1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İhvan Lideri Mehdi Akif: Özgürlük Kurban Olmayı Gerektirir
İhvan Lideri Mehdi Akif: Özgürlük Kurban Olmayı Gerektirir

İhvan Lideri Mehdi Akif: Özgürlük Kurban Olmayı Gerektirir

A+A-

Müslüman Kardeşler Hareketi Genel Mürşidi Muhammed Mehdi Akif, bu hafta yayımladığı mesajında, bir milletin gelişiminde ölçütlerin, o milletin rejiminin anayasaya ve hukuka olan saygısı olduğunu ve Mısır halkının Arap ve İslam dünyasındaki değişimde öncü rol üstlenmekle sorumlu olduğunu söyledi.

Akif, bir milletin gelişiminin, insanların özgür iradeleri ile kabul ettikleri anayasaya olan bağlılıkları ve adil, şeffaf bir şekilde seçilmiş olan, ülkeyi bir araya getirmek gibi bir sorumluluğunun yanı sıra bağımsız mahkemeleri yürütme görevine sahip olan bir konsey tarafından oluşturulacak olan hukuk kurallarına olan saygıları üzerinden bir yargılamaya tabi tutulabileceğini ifade etti.

“Bu kuruluşlar tarih boyunca, bir milletin gelişimi için ölçüt oldu ve bundan sonra da böyle olacaktır.”

Akif, Arap ve Müslüman halkların büyüyen zorluklar karşısında inisiyatifi ele alması gerektiğini ve ruhlara yerleşen bu despotizmin umutsuzluğa neden olmaması gerektiğini ifade etti.

“Allah’a olan inancınız ve tarih sayfaları, sizin hüsran ve umutsuzlukların üstesinden gelmenizde rehberiniz olacaktır. Sadece o zaman, özgürlüğü elde etme duygusu ruhlarda yeşerecektir. Cesaret, hakkı haykırmak ve zulümle başa çıkmak için araç olacak; zulümden kurtulmak, müminleri Allah’a yaklaştıran bir ibadet şekli olacak; eşitlik üzerine kurulan özgür bir toplum kurma yolunda ilerlemek istenilen hedeflere ulaşmada tek meşru araç olacaktır.”

Akif, Mısır halkının birincil görevinin, yukarıda sayılan şartlar oluştuğu müddetçe bugünün hayallerini ve yarının realitelerini gerçekleştirmek olduğunu sözlerine ekledi. “Mısır halkı, zengin medeniyet tarihinin verdiği ihtişam ile Arap ve Müslüman dünyasında gerekli değişimi gerçekleştirmede inisiyatifi ele alarak öncü olmalıdır.”

Değişim yolunun kolay olmadığını; despotizmin iç ve dış faktörlerinin buna kolayca izin vermeyeceğini ifade eden Akif açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Özgürlük hediye edilmez ve gökten, görevlerini ihmal eden ve haklarından vazgeçmiş olan insanlar için demokrasi yağmayacak. İnsanların özgür ve vakarlı yaşamaları, bu hayatı yaşama haklarına olan inançlarına bağlıdır. Böylece, doğruluk, güç, özgür kelime ve reform isteği, insanların despotizme ve yolsuzluğa karşı direnmeleri için silah olacaktır.”

isra haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.