1. YAZARLAR

  2. Sena Betül ÇEKER

  3. İNSANLIĞA DİZ ÇÖKTÜREN NANO-BOY ASKER
Sena Betül ÇEKER

Sena Betül ÇEKER

Yazarın Tüm Yazıları >

İNSANLIĞA DİZ ÇÖKTÜREN NANO-BOY ASKER

A+A-

 

Küçücük bir virüs aslında bize öyle şeyler anlatıyor ki sadece biraz durup düşünmek yeterli. Herkes eve kapanmak zorunda kaldı.

Günlük telaşlar içinde ihmal ettiğimiz ailemizle bol bol vakit geçirme vesilesi adeta. Fark ettiniz mi hiç, çocuklarımızı ne kadar da dış dünyanın oyuncağı yapmışız. Okul ortamı ne kadar da zamanlarından çalıyormuş meğer. Sınavlar, dersler, notlar derken onlardan ne kadar da çok şey alıp götürmüş. Çoğu şey gibi eğitim sistemi üzerinde de uzun uzadıya düşündüren bir virüs.

Kafelerde, restoranlarda gezip “eltimle/komşumla dedikodu time, geyik muhabbeti” gibi paylaşımlarda bulunulmasına karşın bu mekânlardan ve insanlardan bizleri uzaklaştıran bir virüs.

Namazı reklam arası, iş güç arasına sıkıştırılmış şekilde eda ederken, camiler sadece yaşlı cemaatten ibaretken, camileri kapatıp yaşlıları eve hapseden, buna karşın evlerimizi mescit edinmeye vesile olan bir virüs.

Durup düşünmekten ve kendi kendimizi hesaba çekmekten kaçarken bizi kendimizle baş başa bırakan bir virüs oldu bu.

Dünyadaki zulme ve fesada ses çıkarmayan bizlere, dünyada nasıl da kendi elimizle bozgunculuk çıkardığımızı yüzümüze haykıran bir virüs.

Allah’ın ipine sımsıkı sarılmayıp ondan başka her şeye sıkı sıkıya sarıldığımız bir dönemde, sadece O'na yönelip O’na sığınılması gerektiğini bizlere hatırlatan, O’na yaklaşmak için vesile olan bir virüs.

Sevdiklerimize adeta zincirlerle bağlanıp onlara sahibiymişiz gibi davranırken, "EY İNSANOĞLU! KENDİNE GEL" diyerek sevdiklerine hasret bırakan bir virüs.

Tüm dünyanın kıblesi olan Kâbe’yi bomboş bırakarak, Kâbe’nin sahipliğine soyunanlara asıl sahibini hatırlatıp günde beş vakit yöneldiğimiz kıbleyi sembol olmaktan çıkartan ve kalben yönelmemiz gerektiği mesajını veren bir virüs.

Dünyanın hâkimi gibi davranıp milyonlarca mazlumun kanına giren devletlere ve gizli güçlere diz çöktüren, darmadağın eden bir virüs.

Bunlara rağmen, sosyal ilişkileri sekteye uğratıp teknolojiye bağımlı kılan, yapay zekaya zemin hazırlayıp insanı devreden çıkartmaya yönelik, robot iş gücü için alt yapı çalışmalarına kapı aralayan bir virüs.

İnsan üretimi olsun olmasın! Allah'ın yayılmasına izin vererek, vahiyle yoğrulan dimağlara (temiz akıl sahiplerine) birer öğüdü, yalanlayanlar için azabı ifade eden bir virüs.

Ve daha birçok şeyi düşündüren, fark ettiren bir virüs.

İster bela, ister azap, isterse de nimet ve şefkat tokadı olarak görelim. Önemli olan, bu salgını herkesin kendi alması gerektiği öğüt cihetinde okuması diye düşünüyorum.

Rabbim bu süreci hayırla geçirmeyi, tüm insanlığın dirilişine, kıyamına, birlik ve beraberliğine vesile olmasını nasip etsin. Şahsımız adına çıkardığımız dersleri, hayatımız boyunca unutmayıp ebedi yurdumuz için kurtuluş vesilesi kılsın.

 

Selam ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.