1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. İMAN VE YAŞAM
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

İMAN VE YAŞAM

A+A-

 

İnsanlar, günlük yaşamlarında yaptıklarından hesaba çekilmeyeceklermiş gibi başıboş davranmaktadır. Çoğu davranışları kuralsız amaçsızdır. Sosyal ilişkilerde, ticarette, alış verişte, aile içinde ve ibadetlerinde tamamen kuralsız davranmaktır. Yaptıkları her şeyin yanlarına kâr kalacağını sanmakta ve bu şekilde yaşamaktadır.

Dünya hayatı kesinlikle geçici, kısa süreli ve imtihan yeridir. Her kim zerre kadar bir iyilik yaparsa bunun karşılığını kat kat görecektir. Her kim de zerre kadar kötülük yaparsa cezasını çekecektir. İnsanların başıboş yaratılmadığı kitabımızda sık sık vurgulanmaktadır. Bu sorumsuzluktan kurtulup doğru yola yönelmek için Allah'a ve ahiret gününe iman etme, dosdoğru namaz kılma, zekât verme ve infakta bulunmanın önemi hatırlatılmaktadır.

İnsanların doğru bir yaşam sürdürmeleri için Allah'a gereği gibi inanmaları gerekir. Allah'ın gizli ve açık her şeyi bildiğini, insana şah damarından daha yakın olduğunu, hatta insan ile kalbi arasına girebildiğini bilmelidir. Daha önemlisi sadece bilmekle kalmayıp bütün kalbiyle iman etmelidir. Yaptığı bütün davranışlarının hesabını vereceğini bilmek için de ahiret gününe kat’i bir şekilde inanmalıdır.

Sürekli olan ahiret hayatının dünyada yaptıklarına bağlı olarak ya ateş çukuru olan cehennem ya da içinde her türlü nimetin bulunduğu cennet olacağına iman etmelidir.

Fıtrat gereği olarak unutkan olan insanoğlu sorumluluklarını unutmamak, zinde olmak ve dünya hayatının keşmekeşliğinden uzaklaşmak için günde beş vakit farz namazlarını dosdoğru kılmalı, kişiliğinin gelişmesi ve iyilik sahibi olması için de zekât vermeli ve infakta bulunmalıdır.

Allah’a gereği gibi iman etmek, yasaklarından sakınmak, emirlerini yerine getirmek, ahirette hesap vereceği bilinciyle yaşamak, dosdoğru namaz kılmak ve infakta bulunmak insanı dünya ve ahiret mutluluğuna eriştirecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.