1. HABERLER

 2. GÜNCEL

 3. Hükümet ve sendikalar anlaştı
Hükümet ve sendikalar anlaştı

Hükümet ve sendikalar anlaştı

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ile memur sendikaları arasında anlaşma sağlandı. Kamu görevlilerinin ücretlerine 2016 yılında yüzde 6 + yüzde 5, 2017’de ise yüzde 3 + yüzde 4 zam yapılacak.

A+A-

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ile memur sendikaları arasında anlaşma sağlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamada, anlaşma gereği, kamu görevlilerinin maaşlarına 2016 yılında yüzde 6 + yüzde 5, 2017’de ise yüzde 3 + yüzde 4 zam yapılacağını söyledi. Enflasyonun maaş artışını aşması durumunda fark kamu çalışanlarına ödenecek.

Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 3. dönem toplu sözleşme görüşmelerinin son toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda gerçekleşti.

Görüşmede, Kamu İşveren Heyeti'ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'ne Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başkanlık etti.

Toplantıya Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen, yetkili sendikaların temsilcileri ve ilgili bürokratlar katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik yaptığı konuşmada, toplu sözleşme görüşmelerinin yaklaşık 3 milyon kamu görevlisi ile 2 milyonu bulan memur emeklisini ilgilendirdiğini söyledi.

Çelik anlaşma sağlanan diğer kazanımları şöyle sıraladı:

 • Eylül ayından geçerli olmak üzere memur emeklimizin tazminatlarındaki düzenleme ile memur aylıklarında 100 TL artış sağlanacak.
 • Bu toplu sözleşme ile 2005 yılından sonra göreve başlayan çalışanlara ilave bir derece verildi.
 • Öğretmenlere aylık brüt 98 TL’ye kadar, 2017 yılında ise 140 TL’ye kadar nöbet ücreti ödenecek.
 • Hafta sonu sınavda görev yapan öğretmenlerin ücreti 58 TL’den 132 TL’ye çıkarıldı.
 • Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personelinin taban ücret oranı artırıldı. Örneğin bir hemşireye yapılan döner sermaye ödemesi 180 TL arttı.
 • Başta sağlık personeli olmak üzere fiili hizmet zammı talebi için bir bilim kurulu oluşturulacak. Bilim kurulu çalışmalarını 2016’da tamamlayacak.
 • 4C kapsamında memur gibi çalışan işçilerin sözleşmeli pozisyonuna yasal düzenleme ve kadro için çalışma yapılacak. 4C’lilere 150 TL ek ödeme yapılacak.
 • Yurtdışı teşkilatta çalışanlara aile yardımı yapılacak.
 • Mimar mühendis koruma güvenliği ücretlerinde ilave artış sağlanacak.
 • Cuma günleri ibadet tatili çalışması yapılacak.
 • Tapu dairelerinde yoğun olarak çalışanlara fazla çalışma ücreti verilecek.

Kaynak: Al Jazeera
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.