Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

İLK ADIM

A+A-


 

Doğuştan gelen, taklidi veya kulaktan dolma bilgilerle iman etme, kişiyi istikamet üzerinde tutmamaktadır. En ufak bir sarsıntı bile büyük kişilik kaymalarına, saplara ve savurmalara neden olmaktadır.

 

İstenen ve kabul görünen gerçek iman şekli; Bilgilenme sonucunda bütün kuşkulardan uzaklaşarak insanların İlahına, insanların rabbine, insanların melikine, rabbil alemine ve din gününün sahibine yani Allah'a sağlam bir şekilde iman etmek, teslim olmak ve bağlanmaktır. Allah a inanmak bütün bağlantılardan kurtulup özgürleşmektir.

 

İnsan, Kur'anı kerimde belirtildiği gibi iman ettikten sonra bütün davranışlarında ilahi otokontrol mekanizması oluşur. Davranışları, ibadeti, hayatı ve ölümü yalnız Allah rızası için olur. Allah rızasını temel alan, cenneti kazanma ve cehennem azabından kurtulma çabası içinde olan bir insanın hayatında güzellikler maksimum, kötülükler ise asgari düzeyde olur. Mutlu ve huzurlu insan modeli ortaya çıkmış olur.

 

Allah'a bağlanan mümin bireylerin oluşturduğu bir toplumda yapılan bütün muamelâtların temelinde Allah rızasını kazanma düşüncesi olacağı için sağlam ve müreffeh bir toplum oluşur. Böyle bir toplum, kökleri toprağa sağlam bağlanan gövdesi ve dalları göklere yükselen ağaç misali olur ve her daim güzel meyve verir.

 

O halde dünya ve ahiret mutluluğuna erişmiş, Allah rızasını kazanmış birey ve toplumu oluşturmak için Allah'a gereği gibi inanmış bireyler olmak ve oluşturmak gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.