1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. HSYK'YA AB NEŞTERİ!
HSYK'YA AB NEŞTERİ!

HSYK'YA AB NEŞTERİ!

A+A-
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün askerlere sivil yargılama yolu açan yasayı onaylaması sırasında yaptığı uyarı üzerine hükümet yargı reformuna hız verme kararı aldı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek liderliğinde çalışmalar devam ediyor. Bakan Ergin’in iki hafta sonraki Bakanlar Kurulu’nda ele alınacağını açıkladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi’ne göre, 353 sayılı Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu ve HSYK’nın yapısında temel değişikliklere gidiliyor.

Taslağa göre, Adalet Bakanı’nın HSYK’da yer almasının ‘demokratik meşruiyet ilkesi açısından önemli ancak yasama organının Kurul’a üye seçimi için yetkisinin olmamasının bir eksiklik olduğu’ görüşüne yer veriliyor. Taslakta, yasama ve yürütme organı (Cumhurbaşkanı) ile hakim ve savcılar arasından HSYK’ya üye seçimi konusunda görev ve yetki verilmesi planlanıyor. HSYK kararlarına karşı etkili bir itiraz yolunun bulanmamasının da değerlendirildiği taslakta, hakim ve savcılara, sadece meslekten çıkarma cezasını gerektiren disiplin suçlarında ‘İtirazları İnceleme Kurulu’nda savunma hakkı tanınacak.

Askeri mahkemelerde subay üyelerin mahkemelerde görev yapmalarının önüne geçecek düzenlemeler yapılacak. Askeri mahkemeler, askeri yasak bölgelerin dışına çıkarılacak.

Yapılacak düzenlemelerle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün değiştirilmesini istediği ‘askeri suç’ tanımı netleştirilecek ve Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanları hukuki güvenceye kavuşturulacak.

Reformla hangi kanunlar değişecek?

Taslakta, 2013 yılına kadar Türk Ticaret Kanunu, Yargıtay Kanunu, HSYK Kanunu, Borçlar Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Ticari Sır, Banka Sırrı ve Müşteri Sırrı Kanunu, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Devlet Sırları Kanunu, İdari Yargılama Usulü Kanunu, DNA Verileri ve Milli DNA Veri Bankası Kanunu, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, Ceza İnfaz Kurumları Kanunu, Genel İdari Usul Kanunu, Adalet Bakanlığı Teşkilat Kanunu, Şiddet Suçu Mağduru Çocuklara Yardım Hakkında Kanun, Noterlik Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarılarının hayata geçirilmesi hedefleniyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.