1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HDP: Afrin’de ilhak aşamasına geçildi
HDP: Afrin’de ilhak aşamasına geçildi

HDP: Afrin’de ilhak aşamasına geçildi

A+A-

 

TBMM'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, TSK ve ÖSO'nun Afrin'de kontrolü ele geçirmesiyle ilgili "BM statüsüne göre kesinlikle bir işgaldir.

 

Ama şimdi işgal aşamasını da geçtik ilhak aşamasında. Oraya yerleşildi. Vali atanacak." dedi.

Beşitaş, konuşmasında, "Türkiye, nasıl vali atayabilir başka bir ülkenin içindeki bir yere? Afrinliler yönetime gelecek diyorlar. Orada Afrinliler yok ki, yağmadan, ölümden çıktılar, Afrin’den ayrıldılar. Türkiye’nin girdiği gün Afrin’de halk mı vardı? Afrin’de boş sokaklara girildi. Afrin’de boş sokaklar servis ediliyor. Afrinliler Afrin’den çıkmak zorunda kaldı. " ifadelerini kullandı. Beştaş'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Afrin’e dair her gün yaratılan mizansenler var. Bütün televizyonlar aynı görüntüleri veriyor. Haberlerde bir senaryo var, oynayanlar da askerler. Halka ne kadar iyi davrandıklarını, sağlık muayenesi yaptıklarını yayınlayadursunlar bu görüntülerin sahte olduğunu biliyoruz. Dünya ajanslarında Afrin’deki yağmayı, baskıyı, şiddeti, işkenceyi çok net bir şekilde görüyoruz. Türkiye işkenceyi de ihraç etmiştir. Türkiye’de çok yaygın bir işkence var, şimdi Afrin’den de işkence görüntüleri geliyor.

Cumhurbaşkanı ısrarla “biz işgale gitmedik” diyor. Bir söylemek var bir de yapmak var. Hocanın ne söylediğine değil ne yaptığına bakın. “İşgale gitmedik” diyor, sonra “Afrin’e vali atayacağım” diyor. Bayraklar dikiliyor. Peki, Afrin, hangi ülkenin sınırları içinde, Suriye’nin. Başka bir ülkenin toprağı. Türkiye’ye ait değil. Bu nedenle oraya giriş BM statüsüne göre kesinlikle bir işgaldir. Ama şimdi işgal aşamasını da geçtik ilhak aşamasında. Oraya yerleşildi. Vali atanacak.

ÖSO DAİŞ’in yöntemleri ile gitti. Afrin’de bir yağma yönetimi mi kuruluyor? ÖSO’nun AKP ile ilişkisi nedir? ÖSO yağma yaptığında, talan yaptığında AKP hükümeti sorumluluktan kurtulamaz. Kendileri gönderdiler ÖSO’yu, yere göğe sığdıramıyorlar. Bunun sonu da Lahey’dir. Uluslararası ceza mahkemesidir. Siz, bir yerleşim biriminde halkın yerinden edilmesi sonrasında yağma ve ölüm görüntüleri olursa, o ÖSO çetesinin yaptıklarından siz de sorumlusunuz. Siz yalan üzerinde yaşıyorsunuz ama dünya gerçekleri görüyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.