1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Herşeye rağmen(!) Kürtçe dünyanın en etkili ve ze
Herşeye rağmen(!) Kürtçe dünyanın en etkili ve ze

Herşeye rağmen(!) Kürtçe dünyanın en etkili ve ze

A+A-

Le Français Dans Le Monde dergisi dünyanın en etkili dilleri listesini yayınladı. Derginin 335’inci sayısında yayınlanan listede, bütün zorluklara rağmen Kürtçe, binlerce dil arasından etkili ve zengin dil olarak ilk 31’inci sıraya yerleşti. Derginin “etkili ve zengin dil” kriterleri ise, Kürtçe’nin karşı karşıya olduğu toplumsal zorluklar dikkate alındığında oldukça ağır kriterler... Kriterlerde, 'Dili konuşan insanlar sayısı', 'İnternetteki saygınlığı', 'Resmi dil olduğu devletlerin sayısı', 'Yapılan çevirilerin toplamı', 'Bu dille yapılan film, müzik ve yayınlanan kitap sayısı' ve 'Bu dille yazılan gramer kitapları ve dil çalışmaları' gibi temel kriterler bulunuyor.

Derginin 5 kritere göre yaptığı çalışma sonucunda İngilizce'nin, dünyanın en etkili dili olduğunu belirlendi. Kürtçe ise, batı dillerinin kültürel mirası, yazılı edebiyat ve sanat üretimindeki tarihsel birikimlerine rağmen listede saygın bir konumda yer aldı. Kürtçe binlerce dil içerisinde çok sayıda dili geride bıraktı ve batı dilleri içerisinde de kimi dilleri geride bıraktı. Listede Türkçe de yer aldı. Türkiye’nin Cumhuriyetin ilanından sonra Türk Dil ve Tarih Kurumu’nu kurması, yaygın ve örgün eğitimi Latin harfleriyle Türkçe olarak zorunlu hale getirmesi ve yazılı literatüre devlet destekleri sağlamasına rağmen Türkçe, Kürtçe’den sadece 6 sıra ilerde yer aldı. Ayrıca Türkiye, resmi olarak Türkçe’yi 730 yıllık dil olarak kabul ediyor. 13 Mayıs 1277 tarihli Karamanoğlu Mehmet Bey'in bir fermanı ile Türkçenin devlet dili olarak kabul edilişinin 731 yılı resmi kutlamalarla kutlanmıştı.Yani 730 yıllık resmi dil Kürtçeyi sadece 6 basamak geçebildi.

Ancak Le Français Dans Le Monde Dergisinin sıralamasına göre İrani diller içerisinde en etkilisi dil olarak bilinen Farsça'da Kürtçe'nin gerisinde kaldı.

Derginin listesinde dünyanın en etkili 10 dili ise şöyle sıralandı: 1) İngilizce 2) Fransızca 3) İspanyolca 4) Almanca 5) Japonca 6) Flamanca 7) Arapça 8) İsveçce 9) İtalyanca 10) Danimarkaca

PNA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.