1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İHD: Karakolun İhmali Var
İHD: Karakolun İhmali Var

İHD: Karakolun İhmali Var

A+A-

İHD MYK üyesi Ali Akıncı, Diyarbakır Tabipler Odası Yönetim Kurulu üyesi Cengiz Günay ile İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu'dan oluşan heyet, Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde incelemelerde bulundu. Mazıdağı Kaymakamı ile Cumhuriyet Savcısı, heyetin görüşme taleplerine olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine heyet sadece yakınlarını kaybeden köylülerle görüşebildi. Cengiz Çelebi, Rukiye Çelebi, Osman Çelebi, Abdurrahman Çelebi, Mehmet Ali Akbaş, Hatip Alkış, Ahmet Yılmaz, Adil Başar ve ismini vermek istemeyen bazı tanıklarla görüşen heyet, hazırladığı raporu bugün açıkladı.

Tanıkların anlatımlarına yer verilen rapora göre, katliamın nedeni koruculuk sistemi.

Tanıklardan Cengiz Çelebi, şunları söyledi:

“Daha önce bunlarla bir husumetimiz yoktu. Ancak seçimden sonra normalde silahlı gezmeyen bu kişiler silahla köyün içinde gezmeye başlamışlardı. Bu arada hayvanlarını da alışılmışın dışında ellerinden çıkararak satıyorlardı. Seçimden sonra alabalık tesislerinde sürekli toplantı yapıyorlardı. Kendim gördüm, ancak bir sebep görmüyordum. Olayda kullanılan bu silahların ve yakalanan bu bombaların nereden geldiğini bilmiyorum. Biz koruculara silah ve kurşun verirler. Başka bir şey vermezler. Ancak olayda değişik silahlar kullanıldı. G 1 ve kalaşnikof gibi değişik marka silahlar kullanıldı. Saldırıda bulunan kişilerin çevresi o kadar yoktur. Bu nedenle bu aileden kimse muhtar olamadı. Pek sevilmezler. Bu olayı PKK'nin üstüne atmayı düşünerek bizi katletmeye çalıştılar. Ancak herkesi öldüremeyince gerçek ortaya çıktı.”

Tanıklardan Osman Çelebi de, “Katliamda resmi korucu silahı kullanılmadığına” dikkat çekti.

Mazıdağı Belediye Başkanı Hasip Aktaş, köyde 1986 yılında Mehmet Akbaş'ın silahla yaralanması ile kan davasının başladığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Mehmet Akbaş daha sonra Bursa'ya göç etti. Köyde kan davası bu şekilde başladı. Çelebi ailesi Mehmet Akbaş ve ailesinin arazilerine el koyup işletmeye başladılar. Köyden meydana gelen katliamın PKK'nin 1 Haziran 2009 tarihine kadar ilan ettiği çatışmasızlık sabote etmek üzere organize edildiğini düşünüyorum. 1994 yılında köyde meydana gelen katliamda yine benzer nedenler vardı. Civardaki kesimlere en çok zarar veren korucular bu köydendir. Her türlü yasadışı faaliyette bulunurlar. Görgü tanığı ve olay mağduru Cengiz Çelebi ile görüştüm. Bana askerlerin olaydan 2 saat sonra geldiğini söyledi.”

Raporun kanaat bölümünde heyet, koruculuk sisteminin kardeşi kardeşe kırdıran bir sistem olduğuna dikkat çekerek, şu ifadelere yer verdi:

“Bu olay basit bir rant kavgası ve paylaşımı sonucu meydana gelmemiştir. Olay, bizzat devletin verdiği silah ve sağladığı güç nedeniyle ile korucular tarafından işlenmiştir. Özellikle de köyde koruculuk kabul edildikten sonra, ölüm, yaralama, baskı, rant elde etme, ve zorla göçertilme, mala el koyma, komşu köylülere zarar verme artmıştır. Bu katliamda Şeyhan Jandarma Karakolunun yani kamu otoritesinin ciddi ihmalkârlığı vardır. Olay olduktan bir buçuk veya iki saat sonra köye intikal etmiştir. Olay yerine geç intikal edilmesi nedeniyle karakol hakkında resmi makamlar ihmalkârlıktan dolayı inceleme başlatmışlardır.”

Aydınlatılması gereken noktalar

Raporda, köye 8 dakika mesafede olan Şeyhan Jandarma Karakolu görevlilerinin olay yerine bir buçuk iki saat sonra geldiğine dikkat çekilerek, aydınlatılması gereken noktalar şu şekilde sıralandı:

- Karakola olayın meydan geldiği hemen haber verilmesine rağmen, olay yerine neden bir iki saat sonra intikal edilmiştir?

- Olayın failleri nerede, nasıl ve kimler tarafından yakalanmıştır?

- Olay öncesi ve sonrası karakoldaki görevliler ile zanlılar arasındaki telefon görüşmeleri yapılmış mıdır?

- Zanlıların kendi aralarındaki telefon görüşmeleri tespit edilmiş midir?

-Mardin Ağır Ceza Mahkemesi'nde Bilge köyü ve Sultan köyü civarında bulunan Botaş petrol boru hattından çalınan petrol nedeniyle açılan 3 davada etkin bir yargılama yapılmış mıdır? Petrol çalınmasının engellenmesi için etkin önlem alınmış mıdır?

- 1992 yılından bu güne kadar bu köylülerin karıştığı olaylar, suçlar nelerdir? Bunun dökümü var mı?

-Veysi Baday, yasal olmayan bir şekilde petrol arıtma tesisi kurmuş bu arıtma tesisi ile ilgili yürütülmüş bir soruşma var mıdır?

- M. Sait Çelebi'nin bugüne kadar ki karıştığı suçlar nelerdir, M. Sait Çelebi'nin Jandarma ile ilişkileri ne düzeydedir. Jandarma istihbaratında çalışmakta mıdır? Bu olay öncesi ve sonrasında kimler ile görüşmeler yapmıştır?

-Yapılan saldırı olayına kaç kişi katılmıştır? Olayda kullanılan ve 19 Mayıs tarihinde saldırıyı gerçekleştiren kişilere ait yerlerde bulunan silah ve mühimmat kime aittir? Silahların envanteri, menşei nedir?

- 1994 yılında meydana gelen ve 6 kişinin ölümü ile sonuçlanan olay ciddi bir şekilde araştırılmış mıdır?

AKnews (MD)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.