1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. İlahi Adaletin Tahakkuk Edeceği Mahkeme
İlahi Adaletin Tahakkuk Edeceği Mahkeme

İlahi Adaletin Tahakkuk Edeceği Mahkeme

A+A-

 

 

 

          Kıyamet gününün önemli merhale ve duraklarından biri, ilahi adaletin gerçekleşeceği mahkemede huzura çıkılması ve varlıkların hesap defterlerinin açılmasıdır. Bunun içindir ki, Kıyamet gününün adlarından biri de “Yevm’ul Hesab” hesab günüdür. Kendi türünde benzersiz ve eşsiz olan özelliklere sahip bir mahkeme. Eşsiz bir hakim ve yargıç, dosya, şahitler, mizan ve kanun. Öyle bir mahkeme ki, hakimin kendisi bizzat her şeye tanıktır. Suçlu kendi aleyhinde tanıklık etmektedir. Onların amel ve hakikatlerinin ayrıntıları, niyet ve amelleri dakik olarak kayıtlara geçmiştir. Dosyayı hazırlayanlar her türlü yanlış ve hatadan masundurlar.

Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerden bazıları bu hususa işaret etmektedir. Gaşiye Suresi'nin 25 ve 26. Ayetlerinde insanların hesaba çekilecekleri hakkında mealen şöyle buyuruluyor:

Hiç şüphesiz onların dönüşleri bizedir. Sonra onları hesaba çekmek de elbette bize aittir.”

Yine İsra Suresi'nin 14. ayetinde mealen şöyle buyuruyor:

Kendi kitabını oku; bugün nefsin hesap sorucu olarak sana yeter.

Esasında Kur’an açısından hesaba çekilme hak, kesin ve sabittir. Bunun için de A’raf Suresi'nin 8 ve 9. Ayetlerinde  kıyamet günü adalet mahkemesinin kurulması ve insanların hesaba çekilmesi hakkında mealen şöyle buyruluyor:

O gün tartı olacak, gerçektir bu. Kimlerin iyi amelleri, terazide ağır gelirse onlardır kurtulanlar, muratlarına erenler. Ama kimlerin sevabı da hafif gelirse, işte onlar âyetlerimize haksızlık etmiş olmaları sebebiyle kendilerini ziyana sokanlardır.

Daha önce de belirtildiği üzere kıyamet gününün isimlerinden biri hesap günüdür. Kur’an’da Sad Suresi'nin 53. ayetinde şöyle buyruluyor:

İşte bu, hesap gününde size vaadedilen şey.

Ahiret gününde hesaba çekilme ve yargılanma, dünya mahkemelerine benzemez ve çok uzun sürmez. O mahkemede deliller yeterince mevcut olup açık ve kesindir ve bunun için de çok çabuk olarak gerekli karar çıkar.

En’am Suresi’nin 62. Ayetinde şöyle buyruluyor:

Sonra hepsi, gerçek sahipleri olan Allah’a döndürülürler. İyi bilin k,i hüküm yalnız O’nundur. O, hesap görenlerin en çabuğudur.

Veya Al-i İmran 199, Maide 4, İbrahim 51 ve Mumin 17. Ayetlerinde aynı ifadeler geçiyor:

“…Şüphesiz Allah, hesabı çabuk görendir.”

 

İlahi Mahkemenin Özellikleri

Aktardığımız ayetler ve dile getirmediğimiz diğer bazı ayet ve hadislerde hesap gününün özellikleri hakkında bilgi verilmişti. Bununla birlikte burada İlahi adaletin tahakkuk edeceği mahkeme ile ilgili belirgin bir özelliği belirtmek gerekiyor.

Bu mahkemenin en belirgin özelliği, tüm insanların bir anda o mahkeme alanında hazır bulunmasıdır. Dünyada insanların amelleri ve yaptıkları, birbiriyle bağlantılı olup birbirinden etkilenmektedir. Örneğin bir insan namaza durduğu zaman, kendi iradesinin yanı sıra binlerce irili, ufaklı, güçlü ve zayıf faktör bu amelin tahakkuk bulmasında etkilidir. İşlenen bir günah da bunun gibidir. Bunun için de ilahi mahkeme tüm insanları bir araya toplamalıdır ki, mükellefin fiil ve iradesinin bir fiilin oluşmasındaki rolü ve etkisi belli olsun. Tüm varlıklar Allah’ın huzurundadır. Bu huzurda olma, özel bir hesaba çekilmeyi gerektirir. Çünkü artık o anda tüm örtü ve perdeler bir kenara itilecek, her şeyin aslı ve hakikati olduğu gibi aşikar olacak ve her kes hakikati tüm çıplaklığıyla idrak edecektir. Nitekim Yasin Suresi’nin 32. Ayetinde bu hususta mealen şöyle buyuruyor:

Onların hepsi de mutlaka toplanıp (hesap için) huzurumuza çıkarılacaklardır.

Yine Kehf Suresi’nin 47 ve 48. Ayetlerinde mealen şöyle buyruluyor:

Dağları yürüteceğimiz ve senin yeryüzünü çırılçıplak göreceğin günü bir hatırla. Biz onları mahşerde toplarız da içlerinden hiçbirini bırakmayız. Hepsi saf saf Rabbinin huzuruna çıkarılırlar. Onlara, “Andolsun, sizi ilk defa yarattığımız gibi bize geldiniz. Oysa siz, sizin için hesaba çekileceğiniz bir zaman belirlemediğimizi sanmıştınız” denir.

Bu ayetler, insanların topluca haşredilecekleri zaruretini açıklamaktadır. Ve daha önce de belirtildiği üzere bu mesele ilahi bir adalet ve hakemliği gerektirir.

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.