1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Hizbullah ABD Siyasetinin Neden Değişeceğini Açıkladı
Hizbullah ABD Siyasetinin Neden Değişeceğini Açıkladı

Hizbullah ABD Siyasetinin Neden Değişeceğini Açıkladı

A+A-

 

2008-2009 eğitim ve öğretim yıl dönümünün başlaması münasebetiyle Lübnan İslami Direnişi Hizbullah tarafından organize edilen bir törene konuşmacı olarak katılan Hizbullah Dış İlişkiler Yetkilisi Navaf Musevi, ABD’nin dış siyasetinde neden değişikliğe gitmek zorunda kaldığını açıkladı.

Amerika’nın yeni başkanından bir beklentilerinin olmadığını söyleyen Musevi, direnişin Amerika’nın dış siyasetini değiştirmede doğrudan etkili olduğunu vurguladı. Musevi “Başkan Bush'un zamanında Amerikan siyaseti, Irak, Lübnan, Suriye, Filistin ve diğer bölgelerde başarısızlığa uğradı. Amerika’yı siyasetinde değişikliğe iten güç direniştir. Şayet Amerika “Büyük-Yeni Ortadoğu Projesi”ni uygulayabilseydi, değişiklik fikri gündeme dahi gelmeyecekti” dedi.

İsrail ve Amerika’ya karşı elde edilen zaferin, Lübnanlıların eli ile gerçekleştiğini belirten Musevi, zaferin korunmasının da yine Lübnan halkının üzerine borç olacağını vurgulayarak “Biz, İmad Muğniye’nin şehid olduğu yol üzereyiz” dedi.

Buna ilave olarak Musevi, Lübnan’daki ulusal birliğin iki temel esas üzerine kurulacağına söyledi. Musevi'ye göre bu eseslardan birincisi farklı gruplaarın birbirlerine karşı iyi niyet anlayışı içerisinde olması, ikincisi ise tüm tarafların siyasi hayata aktif katılımlarını sağlayacak şekilde Lübnan siyasi kanununun gözden geçirilmesidir.

Ulusal birlik sağlanmadan Lübnan’ın özgürlüğüne kavuşmasının mümkün olmadığını savunan Musevi, yine ulusal birliğin yokluğunda dış güçlerin Lübnan üzerindeki planlarını kolayca uygulayabileceğini ifade etmekte.

Lübnan muhalefetinin uyguladığı siyasi program çerçevesinde ulusal birliğin hayata geçirilmesi için mükemmel bir örneklik sunduğunu vurgulayan Musevi, Amerika, İsrail ve yerli müttefikleri ile mücadelesindeki en zor anlarda dahi bu örnekliğini sürdürdüğünü kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.