1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hollandalı Büyükelçi: Kürtler şunu unutmasın…
Hollandalı Büyükelçi: Kürtler şunu unutmasın…

Hollandalı Büyükelçi: Kürtler şunu unutmasın…

Hollanda’nın eski Irak Büyükelçisi Jeannette Seppen, elçiliklerinin diplomatik sorumluluğunun çok fazla olduğunu ve Hollandalı uzmanların Irak Ordusu ile Peşmerge Güçleri’ni eğitmenin yanı sıra insan hakları konusunda da çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

A+A-

Ekonomik anlamda bir ülkeye destek verildiğinde bunun karşılığının istikrar olacağını söyleyen Seppen, uluslararası kamuoyunun Irak Hükümeti’ne ve Kürdistan Bölgesi’ne daha daha fazla destek vermesi gerektiğini belirtti.

 

Büyükelçi Seppen, “Iraklılar ve Kürtler şunu unutmasın: Bize gerek duydukları için ülkelerini terk edip gitmedik. Ekonomik anlamda bir ülkeye destek verilirse bunun karşılığı istikrar olur” diyor.

 

Doğrudan askeri desteğin IŞİD’in alıkoyduğu  Ezidi Kürt kadınlarına bir faydasının olmadığını vurgulayan Jeannette Seppen, Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

 

IŞİD’in Musul’u 2014’te işgal etmesi, çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

 

Görevimin ilk 2 yılıyla karşılaştırdığımda elbetteki çok etkisi oldu. Hollanda Irak’a hep önem veren bir ülkeydi. Özellikle Musul’un düşmesinden sonra daha fazla önem verildi. Büyükelçilik olarak vatandaşlarımızın hakları dışında siyaset, ekonomi ve insan hakları konularında da çalışıyorduk.  Ancak Musul’un düşmesinden sonra çalışmalarımız insani yardımların dışında, Irak Ordusu ve Peşmerge Güçleri’yle yapılan askeri eğitim anlaşmalarıyla devam etti. Dolayısıyla çok farklılık yaşandı.

 

Hollanda, Irak Ordusu ve Peşmerge Güçleri’ne askeri eğitim veren ülkelerden biri. Zor şartlardan ve can güvenliğinden dolayı verilen karardan hiç tereddüt edildi mi?

 

Büyükelçiliğimizin diplomatik sorumluluğu çok fazlaydı. Çok hızlı karar verip, verilen kararın bir an önce uygulanması gerekiyordu. Bu konuda da Hollandalı parlamenterlerin büyük bir bölümünün hızlı bir karar verdiğini görmedim. Ancak daha sonra eğitim alanlarını gördüler. Burada sadece askeri eğitim değil, insan hakları ve kadın hakları konularında da çalışmalar yürütülüyor.

 

IŞİD, binlerce Ezidi Kürt kadını ve çocuğunu kaçırdı. Bunların büyük çoğunluğu da halen örgütün elinde. Uluslararası kamuoyunun bu konuda ne yapması gerekiyor?

 

Uluslararası kamuoyunun Irak Hükümeti’ne ve Kürdistan Bölgesi’ne daha daha fazla destek vermesi gerekiyor. Doğrudan askeri desteğin, içinde bulunduğumuz şartlarda yardımı olabilir ancak, esir kadınlara bir yardımı olmuyor. Kadına karşı hiçbir zaman saygı duyulmadı ve bizler özellikle kadın hakları konusunda çalıştık.

 

Yaşananlar sizde nasıl bir etki bıraktı?

 

Irak’ta yaşanılanlar çok kötü. Gerek bir büyükelçi, gerekse de bir kadın olarak yaşananlar bana çok ağır geldi. Hollanda’da çok rahat bir hayatımız var. Oysa Irak’a baktığımızda başta kadınlar olmak üzere insanlar çok zor şartlarda yaşıyor ve bu durumun ne zaman sona ereceği de halen belli değil. Yaşananlar savaşın bir parçası ve kimse bunları kabul edemez. 
 

 Outgoing Dutch Ambassador to Iraq Jeannette Seppen (right) next to a Christian girl in an IDP camp. Photo by Judit Neurink.
 

Ezidiler bölgelerine döndükten sonra, uluslararası özel bir gücün onları korumasını talep ediyor. Hollanda böyle bir gücün içinde yer alır mı?

 

Bu karışık bir durum. Zira merkezi hükümet din ve mezhep ayırımı gözetmeksiniz vatandaşlarının güvenliğini sağlamak zorunda. Zamanı geldiğinde ülkem buna karar vercektir.

 

Birçok Ezidi Kürt ve Iraklı, ülkelerini bırakıp Avrupa’ya gitmek istiyor. Hollanda bu insanlara nasıl bir yardımda bulunabilir?

 

Hollanda’ya gelenlerin sayısı az ve Hollanda’ya ulaştıklarında da yaşamları çok zor. Onlar için sağlık anlamında iyi bir yaşam olabilir ancak gerek kendileri gerekse aileleri için iş bulmak hiç kolay değil. Holanda’nın yapması gereken kendi ülkelerinde yaşam şartlarını iyileştirmek için yardım etmektir. Irak’ın insan hakları, ekonomi ve siyaset anlamında çok iyi stratejiler uygulaması gerekiyor. Ancak o zaman bu aileler de ülkelerini bırakmak zorunda kalmaz. Hollanda’dan Kürdistan Bölgesi’ne dönen Kürt gençleriyle konuştuğumuzda, “Hollanda’da öğrendiklerimi kendi ülkemde uygulayacak bir alt yapının olması gerekiyor” diyorlar.

 

Kilise temsilcileri ve Hıristiyan siyasetçilerle konuştuğumuzda ise, ülkeyi terk etmemeleri için  Hıristiyanlar’a yardım edilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Zira burası çokkültürlü bir ülke ve insanların kendi ülkelerini terk etmemeleri için  diğer ülkelerden Hıristiyanlar’a vize verilmemesini talep ediyoruz.

 

Hollanda’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne ne tür katkıları oldu?

 

Önceki yıl Erbil’de işadamlarına, öğrencilere ve yetkililere vize verilmesi amacıyla konsolosluk açtık. Ancak, yaşanan ekonomik krizden dolayı büyük ticari anlaşmalar yapılamıyor. Halka hizmet etmek için elçiliğimiz çalışmalarını sürdürüyor.

 

Yaşanan krizin atlatılması için biz de kendi rolümüzü üstleniyoruz. Iraklılar ve Kürtler şunu unutmasın: Bize gerek duydukları için ülkelerini terk edip gitmedik. Ekonomik anlamda bir ülkeye destek verilirse bunun karşılığı istikrar olur.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.