1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. Heniye'den Mısır'a Refah çağrısı
Heniye'den Mısır'a Refah çağrısı

Heniye'den Mısır'a Refah çağrısı

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı Heniye, Refah Sınır Kapısı'nın sürekli olarak açılması konusunda Kahire ile iletişim halinde olduklarını belirterek, "Mısır'dan çok şey bekliyoruz" dedi

A+A-

 

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Mısır yönetmiyle, Refah Sınır Kapısı'nın açılması konusunda sürekli iletişim halinde olduklarını belirterek, "Mısır, özelde Filistin ve genelde tüm Arap toplumlarının umududur" dedi.

Gazze'ye insani yardım ulaştıran "Millerce Öteden Tebessüm-23" heyetini evinde kabul eden Heniye, Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması sebebiyle, yaklaşık 4 aydır yardım konvoylarının Gazze'ye giremediğini belirtti. Gazze'ye uygulanan ambargonun hafifletilmesi, Refah Sınır Kapısı'nın açılması ve İsrail tarafından Gazze'ye yapılan ihlallerin denetlenmesi için Mısır yönetimiyle sürekli iletişim halinde olduklarını dile getiren Heniye, Filistin ve Mısır arasında şüphelerin ortadan kalktığı güvene dayalı bir ilişki tesis edilmesi gerektiğini vurguladı.

Heniye, iki ülke halkının tek ümmet çatısı altında biraraya gelmesinin önemine dikkati çekerek, Filistin meselesinin yalnızca Filistinlilerin değil ümmetin meselesi olduğunu vurguladı.

"Mısır, özelde Filistin ve genelde tüm Arap toplumlarının umududur" diyen Heniye, ülkenin tarihi ve coğrafi öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Mısır'dan çok şey bekliyoruz" diye konuştu.

Öte yandan, Millerce Öteden Tebessüm-23 Yardım Konvoyu Başkanı İssam Yusuf, Mısır tarafının kendilerine yardım ulaştırma konusunda bir takım kolaylıklar sağladığını belirterek, yönetim tarafından kendilerinden sonra gelecek konvoylara da kolaylık sağlama sözü aldıklarını kaydetti.

Libya, Cezayir, Malezya, İsveç, İngiltere, Belçika ve Ürdünlü gönüllü aktivistler tarafından oluşturulan Millerce Öteden Tebessüm-23 Yardım Konvoyu, Gazze'ye 2 ambulans, tıbbi malzemeler ve gıda maddeleri yardımında bulundu. Konvoy, Mısır'da 3 Temmuz'da ordunun yönetime müdahalesinin ardından Gazze'ye gelen ilk yardım konyoyu olma özelliğini taşıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.