1. YAZARLAR

  2. Ali Bulaç

  3. İhvan'ın zor günleri!
Ali Bulaç

Ali Bulaç

Yazarın Tüm Yazıları >

İhvan'ın zor günleri!

A+A-

Mısır'ın ilk seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 145 İhvan mensubu hakkında verilen idam kararı bölgede derin rahatsızlıklara yol açtı. Suçlamalar son derece gülünç, mahkeme İhvan liderlerini içeri tıkayan iradenin emirlerini yerine getiriyor:

Hatırlanacağı üzere Ocak-2011'de ayaklanma sırasında silahlı 800 “yabancı” Gazze-Sina arasındaki tünellerden Mısır'a geçerek Kahire'deki hapishaneye baskı düzenlemişti. Baskında binlerce tutuklu ve mahkum firar etti. Hakim Şaban Şami, Mursi ve 35 kişinin, devletin çıkarlarına zarar vermek amacıyla “bir terör örgütü” olan Hamas'a istihbarat sağladığını, dahası Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları'yla da suç amaçlı işbirliği ve casusluk yaptığını iddia ediyor. Duruşmalar sırasında Türkiye ile ilişkiler de sıklıkla zikredildi. 129 kişiye “hapishane baskını”, 16'sına casusluk suçundan idam veya müebbet hapis cezası veren hakime göre “3 Temmuz darbesi ordunun desteklediği bir devrimdir; devrim Mursi'nin cumhurbaşkanlığı sıfatını yok etmiştir.” Yani seçimle işbaşına gelen, darbe ile devrilmiştir.

Bu gülünç yargı müsameresi kimsenin vicdanını tatmin etmiş değil. 90 yıllık bir teşkilatın önde gelen liderleri (Muhammed Bedii, Muhammed Biltaci, Hayrat Şatır, A. Muhammed Abdulati vd.) göz göre göre ölüme götürülmektedir. İslam alimi Yusuf el Kardavi de idam cezasına çarptırılanlar arasında. Beş bin şehit, 40 bin tutuklu ve idam kararları yetmiyormuş gibi Mısır Bakanlar Kurulu'nun Aralık-2013'te aldığı kararla Müslüman Kardeşler “terör örgütü” ilan edildiğinden, İhvan'la bağlantısı olan herkes terörist olup malı mülkü müsadere edilmek istenmektedir. İdam kararının açıklanmasından bir gün önce (15 Haziran) darbeci yönetimin hakimlerin maaşına yüzde 30 zam yaptığını duyurması dikkatlerden kaçmadı.

Darbeciler durduralamayacak olursa bölge yeni bir kaosun içine sürüklenmiş olacak. Kral Selman'a mektup yazan 160 Suud'lu alim, Mısır'daki olayların bölgenin tamamını etkileyecek potansiyelde olduklarını, idamların durdurulması için Kral'dan yetkilerini kullanmasını talep ettiler. Suud'la beraber darbenin arkasında duran Körfez monarşilerinde şimdi Sisi'ye karşı belli belirsiz tavırlar gelişmeye başladı.

Mısır'da olup bitenler normalde dünyayı ayağa kaldırmalıydı. Geçen ay, Sisi'nin Almanya ziyareti sırasında idamlar konusunda uyarılması bekleniyordu; Almanya ve AB canibinden beklenen dozda tepki gelmedi. İngiltere, idam kararlarının açıklanmasından sonra Sisi'yi Londra'ya davet etti. Amerika bölgenin siyasi haritalarını yeniden çizmeye çalışırken Mısır'ı bir cunta yönetimiyle denetim altında tutuyor.

İran, diplomatik bir dille ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü seviyesinde yaptığı açıklamayla İhvan'a şiddetten kaçınmasını, yönetime de baskı yapmamasını tavsiye etti, bu arada Mursi için “seçilmiş cumhurbaşkanı” vurgusunu yaptı. Devrimci İran'dan daha fazlası beklenirdi.

En sert tepkiyi Türkiye gösterdi. Cumhurbaşkanı R. Tayip Erdoğan sadece darbecilerin cürmüne değil, Batı dünyasının ikiyüzlülüğüne de dikkat çekti. Başbakan Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı da beklendiği üzere sert açıklamalar yaptılar. CHP, MHP ve HDP'den idamlarla ilgili dikkate değer bir ses yükselmedi. Demokratik teşekküller, dernekler, sendikalar, odalar, laik medya ve aydınlar dillerini yutmuş durumda. Yine Müslüman'ın derdiyle Müslümanlar dertlendi. SP lideri idamları lanetledi.

İslam dünyasının bir bölümü parçalanıyor, bir bölümünde; toplumsal dönüşümü sağlayacak İslamî gruplar ya baskı altına alınıyor veya tasfiye ediliyor. Bu acıtıcı bir operasyondur ama beyhudedir. İslamî hareketler basit örgütler değildirler; derin tarihsel ve geniş toplumsal gerçekliklerdir. Mihnet zamanı yaşayan İhvan hem sosyal hem politik bir hareket olarak eninde sonunda tarihsel rolünü oynayacaktır.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.