1. HABERLER

  2. KÜLTÜR -SANAT

  3. İbrahim Sediyani’nin “Siyah Devrim” Kitabı Çıktı
İbrahim Sediyani’nin “Siyah Devrim” Kitabı Çıktı

İbrahim Sediyani’nin “Siyah Devrim” Kitabı Çıktı

Malcolm X hayranı olup oğlunun ismini de Malcolm koyan ve Pan-Afrikanist fikirleriyle bilinen yazar İbrahim Sediyani’nin beklenen kitabı “Siyah Devrim” çıktı. Parafiks Yayınevi’nden çıkan kitap, 382 sayfa hacminde.

A+A-

 

 

     Malcolm X hayranı olup oğlunun ismini de Malcolm koyan ve Pan-Afrikanist fikirleriyle bilinen yazar İbrahim Sediyani’nin beklenen kitabı “Siyah Devrim” çıktı. Parafiks Yayınevi’nden çıkan kitap, 382 sayfa hacminde.

 

     Bir düşünce ve siyasî analiz kitabı olan “Siyah Devrim”, dünyanın beş kıtasındaki ırk mücadelesini konu alıyor. Beyaz Adam’a karşı siyah, kızıl, esmer ve sarı ırkların küresel çapta verdiği özgürlük ve bağımsızlık hareketlerini kaleme aldığı eserinde Sediyani, Kuzey Yarımküre’ye karşı Güney Yarımküre’nin verdiği ırk mücadelesinin serencamını gözler önüne seriyor ve bunlar hakkındaki düşüncelerini okuyucuya sunuyor. Ayrıca içinde bulunduğumuz 2015 yılı, 21 Şubat 1965’te şehîd edilen Afro – Amerikalı siyahî lider Malcolm X’in şehadetinin 50. yılı olduğu için, kitap Malcolm X’in aziz hatırâsına ithaf edilmiş.

     İbrahim Sediyani’nin yazdığı ve Parafiks Yayınevi’nin yayınladığı “Siyah Devrim”in genel editörlüğünü senarist ve film yapımcısı Murat Çavga, editörlüğünü Ali Oktay Özbayrak yaptı. Kitabın mizanpajı ise Faruk Mağat’a ait. Sertifika numarası 12156, yayıncı sertifika numarası 29625 olan kitabın ISBN numarası 9786059036375.

     “Siyah Devrim” adlı kitapta, Beyaz Adam’ın işgal ve soykırım tarihi çarpıcı bir biçimde gözler önüne seriliyor. Afrika’da 400 yıl süren “insan ticareti”, Afrika’nın sömürgeleştirilmesi ve yerli siyahî halkın köleleştirilmesi, Yeni Dünya’nın işgalinden sonra yaşanan Kızılderili soykırımı ile ilgili hem doyurucu bilgiler var, hem de konu oldukça cesur bir biçimde işlenmiş. Ayrıca Kızılderililer’in yaşam biçimi, kültürleri, kabileleri ve konuştukları diller ile ilgili de pek bilinmeyen bilgiler sunuluyor. Amerika’daki siyahî direnişler ve özellikle Malcolm X’in mücadelesi, kitapta özel bir yer tutuyor. Kitabın Afrika ile ilgili bölümlerinde, medeniyetin başladığı Afrika topraklarının onbinlerce yıllık uzun tarihini bulmak mümkün. 20. yy’da Afrika’da yaşanan bağımsızlık mücadeleleri ve ulusal kurtuluş hareketleri geniş bir biçimde ele alınmış. Nijerya’da Şeyh Osman Dan Fadio, Şeyh Ahmedu Bello ve Hacı Ebû Tawafa öncülüğünde verilen Fulani direnişinden Zimbabwe’de Dr. Robert Mugabe öncülüğünde verilen kurtuluş hareketine, Sudan’daki Mehdî hareketinden Kenya’daki Mau Mau direnişine ve Jomo Kenyatta öncülüğünde verilen ulusal kurtuluş mücadelesine, 1958 Gana Konferansı’ndan Kongo’daki Siyah Devrim’e, Uganda ve Tanzanya’daki “Siyah Millîyetçiliği” hareketlerinden Somali’deki Dervişler Ayaklanması’na, Etiyopya’daki Ual – Ual Hadisesi’nden kısa süreli Afarlar ve İsalar Cumhuriyeti’ne, Senegal’deki “Négritúde” (Siyah Güzeldir) edebiyat akımından Güney Afrika’daki Apartheid rejimine ve İmam Abdullah Harun ile Nelson Mandela öncülüğünde gerçekleşen özgürlük hareketi sonucunda bugünkü hür ve eşitlikçi Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kuruluşuna varıncaya dek bütün Afrika ülkelerindeki özgürlük hareketleri ve millî direnişler, önemli bilgiler aktarılarak analiz ediliyor. Asya ile ilgili bölümde ise Uzakdoğu’daki sarı ırklar arasındaki “birlik” girişimleri ve son on yıldır dünya siyaset gündemini meşgul eden ASEAN vb. örgütlenmeler ele alınıyor. Uzakdoğu’nun yükselen yıldızları Çin ve Malezya gibi devletlerin ABD emperyalizmine karşı bir “denge unsuru” olabilme potansiyeli üzerinde kafa yoruluyor.

     Kitabın kapağı da oldukça dikkat çekici. Kapakta, kimi sembol isimlerin fotoğrafları yer alıyor. Bunlar; Malcolm X (ABD)Şeyh Osman Dan Fadio (Nijerya)Meryem Cemile (Hindistan)Mzee Jomo Kenyatta (Kenya)Rigoberta Menchú (Guatemala)İmam Abdullah Harun (Güney Afrika)Wangari Muta Maathai (Kenya) ve Nelson Mandela (Güney Afrika).

     Yazı çalışmalarını her geçen zaman daha da bereketlendirdiği gözlenen gazeteci İbrahim Sediyani, yedi ay gibi kısa bir süreye üç kitap birden sığdırarak inanılması güç bir tempo yakaladı. Sadece son 7 ay içerisinde Sediyani, biri 2 cilt ve 748 sayfa, biri 132 sayfa, biri de 382 sayfa olmak üzere 3 kitaba imza attı.

     “Adını Arayan Coğrafya” (2009) adlı araştırma kitabı, “Gülistan” (2012) adlı şiir kitabı,“Guldexwîn” (2013) adlı çocuk kitabı, “Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı” (2014) adlı araştırma kitabı ve “Sözlerim Var Sevgiye Dair” (2015) adlı deneme kitabı bulunan İbrahim Sediyani’nin, “Siyah Devrim”, altıncı kitabı olarak sevenleriyle buluşuyor.

     İLETİŞİM BİLGİLERİ:

     “Siyah Devrim”
     Parafiks Yayınevi
     Sabuni Mahallesi Talatpaşa Caddesi Orduevi Karşısı Muhiddin Günel İş Merkezi
     Blok: 1 No: 17 / EDİRNE
     Tel & Fax: (0284) 236 15 08
     E – Posta:
 parafiks2013@gmail.com 
     
www.parafiksyayinevi.com 
     ISBN: 9786059036375

kitap-haber-1-004.jpg

 

     KİTABIN ARKA KAPAĞINDAN

     Benim hayatımın hedefi, yaşam felsefem, kimliğimi, safımı ve nihaî ereğimi tanımsayan görüngüleri gramatik karşılıkların dilbilimsel basitliğinden kurtarıp onlara terminolojik anlamlar yükleyen düşünyapım, benim megalo idea’m, “Malcolm X olmak”tır.

     Şanslıyım; başlarken bile avantajlıyım. Zira “Malcolm” adını doğuştan aldım. Geriye sadece “X” kaldı. Onu da alırsam, kavgam bitecek. Ancak o bana doğarken verilmediğinden, onu almak için gücümce ve belki de ömrümün sonuna kadar mücadele etmem gerekir. Edeceğim.

     Babamın söylediğine göre özgürlük, Kenyalı bir Masai kızının genç bir Mau Mau gerillasıyla elele tutuşup Jomo Kenyatta’ya devrim türküleri sunmasıymış.

     Bağımsızlık ise, ismi “timsah” anlamına gelen Kaduna Nehri’nin kenarında Nijeryalı genç bir Fulani kızının yanağındaki gamzeyi öpmek kadar güzelmiş.

     O zaman anladım ki benim babam, Cinnah gibi değil, Mahatma Gandhi gibi düşünenlerden.

     Benim adım Malcolm X. Kısaca söylemek gerekirse Malik el- Şâhbaz. Başka bir Afro – Amerikan ismi değil benim ismim.

     Meselâ, Martin Luther King değil. Çünkü özgürlüğün verilebilir değil, alınabilir olduğuna inanıyorum ben.

     Marcus Garvey de değil meselâ. Çünkü ben hîcretin başvurulacak en ilk değil, en son çare olduğuna inanıyorum.

     Hayır, benim adım Malcolm. Çünkü ben “Siyah Devrim”e inanıyorum.

 

kitap-haber-2-002.jpg

 

“Siyah Devrim” adlı eseri, halen devam eden Malatya Kitap Fuarı’nda ve 13 Mayıs’ta başlayacak Adıyaman Kitap Fuarı’nda bulabilirsiniz.

 

kitap-haber-3.jpg

İbrahim Sediyani Kimdir?

 

     İBRAHİM SEDİYANİ

     Gazeteci, yazar, şair, seyyah ve doğa aktivisti. Elâzığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı Okçular (Oxçîyan) köyünün Gelincik (Sédiyan) mezrâsında doğdu.

     İlk ve ortaokulu Karakoçan’daki Atatürk İlkokulu ve Almanya’nın Bavyera (Bayern) eyaletinin Aşağı Frankonya (Unterfranken) iline bağlı Aschaffenburg ilçesinin Laufach köyündeki Volksschule Laufach’ta, liseyi Karakoçan’daki Karakoçan Lisesi, İstanbul’daki Prof. Faik Somer Lisesi, Bingöl’ün Solhan ilçesindeki Solhan Lisesi ve İstanbul’daki Beyoğlu Hasköy Lisesi’nde, üniversiteyi Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi ve Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi’nde, Almanca dil enstitüsünü Almanya’nın Hessen eyaletinin Frankfurt a. M. şehrindeki Johann Wolfgang von Goethe Enstitüsü’nde okudu.

     Bundan 23 yıl önce yazı hayatına başladığında ilk kaleme aldığı makalenin başlığı “Şeyh Said ve Malcolm X” idi.

     Gazetecilik ve yazarlık hayatı boyunca sırasıyla Tevhid Dergisi (1992)Yeryüzü Dergisi(1992)Hira Dergisi (1993 – 94)Yeni Yeryüzü Dergisi (1995)Sebat Dergisi (1996 – 98)Selam Gazetesi (1999)Haksöz Sitesi (2006 – 12)Zaman Gazetesi (2006)Samanyolu TV (2006)Sabah Gazetesi (2006 – 07)Ceylan Pınarı Sitesi (2007 – 12)Türkiye Gazetesi (2007 – 10)Post Gazetesi (2007 – 10)TGRT Haber Televizyonu (2007 – 09)İhlas Haber Ajansı (2007 – 09)FOX Türk Televizyonu (2008 – 09)Ufkumuz Sitesi (2011 – 15)Dünyaya Yenisöz Gazetesi (2011)TR 1 Televizyonu (2011)FoodReport Dergisi (2011 – 12)Siirt’ten Öte Sitesi (2012 – 13)Kürt Tarihi Dergisi (2013 – 14)Yeni Şafak Gazetesi (2013)Değirmen Dergisi (2013)Bilge Adamlar Dergisi (2014) ve Taraf Gazetesi (2014 – 15)’nde yazdı.

     İbrahim Sediyani, henüz genç bir üniversite öğrencisi olduğu yıllarda 2 yıl boyunca Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerini ilçe ilçe gezerek Türkiye’de ismi değiştirilmiş yerleşim birimlerinin ve köylerin eski isimlerini araştıran ve binlerce köyün eski gerçek isimlerini ilk kez bir çalışmada toplayan kişidir. Bu emeğin ürünü olan “Adını Arayan Coğrafya” adlı kitabı,Cumhuriyet tarihinde bu alanda yapılmış ilk çalışma özelliği taşımaktadır.

     Özellikle dünya ülkelerini gezerek, kendi geliştirdiği yazım sanatı ve üslûbuyla kaleme aldığı gezi yazılarıyla tanınan Sediyani, Alman medyası ve kamuoyu tarafından “Karl May des Orients”(Doğu’nun Karl May’ı) sıfatıyla anılmakta, Türkiye kamuoyunda “Çağdaş Evliya Çelebi” ve“Modern Seyyah” lakaplarıyla çağrılmakta, Kürt kamuoyunda ise “Kürtler’in Evliya Çelebi’si” ve “Kürtler’in Malcolm X’i” olarak anılmaktadır. İbrahim Sediyani’nin yaptığı geziler ve yazdığı gezi yazıları hakkında Almanya, İsviçre, Liechtenstein, Makedonya, Yunanistan, Kıbrıs, İran ve Doğu Türkistan  medyasında haber ve makaleler yazıldı; Sediyani bu gezi yazılarından dolayı Liechtenstein Prensliği Turizm Bakanlığı, Avusturya Vorarlberg Eyaleti Turizm Bakanlığı ve Çek Cumhuriyeti Marianske Lazne Belediyesi’nden teşekkür mektupları aldı. Seyahatnameleri İran’da Farsça’ya, Doğu Türkistan’da Uygurca’ya çevrildi. Alman filozofların kitaplarında Hitler’e karşı mücadele eden Yahudî kadın aktivist ve edebiyatçı Hannah Arendt’e benzettiği İbrahim Sediyani’nin edebiyat alanındaki çalışmaları ve kaleme aldığı seyahatnameler, Türkiye’deki bazı okullarda öğrencilere ders olarak okutuldu.

     Kaleme aldığı “Seyahatname” için şimdiye dek dünya üzerinde 26 ülke gezdi. 2005 yılında Hacc’a gitti. Pakistan’ın Keşmir bölgesinde meydana gelen ve 87 bin kişinin hayatını kaybettiği korkunç depremden sonra 2006 yılında sahip olduğu bütün parasını bankadan çekerek ve kendisiyle birlikte iki bavul dolusu çocuk ayakkabısı da götürerek tek başına Pakistan’a, deprem bölgesine gitti. Götürdüğü parayla orada bir kamyon dolusu yatak, yorgan, battaniye, nevresim yükleyerek Keşmir’e götürdü ve depremzedelere dağıttı. Bütün bunları hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan, tamamen kendi bireysel inisiyatifiyle gerçekleştirdi.

     İbrahim Sediyani’nin çok ilginç bir özelliği de, 60 yıllık Anadolu’dan Avrupa’ya göç tarihinde, Almanya’daki bütün camileri ziyaret etmiş ve kapısının önünde ayakkabısını çıkarmış tek gurbetçi olmasıdır. “Camilerimiz” adlı bu ilginç çalışması, Türkiye Gazetesi’nin Avrupa baskısında bölüm bölüm yayınlandı.

     2010 yılında Gazze’ye insanî yardım götüren Mavi Marmara gemisindeki gazetecilerden biri olan İbrahim Sediyani, İsrail hapishanelerinde yattı.

     Türkiye’de asimilasyon politikaları sonucu isimleri değiştirilen yerleşim birimlerinin Kürtçe, Arapça, Ermenîce, Gürcüce, Lazca, Rumca ve Çerkezce olan eski gerçek isimlerini geri alabilmek için 22 yıldır hiç bıkmadan ve yorulmadan mücadele eden İbrahim Sediyani, son olarak 2011 başında “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” adlı bir girişim başlatıp “Masa-yı Esma” (İsimler Masası) kurdu. Van İnsan – Der, Hakkari Özgür Yaşam Derneği, Norşin Akabe – Der ve Erciş Şafak – Der adlı dört derneğin çatısı altında başlattığı ve Ufkumuz sitesinin evsahipliği yaptığı “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” girişiminin sözcülüğünü yapmaktadır.

     İbrahim Sediyani’nin bir özelliği de, 2012 sonunda Myanmar (Burma) egemenliği altındaki Arakan topraklarında Müslüman Rohingya halkına karşı gerçekleştirilen ve 1640 Rohingya Müslüman’ın hunharca katledildiği son katliâmın canlı şahidi olması ve bu korkunç katliamı Türkiye’ye ve dünyaya ilk duyuran gazeteci olmasıdır.

     Sediyani’nin diğer bir ilginç özelliği de, “Kürt edebiyatının ilk çizgi çocuk kahramanı” olan cici kız “Guldexwîn”in yazarı olmasıdır. Küçük bir köylü kızının yaramazlıklarını anlatan, “Kürtler’in Heidi’si” denilen ve Kürtçe kaleme alınan “Guldexwîn”, çocuklara doğa sevgisi ve çevre bilinci kazandırma amacıyla hazırlanan bir çalışmadır.

     Adalet ve eşitlik, insan hakları ve özgürlükler için çeşitli platform ve çatılarda verilen mücadelelere gönül ve omuz veren İbrahim Sediyani, Özgür Yazarlar Birliği (ÖYB) Üyesi, “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” Girişimi Kurucusu ve Sözcüsü, Weltweiter Einsatz für Arme (WEFA) İnsanî Yardım Gönüllüsü, Greenpeace Çevre ve Ekoloji Koruma Örgütü Aktivisti, “Sessiz Kalmamak Gerek” Girişimi Üyesi, Uluslararası Siyasî Yorumcular Birliği Üyesi, Filistin Onur Vatandaşı, “Gazze Şeref Madalyası” Sahibi, İran – Türkiye Dostluk Grubu Üyesi, Özgür Özbekistan Dostları Platformu Kurucu Üyesi, Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslamî Hareketi (AZADÎ) Kurucu Üyesi, Özedönüş Platformu Üyesi ve Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (Türkistan – Der) İstişare Heyeti Üyesi.

     Almanya’da yaşayan ve Malcolm X hayranı olan yazarın Malcolm adında bir oğlu ve Elif Yaren adında bir kızı vardır.

     “Adını Arayan Coğrafya” (2009) adlı araştırma kitabı, “Gülistan” (2012) adlı şiir kitabı, “Guldexwîn” (2013) adlı çocuk kitabı, “Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı” (2014) adlı araştırma kitabı ve “Sözlerim Var Sevgiye Dair” (2015) adlı deneme kitabı bulunan İbrahim Sediyani’nin, “Siyah Devrim”, altıncı kitabı olarak sevenleriyle buluşuyor.

sediyani-kitaplari-001.jpg

İbrahim Sediyani Kitapları


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.