1. YAZARLAR

  2. M. Şakirê Koçer

  3. İnciler Dalgalı Denizlerde Bulunur
M. Şakirê Koçer

M. Şakirê Koçer

Yazarın Tüm Yazıları >

İnciler Dalgalı Denizlerde Bulunur

A+A-

Antik Yunan aristokrasisi, tekrar kendi Pagan kültürünün (çok tanrıcılık) batıl özelliğini ve kandırmacadan başka birşey olmayan Demokratik düzenlerini ifşa etmeye çalışan ve isabetli düşünceleri ile bir tehdit unsuru haline gelen, tek tanrı inancına sahip, Hz Davut (as) dinine tabi, ahlakçı ve müsbet felsefenin ilk öğretmeni,'' Ben felsefe yöntemi ile bir şey bildim, oda hiç bir şey bilmediğimdir.'' diyerek, felsefede aslolan nübüvvet ve risaletin hakikatini anlamaya çalışmaktır diyen ve bunun için ömrü boyunca bir çok belaya ve çileye katlanan, başkaları gibi egemenlerin zulümlerine, zorbalıklarına, ahlaksızlıklarına gerekçe üretmeyen, fakr ve ihtiyaç içinde olmasına rağmen egemenlere, onların maaşlarına, bağışlarına ve yardımlarına tenezzül etmeyen, devamlı başı dik olan, duruşu ve tutumu düz olan ve her zaman egemenleri uyararak, toplumu eğiterek geleceğin Devleti Fazılasını (Erdemliler Devleti) kurma hayallerini kuran, Allah a ve ahirete inanan ve bunun için kendisine baldıran zehri içirilip idam olunan filozof Sokrates (Sokrat)...
 
Helenist, çok tanrıcı(pagan) yani İslam terminolojisine göre müşrik, Grek felsefesine ve Anglo Sakson kültürüne bağlı olan, bu günkü laik, seküler, modern, naturel ve demokrat olan egemenlerin, o günkü, yani kadim ve antik Yunandaki selefleri, Sokratı mahkemeye çağırıp sorgularlar. Sokrata suç nisbet edip Sokrat ın idam fermanını imzalarlar. Sokrat ın eşi Sokrat için ağlar ve ona '' Vah! Vah!, bu zorbalar seni haksız yere idam edecekler.'' der. Sokrat doğrularak, ulvi inancı, salim aklı ve büyük cesareti ile eşine dönerek şunu der '' Daha iyidir ya, haklı olarak mı idam edilseydim? O zaman ebedi idamım söz konusu olurdu.'' dedi.
 
İnsanlığın geleceğini düşünen ve bunun için kafa yoran büyük şahsiyetler, büyük davaların büyük adamları, hep Sokrat gibi olmuşlardr. Büyük inanç, umud ve sabırla hayatlarını zenginleştirip doğru yoldan sapmamışlardır. Bunun için ızdırap çekmişler, çileye, fakru zarurete mahkum olmuşlar, zindanlara düşmüşler, sürülmüşler, öldürülmüşler ve idamlarına yargıçlar hükm etmiş. Zaten büyük şahsiyetlerin ruh heykelleri, Sani i Mutlak ın kader çekici ile yontularak vucut bulur.
 
Büyük İslam filozof ve şairi Muhammet İkbal ne güzel söylemiş. ''Akik taşı, sanatkarın hünerli elleri ile çekiç vurula vurula karagözlü hatunların kıymetli yüzüklerine kaşe olur.'' Bizlerinde ikbalimiz ve geleceğimiz için, din gününe ak alınla dirilmemiz için, Sırat köprüsünü, Cehennemin kızgın ve sonsuz alevlerine tepetaklak düşmeden geçmemiz ve Firdevs Cennetini ebedi yurt edinmemiz için, Bu günkü dünya yöneticilerinin ve zorbaların zulüm ve iftiralırına sabırla, azimle göğüs germemiz lazım. Üç dört  günlük dünya için, dört beş metelik maaş ve menfaat için, yani gelecek nesillere kötü emsal olmamamız lazım. Kalemimizin mürekkebi, çabalarımızın teri, meşru savaşlarımızın kanı, gelecek dünyaların ve gelecek nesillerin hamurunu yoğurmalı.
 
Makamın, mansıbın, forsun, fiyakanın, imajın, cüce şahsiyetleri değil, imanın, irfanın, ahlakın, ilmin, iffetin, başarının adamları olmalıyız. Bu günkü uğursuz, hayırsız zaman, er veya geç geçip gidecektir. Zaman bize uymuyorsa, bizim zamana uymamız çıkmaz sokaktır. Zaman bize uymasa da biz zamana sürüklenemeyiz. Aksi takdirde Ashab ı Kehf in Kuranı Kerimde anlatıldığı şekil ile ''kendimize zulmetmiş oluruz.'' dedikleri gibi kendimize zulm etmiş oluruz. Mevlana gibi ham iken yanmak ve pişmek, İkbal gibi dalgalı denizlerde inci olmaya niyetlenmek ne güzel!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.