1. YAZARLAR

  2. Ali Bilmez

  3. İnternetteki Hayatımız ve Hayatımızdaki İnternet
Ali Bilmez

Ali Bilmez

Yazarın Tüm Yazıları >

İnternetteki Hayatımız ve Hayatımızdaki İnternet

A+A-

 

İçtiğimiz su, yediğimiz yemek kadar hayatımızın içinde ve birçoğumuz için neredeyse bunlar kadar gerekli ve önemli bir hal aldı internet. Bunu giydiğimiz elbise kadar bize yakın ve bizden ayrılmaz bir parça kılan ise cep telefonları oldu. Yediğimizi, giydiğimizi, gezdiğimiz ve hatta uyuduğumuzu takip ve kontrol ediyor, edebiliyor.

Kimi zaman hakkımızda eş-dost, çoluk-çocuk ve arkadaşlarımızdan daha çok bilgiye sahip olabiliyor. Yaptığımız arama, izleme, okuma, paylaşım ve yorumlardan yola çıkarak karakter, durum ve ihtiyaç analizimizi yapıyor, düşünce ve hissiyatımızı okurcasına bize muhtemel ihtiyaçlarımızı bildiriyor, bildirebiliyor.

Birkaç ay önce telefonumdaki bir uygulamanın özelliklerini fark edince büyük bir şaşkınlık yaşamıştım. Çektiğim fotoğraflar kişilere ve isimlerine göre ayrılmıştı. Yani yüz tanıma teknolojisi kullanılmış, telefonu olmayan arkadaşımın çocuğuna ait fotoğraflar dahi isim ve soy ismi ile sınıflandırılmıştı. Muhtemelen o çocuğun bir internet hesabı var veya anne babasından birinin telefonunda onun fotoğrafı herhangi bir sosyal medya platformunda ismi ile etiketlenmiş, tanımlanmıştı. Basit bir örneğini paylaştığım bu durum internet yapay zekâsının pasif ve son kullanıcı rolünde görebildiğimiz yüzü. Bu ve benzer özelliklerin daha fazlası ve daha fonksiyonel olanları elbette ki bu teknolojilerin üreticileri ile pazarlayıcıları ve onların paralı müşterilerinin kontrolünde ve onlar tarafından kullanılıyor.

Bir de sosyal medya boyutu var. Sosyal medya mecralarında ise biz kullanıcılar hem pasif (sadece izleyen, okuyan), hem de aktif (üreten, yorumlayan, paylaşan) rollerdeyiz. Aslında hiçbir zaman tam olarak pasif bir rolde de olamayız. Zira her izlediğimiz video, aradığımız kelime, tıkladığımız site için bir alıcıyız, müşteriyiz ve tüm bunların bir satıcısı, bir pazarlayanı vardır.

Günümüz ticari ve insani ilişkilerin ekseninde bu derece önemli bir yeri olan internetin, elbette ki amel defterimizde de bir sayfasının olacağını söylemek sanırım abartılı olmayacaktır. Attığımız her adım, aldığımız her nefes, geçirdiğimiz her saniyenin sorumluluğunun bilincinde olan her birimizin amel defterindeki internet sayfasının temiz ve en az seviyede günahsız olması için azami derecede dikkatli olmamız gerekmektedir. Doğru-yanlış, iyi-kötü, faydalı-faydasız envai çeşit haber, bilgi ve video ile gün içinde defalarca kez karşılaşmakta, muhatap olmaktayız. Kimi zaman gülüp geçmekte kimi zaman bakıp paylaşmakta kimi zaman da izleyip nefret etmekteyiz. Bizim yaptığımız şey ve yaşadığımız duygu her ne olursa olsun bu ürünü hazırlayanlar her hâlükârda amaçlarına ulaşmış oluyorlar. Sayfalarca gereksiz bilgi

ve görselin içinde saatlerce vakit geçirmemizin elbette ki vicdani bir bahanesi de vardır. Doğru bilgiye ulaşmak, güncelden haberdar olmak, genel kültür sahibi olmak. Can sıkıntısı ve boş vakti değerlendirme amaçlı sanal gezintileri zaten hiç birimiz yapmadığı için bunu es geçiyorum.

Renkli ve kaygan ekranlarda geçen saatlerin israf boyutu kişileri bağlar. Buna diyecek bir şey yok. Ancak sadece izleme, tıklama boyutuyla paydaşı olduğumuz her bir yayının günah ve sevabıyla toplum nezdinde yayılmasına sebep olduğumuzun bilincinde olmalı ve buna göre hareket etmeliyiz. Eğer bir iyiliğin ve güzelliğin yayılmasına vesile olabiliyorsak ne âlâ. İnternet yapay zekâsının kurgusu gereği bir iyilik veya faydalı bir ürün paylaşıldıkça, arandıkça, yorumlandıkça daha çok önerilir hale gelecektir ve doğal olarak da yayılması hızlı olacaktır. Bu haliyle düşünüldüğünde aslında internette yaptığımız her bir faydalı bilgi arayışı aynı zamanda hayırlı bir amel olacaktır Allah’ın izniyle.

Hayatımızdaki interneti ve internetteki hayatımızı bu bilinçle şekillendirmeyi Rabbim cümlemize nasip etsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.