1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HDP, 'Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni başlattı
HDP, 'Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni başlattı

HDP, 'Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni başlattı

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, valilikten izin alınmasına rağmen polis ablukası altında gerçekleştirilen grup toplantısında "Siz Kerbela sıcağını yaşatırsanız biz Bilal- i Habeşi, Yusuf olmasını biliriz. Siz, zulüm sahipleri mutlaka yenileceksiniz" dedi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi, bu hafta grup toplantısını Diyarbakır'da yaptı.

"Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım" sloganıyla merkez Ekin Ceren Parkı'nda yapılan grup toplantısına milletvekilleri dışında kimse alınmadı. 
Grup konuşmasını parti sözcüsü ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, yaptı. 
Konuşmasında, “Tutuklu milletvekilleri ile belediye başkanlar özgür olmadan biz de özgür olmayacağız” diyen Baydemir,“Bütün baskılara rağmen Kürt halkı direnecek” ifadelerini kullandı.
HDP sözcüsü, ‘Ey Raqîb’ marşından kısa bir bölümü de okudu.
Baydemir’in konuşmasının ardından ise HDP’li vekiller ve yöneticiler, polis bariyerleriyle çevrilen parkta volta atmaya başladı.

Baydemir’in konuşmasından satırbaşları ise şöyle:

Yüzde 70 almış parti parka alınmıyor

Bu parktaki abluka Türkiye’nin içinde bulunduğunu gösteriyor. Yüzde 70 oy almış parti temsilcileri parka alınmıyor. HDP’den Kerbela’da yaratılmak isteniyor. Eğer siz Yezit olmakta kararlıysanız biz de Hz. Hüseyin olmakta kararlıyız. Eğer siz Franco, Hitler olmaya kararlıysanız Şeyh Sait, Seyit Rıza, Kadı Muhammed, Mazlum Doğan olmakta kararlıyız

Ohal kalkana KHK ile atılanlar dönene kadar durmayacağız

Türkiye’nin batı yakasına, 80 milyonun vicdanına sesleniyoruz. Eşbaşkanlarımız serbest kalıncaya kadar vicdan ve adalet nöbetimiz devam edecek. Bize şiddet uygulansa da şiddetle karşı vermeyeceğiz. Eşitlik, özgürlük, adalet demokrasi isteyen bir halktan niye korkuyorlar? Çünkü barış demek iktidarlarının sarsılması olacak. OHAL kalkıncaya kadar, KHK ile işinden olanlar işine dönünceye kadar durmayacağız. Cizre, Şırnak, Yüksekova, Nusaybin’deki katliamların failleri bulunup yargılanıncaya kadar durmayacağız. Sur’da devam eden yıkım durmadan durmayacağız.

Bugün eylemi başlatıyoruz

11 milletvekili buradayız, ama yalnız değiliz, milyonlar var birlikte olduğumuz. Öcalan’ın üzerindeki tecrit kalkıncaya kadar direnişimiz devam edecektir. Bizi gölgeden mahrum bırakanlar aslında bizi barıştan, demokrasiden, adaletten yoksun bırakıyor. Bunun için durmayacağız, faşizme karşı mücadele edeceğiz. Nöbette saat başlarında değerlendirmeler ve her gün 11.00’de basın açıklamaları yapacağız. Cezaevindeki milletvekilleri ve belediye başkanlarını selamlıyorum.

Baydemir’in konuşmasının ardından ise HDP’li vekiller ve yöneticiler, polis bariyerleriyle çevrilen parkta volta atmaya başladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.