1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Hukuki Ve Fiili Bağlantılar
Hukuki Ve Fiili Bağlantılar

Hukuki Ve Fiili Bağlantılar

A+A-

Ergenekon savcıları, iddianamede Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet’in bombalanması eylemleri ile Ergenekon arasındaki hukuki ve fiili bağlantıları sıralayıp ‘Örgüt yöneticileri saldırılardan sorumlu’ kanaatini dile getirdi.

ANKARA 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay saldırısı ve Ergenekon arasında hukuki ve fiili irtibatlar bulunduğunu belirterek iki davayı birleştirdi. Birleştirmeye neden olan hukuki ve fili bağlantılar ile savcıların ilginç tespitleri Ergenekon iddianamesinde ayrıntılarıyla yer almıştı. Ergenekon savcıları, bağlantılar arasında Danıştay saldırısının ‘türban’ ile bir ilgisi olmadığını vurgulayarak ‘’Alparslan Arslan ve diğer şüphelilerin kişisel yaşamları, eylemlerin iddia edildiği şekli ile türban örtüsü ile ilgili ilgisi olmadığını göstermektedir’’ tespitinde bulundular.

FİİLİ BAĞLANTILAR

İKİNCİ Ergenekon iddianamesinde, Danıştay saldırısı ‘örgüt eylemi’ olarak gösterildikten sonra Danıştay ve iddia edilen Ergenekon terör örgütü arasındaki fiili bağlantılar şöyle sıralandı:

1-) Parmak izi tespiti ve Fikret Emek’in bombaların kendisine ait olduğu beyanına göre 39 adet el bombası ve bunlar ile benzer/aynı kafile numarası taşıdığı tespit edilen Cumhuriyet’e atılan bombanın Oktay Yıldırım ve Fikret Emek ile bağlantısının maddi delili bulunmuştur.

2-) Oktay Yıldırım ve Fikret Emek’in Ergenekon yöneticileri Muzaffer Tekin, Veli Küçük ve örgüt üyesi bulunan diğer şüpheliler ile hiyerarşik bağlantısı tespit edilmiştir.

3-) Alparslan Arslan’ın Ergenekon yöneticilerinden Muzaffer Tekin ile bağlantısı telefon görüşmeleri maddi delili ve diğer delillerle sabittir.

YAŞAMLARI UYGUN DEĞİL

4-) Alparslan Arslan’ın Ergenekon Terör Örgütünün diğer üyeleri ve VKGB gibi sivil toplum örgütü ile bağlantısı telefon görüşmeleri, aramalarda elde edilen doküman maddi delilleri ve diğer deliller ile sabittir.

5-) Alparslan Arslan ve diğer şüphelilerin kişisel yaşamları hakkındaki tespitlere göre, söz konusu eylemlerin iddia edildiği şekli ile türban ile ilgili olarak, kendi görüşlerine göre türban aleyhine karar veren kurumlara ders vermek amacını taşımadıklarını göstermektedir.

MADDİ ÇIKAR BEKLENTİSİ

6-) Alparslan Arslan’ın kendisine Ergenekon tarafından verilen görev ve görevi yerine getirmesi ile önemli yerlere geleceği, çalışmasına gerek kalmayacağı şekilde maddi rahata kavuşacağı vaadi ile eylemlere katıldığı, Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu, Tekin İrşi ve İsmail Sağır’ın münhasıran maddi çıkar vaadi ve beklentisi için eylemlere katıldıkları açıkça anlaşılmaktadır.

7-) Osman Yıldırım, yukarıda anlatılan nedenlerle Cumhuriyet Gazetesi saldırıları konusunda itibar edilen beyanlarında, kendisinin Veli Küçük ve Ergenekon ile bağlantısını kabul etmiş, Cumhuriyet Gazetesi saldırılarının Veli Küçük ve Muzaffer Tekin’in talimatı ve Muzaffer Tekin’in verdiği bombalar ile gerçekleştirildiğini beyan etmiştir.

Silivri’de hazırlık başladı

DANIŞTAY saldırı davasının Ergenekon davasıyla birleştirilmesinin ardından, Danıştay katili Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu 8 Danıştay sanığı önümüzdeki günlerde Silivri Ceza İnfaz Kampüsü’ne nakledilecek. Katil Arslan’ın ilişkide olduğu ortaya çıkan Muzaffer Tekin’in de tutuklu bulunduğu 4 Nolu L Tipi Cezaevi’ne konulacağı öğrenilirken, Osman Yıldırım’ın diğer Ergenekon ve Danıştay sanıklarından ayrı kampüs içindeki başka bir cezaevine konulacağı belirtildi.

Tetikçi Alparslan Arslan’ın, saldırıdan hemen sonra adı medyaya yansıyınca intihar girişiminde bulunan ardından da gözaltına alınıp sorgulanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in kaldığı 4 No’lu L Tipi Cezaevi’ne konulacağı öğrenildi.

YILDIRIM TEK KALACAK

ARSLAN’IN kimin koğuşuna konulacağının henüz kesinleşmezken, 4 No’lu Cezaevi’nde Tekin’in yanı sıra Doğu Perinçek, Mustafa Balbay, Prof. Dr. Erol Manisalı, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Fikri Karadağ, Sedat Peker, Fikret Emek, Adil Serdar Saçan, Tuncay Özkan, Oktay Yıldırım ve Gürbüz Çapan gibi isimler tutuklu bulunuyor. Danıştay saldırısıyla Ergenekon arasındaki bağlantıyı anlatan Danıştay sanığı Osman Yıldırım’ın da 4 No’lu cezaevine konulacağı, ancak koğuşunda başka kimsenin bulunmayacağı belirtildi. Osman Yıldırım, Cumhuriyet ve Danıştay saldırılarının emrini emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün verdiğini iddia etmişti. Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde,Küçük’ün dışında Levent Göktaş, Emin Gürses, İbrahim Şahin, Ümit Sayın gibi Ergenekon sanıkları da kalıyor.

4 ve 5 No’lu L Tipi Cezaevlerinin müdürleri, Ergenekon sanıklarını aynı koğuşlarda tuttukları için görevlerinden alınmışlardı. Adalet Bakanlığı iki müdürü başka yerlere gönderirken, Silivri’de Ergenekon sanıkları aynı koğuşlarda kalmaya devam ediyor.

HUKUKi BAĞLANTI

Yöneticiler de sorumlu

ERGENEKON iddianamesinde Cumhuriyet ve Danıştay saldırıları adım adım anlatıldıktan sonra, eylemler ile Ergenekon örgütü arasındaki hukuki bağlantı da şöyle kurulmuş: ‘Ergenekon’un her iki eylemdeki amacının, TCK 313/1 maddesine uyan Halkı TC Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etmek ve TCK 312/1 maddesine uyan cebir ve şiddet kullanarak TC Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemek olduğu, TCK 314 maddesi kapsamındaki Ergenekon yöneticilerinin, TCK 314/3 maddesinin TCK 220/5 maddesine göndermesi ve bu maddedeki örgüt yöneticilerinin örgütün bütün eylemlerinden sorumlu tutulması hükmüne göre her iki eylemden de yasal sorumlulukları bulunduğu anlaşılmaktadır.’’

DEĞERLENDiRME

Azmettirici ikili

İddianamede, savcılar tespitlerin ardından kanaatlerini şöyle dile getirdi: ‘Cumhuriyet Gazetesi saldırılarının Ergenekon yöneticilerinden Veli Küçük ve Muzaffer Tekin’in talimatı ile gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Danıştay saldırısının ise, Cumhuriyet saldırılarından hemen sonra olması, her iki eylemin de yukarıda açıklanan deliller ile aynı amacı gerçekleştirmeye yönelik olması, eylemlerde de aynı kişilerin istihdam edilmesi bu eylemin de Muzaffer Tekin ve Veli Küçük’ün talimatı ile gerçekleştirildiğini göstermektedir. Gizli Tanık da görüntü ve ses kayıtlı ifadesinde bu tespiti doğrulamıştır.’’

Kaynak: Star Gazetesi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.