1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Helsinki’de Göçmen Karşıtı Eylem
Helsinki’de Göçmen Karşıtı Eylem

Helsinki’de Göçmen Karşıtı Eylem

Finlandiya’da radikal Suomi Ensin Grubu, göçmenlerin Finlandiya’ya “terörü” taşıdığı gerekçesiyle ülkelerini terk etmelerini istedi.

A+A-

 

Finlandiyalı radikal grup Suomi Ensin, geçtiğimiz hafta göçmen karşıtı bir gösteri düzenledi. Gösteriyi başta medya organları tarafından önemsenmedi.

 

Rûdaw’a konuşan Suomi Ensin üyesi Erica İma, “Bizlerin de konuyu konuşmaya hakkı var. Kimseye kin gütmüyoruz ve karşı da değiliz. Ancak onlar ülkelerindeki terörü ülkemize getirdi” dedi.

 

Finlandiyalılar ve çok sayıda göçmen ise Suomi Ensin Grubu’nun sadece göçmenlere değil, tüm insanlığa karşı olduklarını söyledi.

 

Grubun, “Çıkartmayana kadar durmayacağız” sloganı ise dikkat çekti.

 

Rûdaw’a konuşan Kürt göçmen Reid Fethullah, “Bizler savaş göçmenleriyiz. Ailemden 2 kişi hayatını kaybetti. Bizler saldırı ve şiddetin gölgesinde yaşıyoruz” diye konuştu.”

 

200 göçmen grevde

 

Finlandiya’da yeni göçmen yasasına yönelik 200 göçmenin greve girdiğini belirten Reid Fethullah, Finlandiyalıların kendilerine destek vermesinden memnun olduklarını dile getirdi.

 

Söz konusu yasa, göçmenlere “geçici oturum” hakkının verilmesi ve Finlandiya Hükümeti’nin istediği anda göçmenleri “sınırdışı” etmesini kapsıyor. Göçmenler ise, ancak cesetlerinin ülkeden çıkartılabileceğini söylüyor.

 

Rûdaw’a konuşan Samarralı Arap asıllı Ahmet Sefa, “Her ne kadar bölgen güvende deselerde Samarra’da gözlerimin önünde ailemi öldürdüler. Bu nasıl bir yasa? Nerede insan hakları?” İfadelerini kullandı.

 

Ensin Grubu üyesi Tom ise, “Onların Helsinki’de gösteri yapma hakları yok. Kentimize şiddet getiriyorlar” diye konuştu.

 

Göçmen kampında gönüllü çalışan Mariya adlı kadın da şunları dile getirdi:

 

“Bizler Finlandiyalıyız. Bunlar göçmen değil, bizlerin yakınları. Hiç kimse bu ülkenin sahibi değil. Hepimiz birer insanız. Radikallerin sayısı 15’i geçmiyor. Ancak burada ne kadar insanın göçmenleri desteklediğini görüyorsunuz.”

 

Yvana İliski (79) adlı Finlandiyalı kadın, göçmenlerin üzerine yürüyenlere,“Ey kötü erkekler, gidin evinize. Sizler sarhoşsunuz”diye bağırdı. 

 

Rûdaw’a konuşan İliski, “Göçmenlere günlük ya da haftalık olarak kıyafet ve gıda toplayıp getiriyorum. 30 yıldır hükümetin bu denli kötü olduğunu görmedim. Finlandiya’da azınlıklar devleti yürütüyordu. Sol partilerin geri çekilmesi durumu bu aşamaya getirdi” dedi.

 

20 yıldır Finlandiya’da yaşayan Bınar Mustafa adlı Kürt, 2 günde bir göçmenleri ziyaret ettiğini söyledi.

 

Göçmen kamplarında kalan Arap, Kürt ve Afgan göçmenler arasında çoğu zaman arbede çıkmasına rağmen, Finlandiya Göçmen Yasası’na karşı birlik olmuş durumda.

 

Rûdaw’a konuşan Duhoklu Ali Necefi,“Göçmen hayatı bizi daha çok yakınlaştırdı kardeş olduk. Haklarımızı birlikte savunuyoruz”ifadesinde bulundu.

 

Enver Muhammed adlı başka bir Kürt göçmen ise, “Geçmişte sorunlarımız olsa da, hepimiz burada sorun çıkarmama konusunda anlaştık. Hepimiz şiddetin kurbanlarıyız” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.