1. HABERLER

  2. MAKALELER

  3. Independent: Türkiye Minbic’e girse ABD’yle savaş olur
Independent: Türkiye Minbic’e girse ABD’yle savaş olur

Independent: Türkiye Minbic’e girse ABD’yle savaş olur

A+A-

 

 İngiliz gazetesi The Independent’ın deneyimli Ortadoğu yazarlarından Patrick Cockburn, Türkiye ile ABD arasında gerilim yaratan Minbic’i yazdı.

 

Cockburn, Minbic YPG kontrolüne geçtikten sonra Suriye’deki iç bölünmelerden faydalandığını, bu sayede bir ticaret kenti olarak canlandığını yazdı. Halepli işadamlarının kente akın ettiğini yazan Cockburn, “Türk tehdidine rağmen Menbic, Suriyelilerin büyük çoğunluğunu harap eden kronik siyasi bölünme ve istikrarsızlık sayesinde hızla gelişen bir şehir halinde gelmiş durumda” dedi.

“ABD’yle gerçek bir savaş riski var”

Duvar’da yer alan çeviriye göre Cockburn Minbic’e ilişkin özetle şöyle yazdı: “Minbic, Suriye’nin şu an bölünmüş olduğu rakip derebeyliklerin yol açtığı yap-bozu ve ülkeyi parçalayan çoklu savaşların niçin birkaç yıl daha devam edeceğinin sebeplerini anlamak için iyi bir yer. 300 bin nüfusuyla büyük ölçüde bir Arap şehri olan Minbic,, Halep’in doğusunda ve Fırat Nehri’nin batısında bulunuyor fakat fiilen, uzun bir kuşatmadan sonra kenti 2016’da IŞİD’den alan Kürtlerin kontrolünde.

Türkiye bu Kürt varlığına son vermek için tekrar tekrar tehditlerde bulunurken, Kürtler de kendi adlarına artık kontrol sahibi olmadıklarını, iktidarı Minbic Askeri Konseyi adlı yerel bir organa devrettiklerini söylüyor. Türkler bunun, Kürtlerin üniforma değiştirmesinden başka bir anlamı olmadığını savunuyor. Fakat yaklaşık 5 bin savaşçısı bulunan konsey Amerikan askerleriyle birlikte çalışıyor. Dolayısıyla Türk askerleri ve birlikte hareket ettikleri yerel milisler ilerlerse, ABD’yle gerçek bir savaş riski var.

Minbic’deki Amerikalılar kesinlikle çok görünür halde ve bunun kasıtlı olduğu düşünülebilir. Beş zırhlı araçtan oluşan -ki en öndeki Amerikan bayrağı taşıyordu- bir konvoyun, Fırat üzerindeki bir köprüden hızla Minbic’e doğru gittiğini gördük. Minbic Askeri Konseyi’nin lideri Muhammed Ebu Adil, Amerikan askerlerinin kentin içine hiç girmediğini ‘ama cephede çok aktif olduklarını’ söylüyor.

Yedi yıl süren savaştan sonra, Suriyeliler daimi bir kriz halinde yaşamaya alışmış durumda, dolayısıyla bir Türk saldırısı ihtimalinin etkisi sınırlı. Kenti yöneten konseyin eş başkanı İbrahim Kaftan, Türkiye yakındaki Kürt bölgesi Efrin’i 20 Ocak’ta istila ettiğinde, ‘Buradaki halkın yüzde 80’i Türklerin bize saldıracağını düşündü ama şu an daha iyimserler’ diyor.

Minbic Türk ordusunun ve milis mütetfiklerinin ilgi alanında olabilir ama buna rağmen şaşırtıcı biçimde canlı bir yer. Sokaklar kalabalık ve dükkanlar portakaldan tekerlekli sandalyeye kadar her şeyle ağzına kadar dolu. Kent kuşatma altındayken IŞİD’i hedef alan Amerikan uçakları tarafından birkaç bina yerle bir olmuş ama Fırat’ın öbür yakasındaki Kürt kenti Kobani’de gördüğünüz yıkımdan eser yok. IŞİD varlığının en çarpıcı işareti ise Minbic kent merkezinde bulunan, örgütün militanlarının putperestlik saydığı için tüm mezar taşlarını yıktığı büyük bir mezarlık.

Türk tehdidine rağmen Minbic, Suriyelilerin büyük çoğunluğunu harap eden kronik siyasi bölünme ve istikrarsızlık sayesinde hızla gelişen bir şehir halinde gelmiş durumda. Şu an ülkenin doğusundaki ana otoban üzerinde refah içindeki bir ticaret kenti olan Minbic, Suriye’nin birleşik olduğu 2011’den önceki dönemde büyük bir avantaja sahip değildi. Fakat bugün, YPG’nin 2015’ten bu yana Amerikan hava desteğiyle Fırat’ın doğusunda IŞİD’den aldığı geniş toprakların girişinde konumlanmak gibi eşsiz bir ayrıcalığı var. Halep’ten işadamlarının, Suriye’nin bugün Kürtler tarafından kontrol edilen yüzde 30’luk bölümüyle ticaretten kâr elde etmek için Minbic’e akın ettiğini anlatan Kaftan, ‘Biz Kürtlere açılan tek kapıyız’ diyor.

‘ABD Kürtleri kısa vadede terk etmeyecek’

Suriye’deki Kürtler için sorun şu ki, askeri açıdan aşırı başarılı oldular. Bir zamanlar dışlanan bir azınlık olarak, son üç yılda IŞİD’in yenilgiye uğratılmasında ABD’nin ana müttefiki haline geldiler. YPG kendini adamış ve deneyimli birliklerden oluşuyor ama onlara IŞİD’e karşı ezici avantajı sağlayan şey, Amerikan Hava Kuvvetleri’nin yıkıcı kuvvetiydi.

Fiili bir Kürt devletinin gelişmesi Türkleri ve Şam’daki hükümeti küplere bindirdi. Kürtler kazanımlarının en azından bir kısmına tutunabilmek için Amerikan desteğinin sürmesine ihtiyaç duyuyor fakat IŞİD yenilgiye uğratıldı ve bu durum Washington’ın uzun vadeli desteğini belirsiz kılıyor. ABD muhtemelen Kürtleri bırakmayacak çünkü onlar en azından kısa vadede terk etmekten utanç duyacaktır. Onları çok hızlı terk etmek, Ortadoğu’daki diğer potansiyel Amerikan müttefiklerini de caydıracaktır.

Minbic konusunda ilginç ve belki de kaygı verici olan şey şu ki, bu küçük kent Amerikan ve Türk askerlerinin birbirlerine ateş açmasına yol açabilecek bir mesele haline geldi. Aynı şablon, Suriye hükümetinin Doğu Guta’yı teslimiyete zorlama girişimi gibi sert yerel anlaşmazlıkların uluslararası ihtilafa dönüştüğü yerlerde de görülüyor.”

 

 

 

            

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.