1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Hukukun siyasallaşmasına hayır…
Hukukun siyasallaşmasına hayır…

Hukukun siyasallaşmasına hayır…

A+A-

Herkes için Adalet… Hukukun siyasallaşmasına hayır…

Geçtiğimiz hafta en çok konuşulacak gündemlerin ilki Danıştay davasının gerekçeli kararının yayınlanması oldu. Bilindiği gibi Alparslan aslan saldırıyı Danıştay üyelerinin başörtüsüne olan yaklaşımlarından dolayı böyle bir saldırı yaptığını söylemişti. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Danıştay davası ile ilgili önceki gün açıkladığı gerekçeli kararında, Ergenekon çetesine yer verilmemesi ve Ergenekon çetesi ile İlişkiler yok sayılması hukukun ne kadar siyasallaştığının en çarpıcı delili olmuştur. Cumhuriyet Savcısının, Ergenekon'un, Danıştay saldırısıyla bağlantısını açık delillerle ortaya koyduğu ve Mahkemeye gönderdiği 500 sayfalık özel soruşturma dosyasının da gerekçeli kararda, Alparslan Arslan ve diğer sanıkların Ergenekon çetesi ile olan ilişkisi ve Veli Küçük ve Muzaffer Tekin ile direk kurulan bağlantılar da delil olarak değer görmedi. Dosyada,  Ergenekon çetesi ile olan ilişki ve yazışmaların ise bilgi içermediği öne sürüldü. Veli Küçük ile Alparslan Arslan'ın fotoğrafı yargılama sırasında delil olarak kabul edilmedi. Oysa Kriminal inceleme bu fotoğrafın montaj değil, gerçek olduğunu saptamıştı. Gerekçeli kararı yazan mahkeme heyeti yangından mal kaçırır gibi davayı bitirmiştir. Danıştay saldırısı davasında kamuoyuna yansıyan çok önemli deliller ortaya çıkmasına rağmen mahkeme bu delilleri araştırma gereği duymadan es geçmiştir.

Halkımız bir taraftan bu gerekçeli kararı görürken, diğer taraftan da Türkiye’nin en çok oy alan ve iktidara gelen bir partiyi, gazete kupürleri ile kapatmaya çalışılması, şüphesiz halkımızın gözünden kaçmamaktadır. Bugünlerde parti kapatma gündemdeki sıcaklığını halen korumaktadır. Şu an haklarında kapatma davası açılmış olan DTP ve AKP bölge halkının en çok oy verdiği partilerdir.  Bölgemizi ele alacak olursak, bölgede AKP ve DTP ye oy verenler toplam oyların %90’ını oluşturmaktadır. İki partiye birden kapatma davası açmak demek; sizin bu sistemde kendinizi ifade etme hürriyetiniz yok, kendinize başka bir adres arayın"  demektir.

Bizler Van Hak ve Özgürlük platformu olarak her zaman dile getirdiğimiz gibi yine dediğimizi yineliyoruz; sistem faşizan bir anlayışla halkıyla kavga etmemeli, halka rağmen bir anlayışta olmamalıdır. Bundan dolayı kızlarımızın kılık kıyafetiyle uğraşmaktan vazgeçmeli. İktidarın da halktan aldığı yetkiyi halkın Hak ve özgürlüğünü kısıtlayıcı düzenlemeleri kaldırmak için kullanmalıdır. Asla çetelere ve menfaat odaklarına aldırış etmemelidir.

Barış ve huzur için herkese adalet ve hürriyet.

Gelecek hafta cumartesi burada buluşmak üzere.

  Gökkuşağı Derneği

  Yöneti Kurulu  Başkanı

      M. Faruk DEMİR

Van Hak ve Özgürlükler Platformu

Anadolu Gençlik Derneği, Gökkuşağı Derneği, İnsan-Der, Mazlumder, Memur-Sen, Umut-Der

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.