1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İhvana yönelik büyük operasyon
İhvana yönelik büyük operasyon

İhvana yönelik büyük operasyon

A+A-

Mısır'da, İhvanı Müslimin (Müslüman Kardeşler) grubuna yönelik büyük operasyon başlatıldı. Basın kaynakları Mısır Devlet Güvenlik Soruşturma Mahkemesi'nin geçtiğimiz Pazar akşamı, Mısır'daki en büyük İslami hareketine karşı rejim tarafından başlatılan yeni hamle çerçevesinde Kahire'nin batısındaki El-Bahire bölgesi Damanhour şehrinden 23 Müslüman Kardeşler Cemaati liderini tutukladığını açıkladı.

Müslüman Kardeşler Cemaati internet sitesinde, polisin yakalananların evlerine ani baskın düzenlediğini, evlerinin teftiş edildiğini sonra da bazı şahsi eşyalarının, evrak ve İslami kitaplarının alındığını belirtti.

Öte yandan, Yüksek Devlet Güvenlik Mahkemesi de Pazar günü 13 lider hakkında , haklarında cemaatin uluslararası bir örgüte dönüştürülmesi ismiyle bilinen faaliyetlerden sorumlu olmaları suçlamasıyla soruşturma açtı.

Mısır kuvvetleri geçtiğimiz Perşembe günü Kahire, İskenderiyye, Garbiyye ve Şarkıyye bölgelerinde başlattığı hamle neticesinde İrşad Bürosu üyesi Usame Nasreddin, cemaatin mürşidinin basın bürosu sorumlusu Velid Şelebi, Ali Abdulfettah, Hüsam Ebu Bekir, cemaatin genel sekreteri Dr.Mahmud İzzet'in yardımcısı Muhammed Said Alyu, eski Halk Meclisi üyesi ve cemaatin liderlerinden Muhammed El-Azbavi (70 yaşında) ile daha önce hiç tutuklanmamış olan Dr. İbrahim Mustafa ve Dr.İsam El-Hidad'ı yakaladı.

Dokunulmazlıkları Kalksın Talebi

Cemaatin avukatları Pazar günü Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin, cemaatin liderlerinden İsmail Hamid'in de davadaki 14. zanlı olarak tutuklanması emri çıkardığını açıkladı. Yargı kaynakları başsavcının, Halk Meclisi'nin 3 Müslüman Kardeşler Cemaati üyesi milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması hakkındaki talebini değerlendirdiğine değindi. Cemaat kaynakları ve siyasi analistler ise bunu uygunsuz gördüklerini açıkladı.

İsmini vermek istemeyen yüksek rütbeli bir yargı yetkilisi de başsavcının Halk Meclisi'nin, davada isimleri geçen 3 Müslüman Kardeşler Cemaati üyesinin (Müslüman Kardeşlerin parlamento kitlesinin başkanı Muhammed Said El-Ketateni, parlamenter Hüseyin İbrahim ve parlamenter Sair El-Hüseyni) dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep edeceği basın bildirisi yayınlamayı düşündüğünü söyledi.

Konuya ilişkin Hüseyin İbrahim yaptığı basın açıklamasında dokunulmazlığın kaldırılması talebinin kendisini bağlamadığını, yine de halkın temsilcisi olarak hükümetin işlerini kontrol etmeye ve rejimi rahatsız eden; bu nedenle de kendilerinin karalanmaya, güvenliklerinin sarsılmaya çalışıldığı parlamento hareketlerine devam edeceklerini vurguladı.

Rejimin bu adımı atmasını ''Kışkırtma'' olarak vasıflandırarak anormal bulduklarını dile getiren Müslüman Kardeşler kaynakları ve siyasi analistler, bu şekilde önümüzde dönemde Müslüman Kardeşler'in oynayacağı rolün küçültülmesine çalışıldığını vurguladılar. Ayrıca cemaatin ünlü liderlerinden Arap Doktorlar Birliği Genel Sekreteri Abdulmunim Ebu El-Fettuh hakkında soruşturma açılması olasılığını da kınayarak 3 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ve Abdulmunim Ebu El-Fettuh hakkında soruşturma açılmasının yargıya değil siyasi bir karara bağlı olduğunu belirttiler.

Yargının Bunu Talep Etmesi Doğru Değil

Cemaatin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı'nın üç milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ya da haklarında soruşturma talebinde bulunmasınının uygunsuz olduğunu söyledi.

Abdulmaksud, bazı gazetelerin, Arap Doktorlar Birliği'nin faaliyetlerinin dava suçlamalarına dahil olduğu haberlerinin doğruluğunu reddederek; ''soruşturma mutabakatında Arap Doktorlar Birliği'nin adı kesinlikle geçmemiştir'' dedi. Abdulmaksud, gazetelerin bahsettiğinin aksine Ebu El-Fettuh'un isminin yurtdışına çıkışı yasaklananlar listesinde yer almadığını da ifade etti.
Leyla Ebumellal / TİMETURK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.