1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hoşgörü köyü
Hoşgörü köyü

Hoşgörü köyü

A+A-

Farklılıklarıyla kardeşce yaşıyorlar

Muş'un Varto ilçesine bağlı Bağiçi (Çarbuhur) köyünde yaşayan Aleviler, Suniler ve Çeçenler yıllardır aynı köyde, birbirlerinin kültürlerine ve dini inançlarına saygılı bir şekilde barış içerisinde yaşıyor. Köylülerin mezhep ya da etnik köken ayrımı yapmaksızın birbirlerine verdikleri destek ise, farklılıkların bir arada yaşayabileceğinin güzel bir örneği. 1800'lü yıllarda Osmanlı-Rus savaşında bölgeye gelen Çeçenler, Bağiçi Köyü'ne yerleşirken, daha sonra 1966 yılında yaşanan Varto depremiyle köye Aleviler ve Suniler de yerleşti. 40 haneli ve 600 nüfuslu Bağiçi Köyü'nde Çeçen, Alevi ve Suniler yıllardır sorunsuz bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor.

İLİŞKİLERİNDE SAYGI VAR

Çeçenlerden Nizamettin Akdağ, köydeki Çeçenlerin 1966 depreminin ardından batı illerine göç ettiğini, köyde şu anda 5-6 Çeçen ailenin yaşadığını söyledi. Köyde Alevi ve Sunni mezhebine sahip olan Kürtlerle uyum içerisinde yaşadıklarını belirten Akdağ şöyle dedi, "Kürt kültürünün güzelliğinden ve iyi niyetindendir. Biz burada az kaldığımız için Kürtler kendilerine ve büyüklerine göstermedikleri sevgi ve saygıyı bize ve büyüklerimize gösteriyorlar. Bu köy 40 hanedir. 5 hane Çeçen, 35 hane de Sunni ve Alevi Kürtlerden oluşuyor. Bize saygı gösteriyorlar. Bunu da şuna bağlıyorum, aralarında ayrı milliyetten bir kişi kaldığında veya üç-beş kişi kaldığında tek gayeleri bizi hoşnut tutmak ve kırmamaktır. Bu köyde yaşantımız gayet güzel, kültürel bir baskı yok, kardeşçe çok mutlu yaşıyoruz." Kürtler ve Çeçenler arasındaki kültür alışverişine de değinen Akdağ, "Çeçen geleneğinde olanı, bakıyorsunuz Kürtler uyguluyor, Kürt geleneğinde olanı, Çeçenler uyguluyor. Ben 54 yaşındayım. Ben halen babamın yanında çocuğumla konuşmadım, ismini bile çağırmadım. Aynı şeyi Kürtlerin de yaptığını görüyorum" diyor.

KÜLTÜRLER ORTAKLAŞIYOR

Köyde herkesin kardeş gibi yaşadığını belirten Alevi inancına mensup Selçuk Şeker (77) ise, şunları aktarıyor: "Biz Aleviler, Sunniler ve Çeçenler bu köyde kardeşçe yaşıyoruz. Bugüne kadar hiçbir sorunumuz olmadı. 40 senedir ben bu köyde yaşıyorum, hiçbir zaman 'siz Alevisiniz, siz Sunnisiniz, siz Çeçensiniz' diye bir sorunumuz olmadı. Biz Aleviler olarak, ibadetlerimizi, her şeyimizi çok rahat yerine getiriyoruz. Mesela cenazelerimizde, düğünlerimizde hep beraberiz. Birbirimize saygılıyız, hürmetliyiz. Birbirimizle geçimimiz iyi, kimse kimsenin malına el uzatmıyor. Çok güzel bir yaşantımız var." Köyde herkesin inançlarını, kültürlerini çok rahat yerine getirdiğini belirten Köy Muhtarı Derebey Taşkın (51) ise, "Biz hepimiz kardeş gibi bu köyde yaşıyoruz. Geçmişte de şimdi de kardeş gibi yaşıyoruz. Biz 25 yıldır bu köyde yaşıyoruz. Bu köyde herkes inançlarını ve kültürünü çok rahat bir şekilde yerine getiriyor" diyor.

diha

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.