1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. HER ŞEYİN SAHİBİ ALLAH'TIR
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

HER ŞEYİN SAHİBİ ALLAH'TIR

A+A-

 

Günlük hayatımızda sık sık dile getirdiğimiz halde, ancak farkında olamıyor, gereğini yapamıyor veya eksik yapıyorsak, "her şeyin sahibi Allah'tır" söylemimizin gereğini yerine getirmiyoruz demektir.

 

Allah cc, hayat düsturumuz olan Kur'an-ı Kerim'de, bir çok surenin başlangıcında olduğu gibi göğün, yerin ve arasındakilerin sahibi olduğunu açıklamaktadır. O halde bilinç altımızdaki "her şeyin sahibi Allah'tır " söylemi mutlak doğrudur. Ancak her şeyin sahibi olan Allah'ın bizim için bizden istediklerini doğru dürüst yerine getiriyor muyuz? Allah korusun yoksa söylediklerimizle yaptıklarımız birbirini tutmazsa kınanmış kimselerden olmuş olmuyor muyuz?

Her şeyin sahibi ve sahibimiz olan Allah'ın bizden neler istediğini öğrenmemiz ve güncel hayatta yerine getirmemiz gerekiyor. Yoksa 'her şeyin sahibi' şiarı, sadece söylemde kalır.

Sahip olduğumuz iktidar, makam, mal mülk, sosyal ve kültürel bilinç gibi bütün değerler, Allah'ın bize bir lütfudur.

Birer müslüman olarak, İktidar gücümüzü Allah'ın bizden istediği sosyal adaleti sağlamak için kullanmalıyız. Mal ve mülkü de ihtiyacımızı karşıladıktan sonra geri kalanını biriktirmek yerine yakın akrabaya, fakir fukaraya, yolda kalmışa, yetime dağıtmalıyız. Ayrıca çeşme, yol, sosyal tesislerin yapımında, insanların eğitiminde kullanmamız gerekir. Bilgimizi de insaları bilinçlendirmede, eğitmede ve ıslah etmede paylaşmalıyız.

Allah sahip, bizler de halife olduğumuza göre Allah'a kullukta, ibadette, sosyal hayatta, ekonomide, ticarette, aile hayatında ve eğitimde buyruklarına harfiyen uymamız gerekir. Yani yaşamımız ve ölümümüz Allah için olmalıdır.

Çünkü her şeyin sahibi olan Allah cc, müslümanların canını ve malını cennet karşılığında satın almıştır.

 

 

                 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.