1. YAZARLAR

  2. Mehmet OCAKTAN

  3. İktidarın dindarlara verdiği zararın telafisi yok
Mehmet OCAKTAN

Mehmet OCAKTAN

Karar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

İktidarın dindarlara verdiği zararın telafisi yok

A+A-

Cuma günü İmam Hatiplerin 70. Kuruluş yıldönümünde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı dinlerken içimde derin bir hüzün hissettiğimi itiraf etmek durumundayım.

Bu ülke Müslüman bir ülke ve halkın büyük çoğunluğunun da dinle bir kavgası yok. Kuşkusuz geçmişte siyasal iktidarların dindarların sosyal hayattaki görünürlüğü konusunda rahatsızlıkları olmuştur. Hatta özgürlükler anlamında baskıların, yasakların yaşandığı da bir gerçektir.

Ama bütün günahları şimdi kendisine rakip olarak gördüğü bir partiye yükleyerek onu şeytanlaştırmanın hakkaniyetli bir tutum olduğu şüphelidir. Cumhurbaşkanının o ifadeleri aynen şöyle: “Ellerine geçirdikleri her fırsatı ya bu okulları tamamen kapatmak ya da imam hatiplerin kazanılmış haklarını gasp etmek için kullanmışlardır. Milletimiz çöldeki vaha misali bu okullara nasıl sarılmışsa CHP zihniyeti bu okulları daima bir tehdit olarak görmüştür. 70 yıllık tarihe baktığımızda bu durumun sayısız örneği ile karşılaşıyoruz.” Ama artık Türkiye değişiyor, yasaklar konusunda her vesileyle suçlanan CHP bile önemli bir değişim sürecini yaşıyor. Dolayısıyla bundan sonra hiçbir siyasi iktidarın özgürlüklere zarar verecek, dahası dindarların kazanımlarını ortadan kaldıracak bir politik tercihte bulunması asla mümkün değildir.

yazının devamı

Önceki ve Sonraki Yazılar