1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Hizbullah'a Karşı Suikast Operasyonu Nasıl Çökertildi (video)
Hizbullah'a Karşı Suikast Operasyonu Nasıl Çökertildi (video)

Hizbullah'a Karşı Suikast Operasyonu Nasıl Çökertildi (video)

A+A-

İsrail askeri istihbarat kaynaklarına yakınlığı ile bilinen "Debka" sitesi, geçtiğimiz günlerde Lübnan’daki karanlık perdeleri aralayacak, "Lübnan'da neler oluyor?" ve "Lübnan'da kim ne için savaşıyor?" gibi soruları net yanıt verecek çok önemli bir haberi gündeme getirdi.

Haber, Lübnan Ulusal Hareketi Lideri Velid Canpolat ve Lübnan İslami Direnişi Hizbullah aleyhinde tasarladığı planlarla ilgili.

Canpolat, Nisan ayında Amerika’da İsrailli yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmede neye mal olursa olsun Lübnan’da İsrail’in istediği kişiye suikast düzenleme vaadinde bulundu.

Depka’ya göre Canpolat’ın suikast düzenlemek için önerdiği isimler arasında o günlerde en güçlü cumhurbaşkanı adayı olan Mişel Süleyman da var.

 

Canpolat İsrail’e verdiği bu sözün karşılığında Şeba çiftliklerinin kendisine verilmesini isteyor. Çünkü Canpolat’a göre, direnişin silahına el koymanın meşru yolu Şeba’dan geçmektedir.

 

Canpolat’a göre Lübnan’da suikast düzenlemek çok basittir. Debka, elde ettiği kaynaklara dayanarak Canpolat’ı şu sözünü iktibas ediyor: “Suikast meselesi basittir. Genelde olduğu gibi ya Suriye’ye ya da Lübnan’daki dostlarına iftira atılır.”


Hizbullah, 25.04.2008 Tarihinde İsrail’in Suikast Operasyonunu Çökertti

Canpolat’ın bu sözleri verdiği günlerde İsrail, Hizbullah’a ağır darbe vuracak bir planı tasarlıyordu. İsrail, bu planını Suriye sınırına yakın Lübnan topraklarında bir yerde gerçekleştirmeyi düşünüyordu. Amerika’nın uydusundan ve keskin nişancı işlevi gören insansız uçaklardan da yararlanmayı düşünüyordu.

 

Plan kapsamında Hizbullah’ın üst düzey liderlerine düzenlenecek suikastler yer almaktaydı. Suikast günü, yani 25.04.2008 tarihinde İsrail’in bütün silahlı kuvvetleri en üst düzeyde hazırlıklara başladı.

Darbenin vurulacağı saatler yaklaştığında ise Lübnan’ın içinden İsrail’i üzen bir haber geldi. Söz konusu haberde, Hizbullah’ın İsrail tarafından düzenlenecek olan operasyonu anladığıydı. Habere göre Hizbullah, bu operasyonu öğrenince, tüm kademelerini teyakkuza geçirdi.

Ve sonrasında İsrail bu planından vazgeçmek zorunda kaldı.

 

Peki bundan sonra Canpolat ne yaptı?


İsrail’in bu plandan vazgeçmesine Canpolat da hayli öfkelendi. Hatta İsraillilere kızgınlığını şöyle ifade ettiği iddia ediliyor.

Canpolat, İsraillilere bakın ne demiş: “Şayet sizin gücünüz Nasrallah’a suikast düzenlemeye yetmiyorsa Bana Şaba’yı verin ki onların silahlarını toplamaya başlayalım. Bu sizin de hedefiniz bizim de hedefimiz

Canpolat Suriye-Fransa İlişkilerinden Neden Gergin?


Canpolat, Lübnan'da Hizbullah'tan olduğu gibi Suriye'nin son zamanlarda geliştirdiği Fransa ile olan ilişkilerinden de rahatsız gözüküyor. Hizbullah'ın Siyasi Meclis üyelerinden Hadar Nureddin, Canpolat'ın rahatsızlığı şahsi çıkarlarına bağladı.

İsra Haber


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.