1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Hint askerleri, Keşmirlilere karşı katliama başladı: 26 ölü
Hint askerleri, Keşmirlilere karşı katliama başladı: 26 ölü

Hint askerleri, Keşmirlilere karşı katliama başladı: 26 ölü

A+A-

Dün akşam Hint askerleri tarafından vurulan Şeyh Abdülaziz'in cenazesine katılmak isteyenlere, Hint askerleri ateş açtı; şu ana kadar 25 Keşmirli hayatını kaybetti.

Hindistan işgali altındaki Keşmir'de bağımsızlık mücadelesi veren liderlerden Şeyh Abdülaziz, dün, bağımsızlık adına Muzafferabad'a doğru yapılan yürüyüş sırasında Hint askerleri tarafından öldürüldü. Aynı saldırıda, Şeyh Abdulaziz ile beraber 10 kişi daha hayatını kaybetti.

"Muzafferabad'a gidelim" uzun yürüyüşüne katılmak üzere Sengarame, Refiğabad, Supor, Pulvame, Supyan ve Srinagar'dan yola çıkan binlerce kadın ve erkeğe, işgalci Hint askerleri ateş açtı. 11 kişi açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Saldırılar sırasında, kalabalık 'özgürlük' sloganları attı.

 

Hindistan, daha sonra Keşmir'de üç gün sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ama Şeyh Abdülaiziz'in öldürüldüğünü duyan Keşmirliler sokağa döküldü. Hint polisi ve askeri, gösterilere, silahla müdahale ediyor. Şu ana kadar en az 15 gösterici hayatını kaybetti.

 

Ölenlerin, yine Keşmir'in özgürlük liderlerinden aynı zamanda 'Tüm Partiler Hürriyet Konferansı' başkanı Seyyid Ali Geylani'nin çağrısıyla sokağa çıkanlar olduğu belirtiliyor. Hint askeri tarafından ev hapsine alınan Cemaat-i İslami lideri Seyyid Ali Geylani de, göstericilerin başında sokağa çıktı ve Srinagar'dan kalkacak olan Şeyh Abdülaziz'in cenazesine gitmeye çalışıyor.

 

Şeyh Abdülaziz'in dün öldürülmesinin ardından, uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağına rağmen, yine Keşmirli liderlerden Mir Vaiz Ömer Faruk ve binlerce taraftarı da sokağa çıktı ve cenazeye katılacaklarını açıkladı.

 

Keşmirli Müslümanlar, üç gün kepenk kapatma eylemi ve bugün yas ilan ederken, bölgede gerilim de giderek yükseliyor.

Hindistan işgali altındaki Keşmir'de bağımsızlık mücadelesi veren grubun lideri Şeyh Abdülaziz, Hintliler tarafından öldürüldü.

Keşmirli kaynakların verdiği bilgiye göre, bağımsızlık adına Muzafferabad'a doğru yapılan yürüyüş sırasında Hindistanlılar tarafından saldırı düzenlendi. Saldırıda, direniş liderlerinden Şeyh Abdulaziz ile beraber 10 kişi hayatını kaybetti.

"Muzafferabad'a gidelim" uzun yürüyüşüne katılmak üzere Sengarame, Refiğabad, Supor, Pulvame, Supyan ve Srinagar'dan yola çıkan binlerce kadın ve erkeğe işgalci Hint askerleri ateş açtı. 11 kişi açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Saldırılar sırasında kalabalık tarafından özgürlük ve Pakistan lehine sloganlar atıldı.

Şeyh Abdulaiziz'in öldürüldüğünü duyan Keşmirliler sokağa döküldü. Bu sabah yapılan gösterilerde de, 5 Keşmirli hayatını kaybetti.

Hindistan, Keşmir'de üç gün sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bölgede gerginlik sürüyor.
3 gün kepenk kapatma eylemi ve bugün yas günü ilan edildi.
(dunyabulteni.net)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.