1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “Hayata Dönüş”ün Tanığı “Kayıp”
“Hayata Dönüş”ün Tanığı “Kayıp”

“Hayata Dönüş”ün Tanığı “Kayıp”

Hayata Dönüş Operasyonu’yla ilgili tanıklık edecek olan eski İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Tüysüz, mahkemeye bildirdiği adreste bulunamadı, duruşmaya gelmedi. Avukatı olduğunu söyleyen kişinin de dosyada kaydı yok.

A+A-

Hayata Dönüş Operasyonu Bayrampaşa Cezaevi davasında tanık olarak dinlenmesine karar verilen, dönemin İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Halil İbrahim Tüysüz bulunamıyor.

Tüysüz’ün adresinin Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde olduğu, davanın görüldüğü Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne resmi olarak bildirildi. Mahkeme, ifadesinin Ayvalık’ta alınmasına karar verdi.

Tüysüz, Ayvalık 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde tanık olarak dinleneceği duruşmaya gelmedi, mazeret de bildirmedi.

“Avukatının” da kimliği belirsiz

Tüysüz’ün mahkemeye bildirdiği Ayvalık adresinde kendisinin oturmadığı muhtarlık imzasıyla kayda alındı.

Tüysüz’ün yerine mahkeme tebligatını alan ve avukatı olduğunu söyleyen başka bir kişi de ne mahkemeye geldi ne de Tüysüz’ün avukatı olduğunu bildiren resmi bir belge sundu.

Tüysüz’ün avukatı olduğunu söyleyen bir başkası da kimliğini mahkemeye bildirmedi.

“Tanık değil sanık olmalı”

Avukat Ömer Kavili, “İstanbul’da düzenlenen operasyonun iki numaralı ismi” olarak tanımladığı Tüysüz’e müdahil avukat olarak soru sormak üzere Ayvalık’taydı ancak duruşma yapılamadı.

bianet’e konuşan avukat Kavili, şunları anlattı:

“Halil İbrahim Tüysüz sanık olması gerekirken, 14 yıl sonra tanık oldu.”

“Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne resmi olarak bildirilen adresi Ayvalık’taydı, tanık olarak dinlenmesi için Ayvalık 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 20 Şubat’ta duruşma yapılacaktı. Biz müdahil avukatların soracağı sorulardan kaçmak için de duruşmaya gelmedi.”

“Bu adreste böyle biri yok”

Kavili, “tebligat bilmecesini” de şöyle anlattı:

“Ayvalık’taki mahkemeden bize 20 Şubat’ta sabah 09:00’da duruşma var diye tebligat geldi. Mahkeme tanığa da tebligat yapmak zorunda ancak postacı, Tüysüz’ü belirtilen adreste bulamamış. Muhtardan orada oturmadığına dair yazı almış. 20 Ocak tarihli yazı mahkemeye ulaştı. Mahkemenin Emniyet aracılığıyla adres tespiti yaptırması gerekiyordu ama yapılmamış.”

“21 Ocak’ta da Tüysüz’ün avukatı olduğunu söyleyen Ayşegül Şahin isimli biri yapılan tebligatı imzalayarak almış. Ancak kendisinin Tüysüz’ün avukatı olduğunu ya da avukat olduğunu bildiren herhangi bir resmi belge dava dosyasında yok.”

Adliye güvenli değilmiş

Avukat Kavili, tanık Tüysüz’ü dinlemek üzere 20 Şubat’ta Ayvalık’taydı. Ancak Tüysüz ya da avukatı duruşmaya gelmedi.

“Duruşma öncesi yine Tüysüz’ün avukatı olduğunu söyleyen ancak ismi veya kim olduğu bilinmeyen başka biri, ‘Tüysüz’ün korunan bir şahıs olduğunu, adliyenin sabahları kalabalık olduğunu, bu nedenle duruşmanın başka saate ertelenmesini’ istiyor. Hakim de onun kim olduğunu sormadan kabul ediyor.”

“Tüysüz’e tebligat yapılamadığı veya duruşmanın başka saate ertelendiği ise bize söylenmedi, hepsini duruşmaya gittiğimizde öğrendik. Duruşmaya da hiç kimse gelmedi.”

Kavili: Son kez kaçtı

Avukat Kavili, “Bundan sonra ne olacak?” sorumuzu şöyle yanıtladı:

“Mahkeme adresi tespit ettirip tekrar tebligat yapacak. Eğer yine gelmezse hakkında tutuklama kararı çıkarılır, polis zoruyla getirtilir. Bu son kaçışı oldu, artık kaçamaz.”


bianet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.