemlerini artırdığı, ek özel korumaları kurumlara yerleştirdiği bildirildi.

Özellikle, teröre karşı mücadele komisyonu tarafından hazırlanan raporda, Muğniye’nin şehadetinin yıl dönümünde bir intikam eyleminin beklendiğinin belirtilmesinin ardından, işgal altındaki Filistin ve dışındaki güvenlik tedbirlerini artırdı.

İsrail’in aldığı tedbirler arasında, Mossad’ın dört İsrailli yetkilinin güvenliklerini artırması da yer alıyor. Bu dört kişi arasında eski Savaş Bakanı Amir Peretz, eski Stratejik İşler bakanı Avigdor Liberman, bir güvenlik şirketi sorumlusu ve Knesset üyesi Yitzhak Ben Yisraeli, Dışişleri ve Güvenlik Komisyonı eski başkanı Tsahi Hanegbi yer almakta.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın son konuşmasına dikkat çekilen raporda vurgulanan husus, intikam eyleminin İsraillilerin kaçırılması yoluyla olacağıdır.

Nasrullah’ın son konuşmasını İsrail televizyonuna değerlendiren analist Alon Ben-David: "Nasrullah’ın konuşması da ilerleyen günlerde İsraillilerin kaçırılması yoluyla, Muğniye’nin intikamının alınacağına işaret etmektedir. Nasrullah’ın son konuşması da Hizbullah’ın bir eylem hazırlığında olduğuna dikkat çeken işaretlerle aynı zamana dek geldi.” dedi.

İsrail Terörle Mücadele Komisyonu Başkan Yardımcısı Alkna Harnon da "Biz, İsraillilere bir dizi tavisyelerde bulunduk. En önemlisi uyanık ve dikkatli olmaları, hediye kabul etmemeleri, tanımadığı kişilerle iş görüşmesi yapmamaları, uzak yerlerde veya tenha mekanlarda iş toplantıları kabul etmemeyi ve tanımadığı kişilerin araçlarını binmemeleridir” dedi.

Savaş Bakanı Ehud Barak da Muğniye’nin intikamının alınacağı yönündeki söylentilere işaretle Hizbullah’la yeniden savaşa girmeye hazır olduklarını belirtti.

Bu bağlamda, bir askeri analist oaln Yoav limor da "Muğniye’ye düzenlenen suikastin birinci yıldönümü yaklaştı. Hizbullah, bir yıl boyunca intikamını almak istedi. İsrail’in bazı yerlerdeki intikam teşebbüslerini başarısızlığa uğrattığı bilinmektedir. Fakat, Hizbullah’ın bunda ısrar etmesinden endişe ediliyor. Bundan ötürü dikkatli olunması çağrısı yapılıyor” dedi.

Askeri istihbarat şefi Amos Yadlin ise Hizbullah’ın Muğniye’nin intikamını almak zorunda olduğunu, ancak bu durumun İsrail ile yeni bir savaşa yol açmayacağını düşünüyor. Yadlin’e göre ileriki merhale daha hassas olacak.

isra haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.