1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HDP: Anayasa Mahkemesi hükümetin suçuna ortak oldu
HDP: Anayasa Mahkemesi hükümetin suçuna ortak oldu

HDP: Anayasa Mahkemesi hükümetin suçuna ortak oldu

A+A-

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

HDP Sözcüsü Bilgen, iki yıl önce katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'yi anarak konuşmasına başladı.  Konuşmasında OHAL uygulamasını eleştiren Bilgen, "Bizim bugün biricik gündemimiz OHAL. Aslında bütün gündemlerimiz OHAL ile doğrudan bağlantılıdır" dedi ve ekledi:

"15 yıl önce, üstünlerin hukuk için değil, hukukun üstünlüğü için siyasete girdiler ama bırakın hukuk devletinin, polis devleti bile olmanın çok gerisindeyiz. Bakın çok somut bir madde Anayasa’nın 138. maddesinde deniyor ki 'Hiç kimse mahkemelere emir talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.' Bu açık bir suç tarifidir. Türkiye’de şu anda görülmekte olan Eş Genel Başkanlarımızın, milletvekillerimizin, akademisyenlerin, gazetecilerin davası çok net bir göstergedir. Yine başbakanın bürokrasiye nasıl davranmalarına dair verdiği talimat her şeyi özetliyor. Diyor ki bürokratlara ‘Mevzuata takılmayın, hukuk hatası yapmaktan da asla korkmayın.’ Bu cümleler, sözün bittiği yerdir. Bir ülkede Cumhurbaşkanı, Başbakan böyle şeylerden bahsedebiliyorlarsa, hukuk devletinden söz edilemez. Onun için, OHAL demek hukuksuzluk demektir."

Anayasa Mahkemesi hükümetin suçuna ortak olmuştur

OHAL ilanından bu yana 28 Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) çıkarıldığını ancak sadece 5 tanesinin Meclis'e geldiğini hatırlatan Bilgen, anayasal sınırların hükümet tarafından yok sayıldığını söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin hükümetin suçuna ortak olduğunu belirten Bilgen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Meclis gündemine kararnameleri getirmekten ısrarla kaçınıyorlar, çünkü fiili bir durumla yönetmek istiyorlar. Anayasa’da OHAL dönemlerinde KHK konusunda hükümete sınırsız bir yetki tanınmamıştır. Aksine sınırları net bir şekilde çizilmiştir. OHAL ilan edilme nedeni ne ise o nedene bağlı kalmak şartı ile kararname çıkarılabilir. Hepimiz biliyoruz, kış kar lastiklerinden araba filmlerine, sigortaya, kuaföre kadar pek çok konu KHK’lere konu yapılmıştır. Ne yazık ki bu anayasal sınırlar herkes tarafından biliniyor olmasına rağmen bu sınırları sadece hükümet yok saymamıştır, Anayasa Mahkemesi de bu suça ortak olmuştur. 'KHK’ler gündemimde değil' diyerek açıkça hükümete, 'ne istiyorsan onu yap' demiştir. Bu, suça ortak olmaktır"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.