1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İncirlik’ten tarifeli işkence seferleri
İncirlik’ten tarifeli işkence seferleri

İncirlik’ten tarifeli işkence seferleri

A+A-

ABD gizli servisi CIA’in, Taliban ve El Kaide zanlılarını çeşitli ülkeler üzerinden gizli ve yasadışı yollarla Küba'daki Guantanamo Üssü'ne taşınmaya başlamadan önce İspanya ve ilgili ülkeleri bilgilendirip izin istediğini gösteren ‘çok gizli’ belgeyi açıklayan İspanyol basını, bu defa İspanya Savunma Bakanlığı'na dayanarak bu uçuşlara ilişkin detayları içeren listeyi de yayınladı. Bu tür operasyonlara katılan ABD'li askerî uçakların çoğunun kalkış ya da son iniş noktasının Türkiye olduğu da öne sürüldü.
El Pais'e göre, Bakanlık bu konuyu soruşturan yargıç İsmael Morneo'ya  Guantanamo'ya tutukluları taşıyan ABD'li uçaklarının bu operasyonlar sırasında İspanya'daki askerî üs ve havaalanlarına iniş yapan veya iniş yapmadan İspanya üzerinden geçen uçaklara ilişkin listesini iletti.
Buna göre, İspanya'daki havaalanlarına 11 iniş yapan ABD'li uçakların dördünün kalkış veya son iniş noktası, Türkiye olarak gösterildi.  Bu arada, iniş olmadan İspanya üzerinden geçiş yapan uçaklardan 12'sinin kalkış veya iniş noktasının Türkiye olduğu da belirtildi.
Listeye göre, ABD'li askerî uçaklar, 2002-2006 döneminde İspanya'daki askeri üs ve havaalanlarına toplam 11 iniş yaparken 13 uçak iniş yapmadan İspanya üzerinden uçtu.
Morneo'ya verilen liste, İspanya'daki üs ve havaalanlarına iniş yapan uçakların bu uçuşlardan dördünde ya Türkiye'den kalktığı ya da Türkiye'ye doğru havalandığı belirtildi.
Bu arada, listeye göre 4.11.2005 tarihinde Guantanamo'dan kalkarak Türkiye'ye gidecek olan bir uçak için Rota'ya iniş izni istendi. Uçak, tutukluları taşıyan diğer bir uçak için yedek olarak tanıtıldı. Ancak bu uçuşun yapılmadığı belirtildi.
El Pais ayrıca, Guantanamo'ya gidiş ya da dönüş yapan ABD'li askerî uçakların iniş yapmadan ülke üzerinden  13 defa uçtuğunu da kaydetti.

Hangi uçaklar, hangi tarihler
Türkiye'den kalkıp ya da son iniş noktası Türkiye olan bazı uçaklar ve teknik bilgiler şöyle: 

02.05.2002:
RCH709  bildirim nolu C-141 ucağı. 2 mayısta Seville'deki Moron havaalanına indi ve ertesi gün İncirlik’e gitmek üzere havalandı. Lojistik bir uçuş olarak tanımlandı.

28.10.2002:
RCH319 bildirim nolu C-17 uçağı, Adana'dan geldi, Cadiz'deki Rota Üssü'ne indi.

20.04.2005:
RCH950 bildirim nolu C-17 uçağı, Adana'dan kalktı 15.41'de Rota'ya geldi ve 18.05'de Guantanamo'ya doğru havalandı. Lojistik destek uçuşu olarak tarif edildi.

10.02.2006:
RCH919 bildirim nolu KC-10 uçağı. Rotası Türkiye-Moron-Guantanamo. Kalıcı Özgürlük Operasyonu'na lojistik destek uçuşu olarak tanımlandı.

taraf

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.