1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. İnsanın Ruhunu Kim Alıyor?
İnsanın Ruhunu Kim Alıyor?

İnsanın Ruhunu Kim Alıyor?

A+A-


Daha önce belirtildiği gibi Kur’an-ı Kerim, can almayı bazen Allah u Taala’ya nisbet vermekte, bazen ölüm meleğine (Azrail) ve bazen de meleklere. Zümer suresinin 42. Ayetinin bir bölümünde mealen şöyle buyrulmuştur:

 

“Allah, ölüm zamânında, ölenin rûhunu alır”

Yine bir başka ayette de mealen şöyle buyruluyor:

“De ki: Sizin için görevlendirilen ölüm meleği canınızı alacak, sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.” (Secde: 11)

En’am suresinin 61. Ayetinde de şöyle buyruluyor:

“O, kullarının üstünde mutlak hâkimiyet sahibidir. Üzerinize de koruyucu melekler gönderir. Nihayet birinize ölüm geldiği vakit (görevli) elçilerimiz onun canını alır ve onlar görevlerinde asla kusur etmezler.”

Nahl suresi 28. Ayetinde de Allah u Taala şöyle buyuruyor:

“ O kâfirler, nefislerine zulmederlerken melekler onların canlarını alır”

Nahl suresinin 32. Ayetinde de mealen:

“Melekler, onların canlarını iyi kimseler olarak alırken…” diye buyrulmaktadır.

Bu ayetlere bakıldığında, insanın canını kimin aldığına dair zihinlerde bir soru oluşmaktadır. Acaba ayetlerde bir çelişki mi var? Bunun cevabı

hayırdır! Allah u Taala’nın, ölüm meleğinin ve yardımcılarının fail oluşu birbiriyle çelişmez.

Şunu belirtmek gerekir ki, canların tek alıcısı müstakil ve bizzat olarak Allah u Taala’nın ta kendisidir ve Hak Taala kendi fiillerini sebepler ve tedbirler vasıtasıyla yapmaktadır ve burada o sebep, ölüm meleği yani Hz. Azrail (as)’dir ve o da bu işi Allah’ın meleklerinden ve ilahi resullerden diğer bir grub vasıtasıyla yerine getirmektedir. İnsanların ruhu birbirinden farklı olduğu için de peygamberlerin ruhları çok yüce ve azametlidir ve dolayısıyla bu canların alınması da onlara uygun olarak yapılmaktadır. Allah’ın rahmet ve nimetlerine muhatap olan müminlerin ruhlarının alınması da onlara uygun olarak yapılmaktadır. Ancak Allah’ın gazabına muhatap olan sapkınlar ve din düşmanlarının canlarının alınmasında ise azap meleklerinden yardım alınmaktadır.

Bu mesele bir takım hadis ve rivayetlerde de beyan edilmiştir.

Nitekim Emir’ul Müminin Hz. Ali (ra), niçin Kur’anı Kerim’de canların alınması fiili bazen Allah’a, bazen ölüm meleğine ve bazen de öteki meleklere nispet verilmiştir sorusuna şu cevabı vermiştir:

“…Allah u Taala’nın kelamının anlamı senin düşündüğün gibi değil. Allah Tebarek ve Taala’nın makamı, bizzat kendisinin bu işle ilgilenmesinden çok daha yücedir; halbuki onun resulleri ve meleklerinin yaptıkları işler bizzat onun işleridir. Çünkü bu melekler onun iradesi ve emri doğrultusunda hareket etmektedirler. Bunun için de Allah u Taala kendi melekleri, resulleri ve elçileri içerisinde kendisiyle kendi mahlukları içerisinden aracı olacakları seçmiştir ve bunlar hakkında Allah u Taala şöyle buyurmuştur: Allah, melekler ve halktan resuller seçmiştir. Kim itaatkar olursa onun canını

rahmet melekleri alacak. Ama insan eğer isyankar olup günahkar ise, canını azap meleği alacak. Ölüm meleğine rahmet ve azap meleklerinden yardımcılar olacak. Onların yaptıkları gerçekte ölüm meleğinin yaptığıdır ve ölüm meleğinin, Azrailin yaptığı da gerçekte Allah’ın fiilidir. Zira ancak odur dilediğinin canını alan, affeden, meneden, sevap veren ve cezalandıran. Dolayısıyla onun emini olan kimselerin yaptıkları aslında onun yaptığı ve fiili sayılmaktadır. Bunun için Allah’ın istediğinden başka hiçbir şey istememekte ve yapmamaktadırlar.

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

 

                   

 

 

 

         

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.