1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hoşab ve Ayanıs kalelerinin isimleri geri iade edildi
Hoşab ve Ayanıs kalelerinin isimleri geri iade edildi

Hoşab ve Ayanıs kalelerinin isimleri geri iade edildi

A+A-

Van’ın Gürpınar ilçesinde bulunan ve ismi sonradan “Güzelsu” olarak değiştirilen “Hoşab” yerleşim yerinin isminin iadesi ile Tuşba ilçesindeki “Ağartı Mahallesi”nin “Ayanıs” olarak değiştirilmesi valilik tarafından uygun görülerek tescillendi.

Van Valiliği, yöre halkının talebi ve ilçe belediyesinin aldığı karar üzerine, halk arasında da Hoşab (Xoşeb)  olarak bilinen ve daha sonra ismi Güzelsu olarak değiştirilen yerleşim yerine tarihi Hoşab kalesinin isminin verilmesini kabul etti. 

Valilik ayrıca Tuşba İlçesinde bulunan ve Urartular tarafından yapılan 2700 yıllık Ayanıs Kalesi nedeniyle ismi “Ağartı” olan mahallenin de Ayanıs olarak değiştirimlesine karar verdi.

Konuya ilişkin Van Valiliğinden yapılan açıklamada, “Gürpınar ilçemizin yerleşim yerlerinden ‘Güzelsu’  ismi  ‘Hoşab’, Tuşba İlçemizde ‘Ağartı’ Mahallesinin ismi de ‘Ayanıs’ olarak değiştirildi. İsim değişikliği Van Valiliği tarafından uygun görülerek tescillend” denildi.

Açıklamada, “Van-Hakkari ve İran yolu üzerinde bulunan Hoşab Kalesi’nin bulunduğu Güzelsu Mahallesi ilçe merkezine 40 kilometre mesafededir.

19. yüzyıl ortalarında terk edilmiş olan Hoşab Kalesi, içerisindeki bölgenin dikkat çeken tarihi yapılarından biri olarak günümüze kadar gelmiştir.

Mahalle sakinlerinin talebi ve ilçe belediyesinin almış olduğu karar üzerine, halk arasında da Hoşab olarak bilinen Güzelsu yerleşim yerine tarihi Hoşab kalesinin isminin verilmesi Valiliğimize teklif edilmiştir. 

Öte yandan Tuşba İlçemize bağlı  “Ağartı” mahallesinde Urartular tarafından yapılmış olan 2700 yıllık Ayanıs Kalesi bulunmaktadır.

Bu yerleşim birimimiz de halk arasında Ayanıs olarak bilinmektedir. İlçe belediye meclisinin almış olduğu kararla Ağartı mahallemizin isminin de Ayanıs olarak değiştirilmesi Valiliğimize teklif edilmiştir.

Tarihi değerlerimizin korunması ve yaşatılmasının yanı sıra vatandaşlarımızın haklı talepleri de dikkate alınarak, her iki yerleşim biriminin de isim değişikliği,  Valiliğimizce uygun görülerek tescil edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.