1. YAZARLAR

  2. Muhammed Taha Uğurlu

  3. İDEOLOJİK İSLAM
Muhammed Taha Uğurlu

Muhammed Taha Uğurlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İDEOLOJİK İSLAM

A+A-

 

İslam, Kur’ân’ın ana mesajından hareketle evrensel özellik taşıyan bir dindir. Evrensel özelliğe sahip bir dinin belli bir grup tarafından oluşturulan ideolojilere ya da düşüncelere entegre edilmesi evrensellikle ne kadar örtüşür?

 

Bu soru tartışmaya oldukça açık olduğu gibi oldukça yaygın olan bu durumun anlaşılması açısından da önemlidir. Günümüzde İslam’ın ideolojikleştirilmesini çeşitli tarikat ve dinî kurumların bulunmasıyla, bitmek bilmeyen mezhepsel tartışmalarla ya da otoritelerin her türlü amaçlarını mübah görerek İslam’ın “adından” faydalanıp bu uğurda hareket etmeleriyle izâh edebiliriz.

Oldukça belirgin sınırları olan İslam’ın tamamen pragmatik amaçla sınırlarının genişletilmesi, zaman zaman İslam’ın evrensel yönüne aykırı olmaktadır. Bu da Müslümanlar arasında dinî anlamda bir kaos oluşturmaktadır. İslam’ın ilkelerini kültürel ve ülküsel faydacılığa kurban etmeden kendi ana mesajı ya da felsefesi çerçevesinde yaşamak hem dünyevî anlamda hem de beşerî anlamda Müslümanların selâmeti için daha hayırlı olacaktır.

İslam’ın evrensel ve kuşatıcı yönüne vurgu yapacak olursak onun belli bir kavme ait olmadığını da belirtmemiz gerekir. Bundan dolayı İslamî herhangi bir kavram veya değerin yanına sadece belli bir topluluğu ifade eden simgeleri yerleştirmek yanlış olacaktır. Bu, geçmişte birçok Müslüman toplumunda görüldüğü üzere İslam’ın adı kullanılarak birçok zulmün gerçekleşmesine neden olacaktır. Dolayısıyla İslam’ın ideolojik bir boyut kazanmasıyla İslam’a aykırı durumlar ortaya çıkacaktır.

İslam’ın ideolojik hâle gelmesinin en önemli nedenlerinden biri de İslam’da bulunmayan fakat sonradan İslam adına uydurulan kimi rivayetlerdir. Bu rivayetler, kişisel menfaatlere göre uydurulup daha sonraki dönemlerde ise yaygınlaşarak bazı toplumlarda İslamî anlayışın çok radikal bir boyut kazanmasına yol açmakta ve sonrasında da İslam’ın özüne ve anlayışına uygun olmayan radikal grupların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bunun sonucunda da Müslüman coğrafyaları sosyolojik, teknolojik, ekonomik, felsefik vb. anlamda çok geriye düşmektedir. Yani verdiğimiz örnekte görüldüğü üzere geçmişte yapılan en küçük ideolojik hamle bile Müslüman coğrafyasını yıllar boyunca derinden etkilemektedir.

                    

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.